Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuinka moni tietää minkälaista ruokaa

Vierailija
30.01.2012 |

lapsi saa tarhassa?.

MInä luulin lapsen saavan kohtuu hyvää ruokaa, mutta viime aikoina on selvinnyt erinäisiä asioita tarhan ruokailusta, jotka ihmetyttää.



Viime viikon maanantaina tarjolla oli soijarouheesta tehtyä kastiketta ja pienten ryhmässä kukaan ei syönyt sitä ruokaa.

Lapseni siis 2-vuotias ja hänen ryhmässään kaikki olivat jättäneet syömättä. Anoppi on tarhassa töissä ja siellä sama juttu joka ryhmässä.



Lisäksi ihmetyttää, että 3 kertaa viikossa luomupuuroa, joka on kallista muutenkin.

Monenlaista salaattia tarjolla vaikka yksi hyvä salaatti varmasti riittäisi, koska lopulta ne löytyvät biojätteestä, koska pienet syövät niitä vähän.



Jauhelihakastikkeesta saa etsiä jauhelihaa, ryhmässä joutuvat siivilöimään, että löytävät jauhelihaa ja olisihan tuota tarinaa enemmänkin, mutta pointti on se, että pienillä muutoksilla saataisiin lapsille hyvää laadukasta ruokaa, kun unohdetaan turhat erikoisuudet joita eivät lapset syö.



Sanottakoot vielä, että olen ruoka-alan ammattilainen ja tiedän miten saataisinn ihan hyvää ruokaa lapsille tehtyä.

Aion olla yhteydessä kaupunkin ruokahuoltoon, olen järkyttynyt miten huonosti asiat ovat.



Tarkkailkaa ja kyselkää millaista ruokaa tarhassa on ja nouskaa barrikaadeille.

Tämä on vetoomus teille kaikille!

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
30.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olikohan soijarouhekastike tarjottu sillä nimellä? Ja ohjaajien naamat rytyssä, että lapsi näki, että nyt on jokin pielessä?



Meinaan huolimatta siitä, että lapsilla on mahdollisesti herkempi makuaisti kuin aikuisilla, ei meidän alaikäiset kyllä huomaa mitään eroa.



Ongalma esimerkiksi esitetyssä salaattipöydässä on se, että erityisesti kouluikäiset, ja tietyt aikuisetkin toki, pupeltavat sieltä niitä kalliita raaka-aineita ihan tuhottomasti, ja halvat perusosat jäävät syömättä. Salaattiaineita ei siis voi tarjota erillään, kustannuskysymys.

Vai mitä veikkaat, montako kiloa porkkanaa ja ananspaloja menee, jos ne on sotkettu sekaisin, jos vertaa kyseisten tuotteiden menekkiin niiden ollessa erillään? Sitä en itse tajua, että miksi sitä porkkanaraastetta ei voi tarjota yksinään, lapsena jäi kaikki sekoitesalaatiti syömättä, vaikka mielelläni olisin syönyt niitä halpoja osia pelkälleen. Mutta makukysymys, ja monipuolisuuden leimaa tulee pitää yllä.

Vierailija
2/6 |
30.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli eineksiähän tuo on pääasiassa. Tiedän tämän, mutta en jaksa ryhtyä riitelemään esim. suolasta, jota jossain broileripihvissä on aika paljon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
30.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

meidän päiväkodissa ruoka tehdään itse.

Ja todella hyvää ruokaa on ollutkin.

Vierailija
4/6 |
30.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiedän, että on eineksiä ja niihin ei voi vaikuttaa.

Nyt on kyse soijarouheesta, luomupuurosta ja monista muista raaka-aineista, jotka ovat kalliita. Niitä vaihtamalla saataisiin perusruokaa jota lapset syövät.



Mitä ihmeen säästöä on se,että ruokaa menee roskiin, kun lapset eivät syö sitä ollenkaan?.



Miettikää mammat sitä ja todellakin olisi kiva, että olisi ihmisissä vähän taisteluhenkeä, että taisteltaisiin yhdessä hyvän asian puolesta.

Vierailija
5/6 |
30.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiedän, että on eineksiä ja niihin ei voi vaikuttaa. Nyt on kyse soijarouheesta, luomupuurosta ja monista muista raaka-aineista, jotka ovat kalliita. Niitä vaihtamalla saataisiin perusruokaa jota lapset syövät. Mitä ihmeen säästöä on se,että ruokaa menee roskiin, kun lapset eivät syö sitä ollenkaan?. Miettikää mammat sitä ja todellakin olisi kiva, että olisi ihmisissä vähän taisteluhenkeä, että taisteltaisiin yhdessä hyvän asian puolesta.


Osalle vanhemmista on tärkeää, että lapset saavat luomua, vaikka sitten paljon vähemmän ruokaa kuin mitä tarvitsevat. Osa haluaa salaatteja, koska kotonakin on. Osa haluaa lähiruokaa ja ruokapiirejä. Osa haluaa kasviksia. Osalle ei kelpaa punainen liha. Osa haluaa muuten vain jotain.

Minusta on menty liian pitkälle vanhempien mielihalujen noudattamisessa. Hyvä perusruoka kelpaisi kyllä lapsille, siis jauhelihakastike, jossa on lihaa tai tonnikalapasta, jossa on tonnikalaa. Kotona voi sitten syödä sushia mielin määrin.

Vierailija
6/6 |
30.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ajattele, mikä säästö kun syödään niin vähän! Sama juttu kouluissa. Tulisi paljon kalliimmaksi tehdä sellaista ruokaa, että 300 oppilaan koulussa pitäisi olla tarjolla 300 annosta. Nyt kuin oppilaille ei kelpaa se mössö, riittää 100 annosta.



Juuri noin, eli ne ongelmakohdat on selvitettävä.

Jos muutenkaan ei käytetä pääsääntöisesti luomua, miksi sitten puuron pitää sitä olla?



Salaatiksi riittää yksi perussalaatti, johon voi sitten lisätä aineksia sen mukaan, että mahdollisimman moni syö. Usein käy niin, että salaatissa on yksi sellainen aines, joka ei kelpaa ja se jää syömättä kokonaan. Jos olisi eri astiassa salaatti, toisessa kurkku ja kolmannessa paprika, voisi itse kukin koota salaattinsa oman maun mukaan ja jättää ottamatta vain sen, jota ei syö.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi neljä kahdeksan