uskallanko antaa ystävän taata minulle 5000e lainan?
en saa itsenäisesti pankista lainaa. ystäväni on tarjoutunut takaajaksi. tiedän että hän hermoilee koko 5vuotta, joka tulisi maksuajaksi.....
vai pitäisikö kieltäytyä.? joka tapauksessa tarvitsen sen rahan. vaihtoehtona on kallis kulutusluotto netistä:(
Kommentit (7)
Raha rikkoo yleensä ystävyyden, siis nuo lainaamiset. Ja ystävä saattaisi valvoa rahan käyttöäsi, tyyliin olette shoppailemassa, menet matkalle tmv. niin kommentoitia siihen että eikö tuollakin rahalla voisi lainaa lyhentää jne.
äläkä itseäsi kiitollisuudenvelkaan. Etkö voi kääntyä esim. sosiaalitoimen tai velkaneuvojan kautta Takuusäätiön puoleen?
Voitko olla varma, että saat sen maksettua? Ystävyys loppuu kun ystäväsi joutuu lainan maksamaan.0
talous on vaan vedetty tosi tiukalle, mutta maksaisin joka tapauksessa. olisi se sitten ystävän takaama edullinen pankkilaina, tai oma hemmetin kallis kulutusluotto.
ap
mä olen lainannut moisia summia ystävilleni, jotka olen tuntenut n 20 v.
Lainan takaaminen ei tuo mitään muuta kuluja kuin aika mikä menee kun pankkiin tulee ja kirjoittaa paperit, kun kerran voit maksaa takas.
Jos tulee ongelmia maksujen kanssa, tee kaikkesi, siis oikeesti kaikkesi että voit maksaa lainat. Jos syöt sanasi, on ystävyys mennyt ikiajoiksi ja lisäksi maineesi muillekin.
Itse itsesi tunnet parhaiten. Ja voit ainakin ekat kuukaudet laittaa viestin että maksoit nyt erän.
mennään pankkiin nostamaan se.
jännitystä piisaa muutamaksi vuodeksi:)
ap
Raha rikkoo yleensä ystävyyden, siis nuo lainaamiset. Ja ystävä saattaisi valvoa rahan käyttöäsi, tyyliin olette shoppailemassa, menet matkalle tmv. niin kommentoitia siihen että eikö tuollakin rahalla voisi lainaa lyhentää jne.