Maitoallergisen taaperon maitokokeilut
Heippa! Oiskohan maitoallergisen tai entisen maitoallergisen lapsen vanhempia paikalla? Haluaisin kuulla, miten teillä on tehty noita maitokokeiluja. Maitoallergiahan väistyy valtaosalta maitoallergisista lapsista kahden vuoden ikään mennessä. Lääkärimme mukaan vain noin joka kymmenennelle vauvana maitoallergiasta kärsineelle lapselle jäisi maitoallergia.
Noh, lääkärimme on muuten aika saapas ja hänen vastauksensa kysymykseen maitokokeilusta oli että pieniä määriä kannattaa kokeilla. Kun itseäni lähinnä kiinnostaisi ihan oikeasti käytännön tasolla, mitä, kuinka paljon ja kuinka usein lapselle kannattaa antaa. Meillä maitoallergia aiheutti käsittämättömän refluksin ja ihottumaa, joten ihan hakuammunnalla en haluaisi lähteä kokeilemaan.
Kannattaisiko mun esimerkiksi jäljitellä sairaalan maitoaltistusta kotona vai vaan laittaa pieniä määriä maitoa normaaliin ruokaan? Maitoa lapsemme ei suostu juomaan, joten jollain muulla valmisteella olisi kuitenkin kokeiltava. Sairaalassa näitä altistuksia ei kuulemma enää tehdä kun aikaisemminkin se on tehty vain Kelan vaatimuksesta, jotta saatiin se erityiskorvattavuus korvikkeeseen.
Kiitos, jos joku jaksaisi kirjoittaa kokemuksiaan :)
Kommentit (13)
Meillä siis maitoallergian lisäksi laajat ruoka-aineallergiat, eli puolitoistavuotias lapsi elää lähinnä Neocate-korvikkeella ja kourallisella ruoka-aineita. Sekä lääkäri että ravitsemusterapeutti sanoivat, ettei ole mikään kiire kokeilla. Lähinnä suosittelivat, että kun lapsi täyttää kesällä 2 v ja JOS on menossa päivähoitoon, niin kannattaisi sitten kesämmällä varovaisesti (!) testailla.
Ohje testaamiseen oli se sama mitä muidenkin ruokien kanssa, eli aloitetaan ihan pienellä määrällä, tyyliin 1/2 - 1 teelusikallinen ja siitä vähitellen nostetaan annosta ja katsotaan miten menee. Eli tavallaan jäljitellään sitä maitoaltistustestiä, mutta ei tosiaankaan anneta mitään puolta desiä alkuvaiheessa.
Me aloitettiin juustolla ja voilla, eli aluksi vain voisilmä puuron päälle aamuisin ja myöhemmin myös juustoviipale leivän päälle. Lapsella ikää nyt 2v, ja edelleen oireilee jos saa reilummin maitoa (esim. maitopohjaista ruokaa, jäätelöä tai jogurttia) mutta juustoa saa syödä reilusti ilman oireita.
Silloisen lääkärin mukaan puolen vuoden välein voi testata. Parilla kertaa lääkärin testeissä (tippa, milli, 10ml, 1dl) ei tullut reaktiota eli jatkoimme testausta kotona mm juustoilla ja viilillä. Lääkärin ohjeen mukaan maidolla ei kannata aloittaa, vaan hapanmaitotuotteilla.
meillä vanhempi lapsi, mutta itse olen helppouden vuoksi kokeillut pihlaja-kettukarkeilla. Kaksi kestää tällä hetkellä :)
Enkä kyllä kokeile usein, tuo on jo sen verran vanha ettei kovin isot toiveet ole paranemisesta.
Meillä oireet ovat "harmittomia" (eli löysä kakka), joten on voinut huolettomasti kokeilla maitotuotteita muutaman kuukauden välein varovaisesti. Tällä hetkellä saa päivittäin pieniä määriä maitotuotteita (lähinnä voi ja juusto) ilman oireita, eli ällergialääkärin ohjeistuksen mukaan etsittiin se annos, jonka sietää.
tosi vähän maitoproteiinia, esim. leivonnaisia tai muumilakua. Ei olisi tullut mieleenkään antaa juoda maitoa, koska ihollakin siitä tuli paha "nokkosihottuma".
Meidän lapsella maitoallergia alkoi helpottaa n. 5-vuotiaana, jolloin sai maistella juustoja ja viiliä. Tällöin ei haitannut, jos vaikka pulla oli leivottu maitoon, mutta kermakastike kutitti edelleen suuta. Lääkäri sanoi, että hapanmaitotuotteet ovat hyviä aluksi.
