Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Taas teen pedin itselleni vierashuoneeseen, surullista :(

Vierailija
25.12.2011 |

Mies kuorsaa nykyään joka yö. Ennen se oli satunnaista ja tönäisemällä siitä selvittiin. Mutta nyt mies kuorsaa hiljalleen "surisemalla" yöt läpeensä. En voi nukkua siinä vieressä, vaikkei ääni mitenkään kova olekaan, mutta riittävän häiritsevä kuitenkin. Eli nukumme nyt sitten erikseen. Mutta on se surullista, kun ei enää voi nukahtaa oman kullan viereen ja jutella pimeässä vielä jotain ja herätä yhdessä. Jotain parisuhteessa muuttuu ratkaisevasti, kun nukutaan erillään. Seksiä on toki edlleen, muttei läheskään niin spontaania kuin ennen. Voi surkeus :(

Kommentit (49)

Vierailija
1/49 |
24.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mies kuorsaa ja kovaa. On muuten ihanaa nukkua yksin!!! Kun siihen vaan tottuu. Olen kyllä saanut kuulla miten voin olla tämmönen vaimo miehelleni kun en päästä häntä nukkumaan samaan sänkyyn! Siis muilta ihmisiltä arvosteluja :( Että vikahan on minussa. Eihän kukaan nyt voi häiriintyä toisen kuorsaamisesta ja eihän se nyt voi niin kovaa kuorsata jne. Että ottaa päähän. Ja kun mies kuuntelee tämmöstä niin riitahan siinä saadaan aikaseksi kun minä olen se kauhea akka!!!

Vierailija
2/49 |
24.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

no voi että surullista. pillitä nyt muutama viikkoa kun on niin surullista.



hohhoi, voithan mennä nukkumaan ukkos viereen tavalisesti ja jutella siellä pimeässä ja poistua vierashuoneeseen siinä vaiheessa jos ukko alkaa kuorsata.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/49 |
24.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyljellään nukkuva ei kuorsaa. Helppo ja toimiva keino, jos mies vain osaa nukkua kyljellään!


Meillä sekä mies että minä kuorsataan kyljellään. Minä jopa mahallani nukkuessa:O

Vierailija
4/49 |
24.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

no voi että surullista. pillitä nyt muutama viikkoa kun on niin surullista.

hohhoi, voithan mennä nukkumaan ukkos viereen tavalisesti ja jutella siellä pimeässä ja poistua vierashuoneeseen siinä vaiheessa jos ukko alkaa kuorsata.


Ja sen äijän ei tartte toimia mitenkään eikä välittää mistään? Miehet...

Vierailija
5/49 |
24.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Silikonikorvatulppia apteekista, ne ei paina korvia niinkuin normaalit tulpat. Ne on tosi isoja, itse laitan ne puoliksi tai kolmeen osaan, tulee säästöä...!

Meillä mies kuorsaa vaihtelevasti, eli ei joka yö. Tulpat on siinä yöpöydällä, että saan ne kätevästi jos tartten.

Vierailija
6/49 |
24.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja tosiaan niin kovaa, että vaikka nukun viereisessä huoneessa korvatulpat päässä, niin saatan herätä.



Alkuyö nukutaan aina samassa sängyssä. Joskus käy jopa ihme, että herään vasta aamulla ja olen koko yön nukkunut miehen vieressä...



Yleensä herään kuorsaukseen johonkin aikaan ja siirryn samantien olkkarin sohvalle tai jos poika ei kotona (on nyt onneks armeijassa), niin sen sänkyyn viereiseen huoneeseen.



Ei tää todellakaan mukavaa ole. Meille syntyy kohta puolin vauva ja olen kans miettiny, et miten ne yöt sitten. Taitaa mies joutua evakkoon.



Mies ei ole lihava, mutta töissä tunnelissa ja siellä ilma täynnä pölyä ja häkää. Luultavasti se paska keuhkoissa laittanu aikojen saatossa kuorsaamaan. Pahentunu selkeesti viime vuosien aikana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/49 |
27.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset


Miehen kuorsaus loppui kun muista syistä kokeiltiin ruokavalioa. Ilmeisesti lievä maitoallergia aiheutti kuorsaaamista ? Limaa kurkkuun ? En tiedä. Mutta miehen siskokin kuorsaa aina jos syöö mausteita joille on allerginen.



Ja en väitä että kaikki kuorsaus olisi allergioista mutta ehkä joillakin allergiat pahentaa ainakin kuorsausta.

Vierailija
8/49 |
26.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kai nyt voi mennä yhdessä nukkumaan ja sitten tarvittaessa siirtyä muualle.

jos juttelee ja ensin alkaa nukuttaa omassa sängyssä, sitten alkaa kuorsaus eikä pysty nukkumaan, sitten hipsii toiseen huoneeseen viileisiin lakanoihin, virkistyy ja alkaa taas odotella unta. Yleensä se kuorsaaja on se ongelman aiheuttaja, ja mikä kumma siinä on, että nämä kuorsaajat eivät viitsi edes sen vertaa uhrautua, että odottaisivat kuorsaamattoman nukahtavan ensin kunnolla, ja kävisivät sitten vasta unille. Ei - kyllä se pitää niin olla, että kuorsaajan puolison tulee kärsiä kaikin tavoin!