Teet ap karhunpalveluksen jos totutat lapsen aineeseen jota hänen elimistönsä hylkii. Tiedätkö että suurin osa länsimaiden sairauksista tulee ylettömästä maitotuotteiden käytöstä? Suora yhteys esim kihtiin, korvatulehduskierteisiin, astmaan, allergioihin, sydänsairauksiin, diabetekseen ja osteoporoosiin.
Ole onnellinen siitä että lapsesi ei lipitä lehmänmaitoa ja tarjoa kunnon ravintoa. Vanhempana sinulla on vastuu hänen hyvinvoinnistaan.
Meillä siis maitoallergian lisäksi laajat ruoka-aineallergiat, eli puolitoistavuotias lapsi elää lähinnä Neocate-korvikkeella ja kourallisella ruoka-aineita. Sekä lääkäri että ravitsemusterapeutti sanoivat, ettei ole mikään kiire kokeilla. Lähinnä suosittelivat, että kun lapsi täyttää kesällä 2 v ja JOS on menossa päivähoitoon, niin kannattaisi sitten kesämmällä varovaisesti (!) testailla.
Ohje testaamiseen oli se sama mitä muidenkin ruokien kanssa, eli aloitetaan ihan pienellä määrällä, tyyliin 1/2 - 1
teelusikallinen ja siitä vähitellen nostetaan annosta ja katsotaan miten menee. Eli tavallaan
jäljitellään sitä maitoaltistustestiä,
mutta ei tosiaankaan anneta mitään
puolta desiä alkuvaiheessa.
Arvaan kyllä, että olet käynyt hakemassa tuota puoskarointia jostain pääkaupunkiseudun yksityiseltä lastenlääkäriltä. Säälin lastasi...
Arvaan kyllä, että olet käynyt hakemassa tuota puoskarointia jostain pääkaupunkiseudun yksityiseltä lastenlääkäriltä. Säälin lastasi...
Kerro toki, helpottaisi meidän elämäämme kummasti.
mutta siinä vuoden iässä kun alkoi hinkua jäätelöä muiden mukana, sai jäätelöä, ihan tavallista ja söi sen. Samoin jos ollut makaronilaatikkoa, lettuja tms, missä maitoa, joka kypsennetään, on saanut syödä muiden mukana. Jonkun aikaa ei sitä suostunut yleensä edes syömään, jotenkin haistoi tai aisti sen maidon sieltä, mutta sitten alkoi syödä, pääsääntöisesti piereskeli sitten seuraavana yömä paljon ja saattoi vatsa mennä löysäksi, mutta koska ei ollut päivittäistä, ei haitannut.
Monelle maitoallergiselle sopii just jäätelö, siinä on jotain siinä valmistuprosessissa, aikoinaan jostain näin luin ja näytti meillä pitävän siinä vaiheessa paikkaansa. Nyt lapsi on 3 v 8 kk ja samalla systeemillä mennään, syö jos on ruuan seassa, jotain ei suostu edelleen syömään, enää ei edes juurikaan piereskele. Viimesen puolisen vuoden aikana on joskus syönyt myös tavallisia jugurtteja, saattaa piereskellä enemmän. Maitoa ei suostu juomaan, joskus ollaan yritetty.
Toisaalta toinen lapsi, joka todennäköisesti oli myös vauvana maidolle allerginen, muttei sitä koskaan todettu, oli lähes kaikelle muulle allerginen ja reagoi kaikkeen iholla, mutta vasta tämän toisen lapsen myötä tajusin, että oli sillä esikoisellakin varmaan suolistoperäinen maitoallergia. Söi ja joi tyytyväisenä maitoa noin 7-vuotiaaksi, sitten alkoi aika, että jos joi maitoa, tuli tosi kipeä vatsa. Jugurtteja ym. pystyy syömään, mutta maitoa ei voi juoda - ja allergialääkäri sanoi, että lopettakaa vaan maidon juominen kokonaan.
lapsen ikä unohtui, hän on nyt 1v 2kk
Mä aloitin ihan parilla kulauksella maitoa aamulla. Kantsii antaa ekoina päivinä maitoa tosiaan vain aamulla. Jos oireita tulee, niin ei sitten välttämättä tarvitse öitä painiskella niiden kanssa.
Tuosta sitten pikkuhiljaa nostaa annosta. Esim. aloin jossain vaiheessa tekemään aamupuuron maitoon. Jos aamupuuro ok, niin sitten sen lisäksi vaikka välipalalla vähän maitorahkaa tms.
Tällä hetkellä me ollaan päästy siihen, että poika saa päivässä n. 2.5dl-3dl maitoa. Meillä pojalla on siis suolisto-oireinen maitoallergia ja siihen liittyvä refluksi.
Pojan ikä unohtui, eli hän on siis 1v4kk, ja tuo "siedättäminen" aloitettiin siinä 1v1kk tienoilla.