Siis juurikin näin! Miksi sen, joka on syytön kuorsaukseen, pitää olla se, joka hipsii eri huoneeseen?! Kyllä sen sit pitäs olla niin, että ensin jutellaan ja sit kun vaimo nukahtaa, niin kuorsaaja-mies hipsii jonnekin muualle nukkumaan ja pysyy sit siellä!! Ei naisen tarvitse uhrautua, etenkään, kun ei se kuorsaus ole niin vaikea ongelma hoitaa pois.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/49 |
26.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joskus teen myös niin, että käännyn jalkopäähän eli korvani ei ole aivan kuorsaavan miehen suun vieressä.

Vierailija
10/49 |
26.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Talitintin tamponit *reps kops*

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/49 |
26.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syyksi paljastui vaikea uniapnea. Kolmekymppinen mies, ei ylipainoa. Nyt on käytössä hengitysmaski ja kuorsaus kadonnut. :)

Vierailija
12/49 |
26.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

uniapneahan hyvinkin, ja maskilla kuorsaus katoaa ja unenlaatu paranee. Meillä kävi vaan surkuhupaisasti, mies sai maskin ja muutaman kuukauden päästä minä, eli meillä "kärsitään" joka yö ;0/.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/49 |
26.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja ennen, kun nukuttiin vierekkäin, niin mä tökin sitä hereille, kun kuorsaus häiritsi. Tökkäsin ja sanoin, että sä kuorsaat. Niin mies yleensä vastasi siihen, että enkä kuorsannut. Siis mitä!?!



No kai mä kuvittelin vaan ja mies tiesi paremmin :-) Ainakin sillä ja ilmeisesti on se luulo, että vatsallaan ei voi kuorsata. Noh, mä tiedän toisin.



Nyt nukutaan eri huoneissa tosin syynä on lukuisat viereen änkeävät lapset. Alkoi tulla ahdasta, kun minä halusin uuden vauvan viereeni. Jossain vaiheessa aloin miettimään, että kuinkakohan kauan mä voin pitää tota vauvaa tekosyynä, että meidän on nukuttava eri huoneissa. On nimittäin niin ihanaa, kun miehen kuorsaus ei ole siinä vieressä, että en haluaisi miestä enää samaan sänkyyn takaisin.

Vierailija
14/49 |
27.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osa ihmisistä ei vaan yksinkertaisesti kykene käsittämään miten häiritsevää kuorsaus voi olla. Eihän se sitä kuorsaajaa itseään häiriste kun tämä vetää unta palloon minkä kerkeää!



Henk.koht. en pysty nukkumaan kuorsaajan kanssa samassa tilassa. Olen muutenkin huono nukkumaan ja nukahtamaan, siihen kun lisätään kuorsaus niin johan on virkeä olo aamulla.



Onneksi ei ole suhteessa ollut ongelmaa tuon kuorsaamisen kanssa (vielä), mutta jos tulee niin kyllä puutun asiaan heti! Hyvä, laadukas uni on niin tärkeää että kyllä siinä jää äijän egot kakkoseksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/49 |
27.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja ukko mars lääkäriin! Jos on ylipainoinen, niin käske laihduttaa. Jos tupakoi, niin käske lopettaa. Kuorsaamiseen on monia syitä, ja niitä voidaan myös hoitaa.

Vierailija
16/49 |
27.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaisi hoitaa ongelma eikä lykätä korvatulpilla tai nukkumalla toisaalla!!!



http://www.kuorsaus.org/

http://www.medishop.fi/product_catalog.php?c=7

http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00…

http://terveyshymy.fi/artikkelit/uusi-keino-kuorsauksen-lopettamiseen



Tässä äkkiseltään jotain mitä löysin pikasesti.



Lääkärissä voisi sitten miettiä lisää mahdollisuuksia.

Vierailija
17/49 |
24.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nukkulaa kannattaa kokeilla, meillä toimi hyvin ja kuorsaus loppui. Oon kuullut pelkästään hyviä kokemuksia. http://nukkula.fi/

Vierailija
18/49 |
24.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hienoa jos olette saaneet miehen itse hakemaan apua kuorsaukseen. Minä nukuin viimeisen vuoden eri kerroksessa ja lisäksi korvatulpat korvissa. Silti välillä heräsin siihen järkyttävään rohinaan. Miehen mielestä minulla oli ongelma eikä suinkaan hänellä.



Tämä nyt ei ollut syynä, mutta erossa asutaan tällä hetkellä ja nautin jokaisesta yöstä ilman korvatulppia. Ihanaa!

Vierailija
19/49 |
30.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esimerkiksi Nukkula-lääkärin konsultaatiossa käynti ei maksa mitään ja on helppo tapa kartuttaa eri vaihtoehtoja kuorsaamisen lopettamiseksi. Nukkula on hyvä vaihtoehto: se todella toimii ja on helppo käyttää!



http://www.nukkula.fi

Vierailija
20/49 |
30.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

selvittää, mistä kuorsaaminen johtuu ja hoitaa asia?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän kaksi