Paljon joululahjoja vs. lahjoja ripotellen pitkin vuotta
Onko teillä tapana ostaa lapsille "lahjoja" (leluja, vaatteita, askartelutarvikkeita, kirjoja jne.) lapsille vuoden mittaan ja antaa niitä lapsille leikkiin saman tien? Vai kätketäänkö aiemmin hankitut lelut kaappiin joulua tai synttäreitä odottamaan?
Meillä saatetaan ostaa yleensä pienempiä tai välttämättömiä leluja/tarvikkeita pitkin vuotta ja annan ne käyttöön yleensä saman tien. Joulun alla vasta pistän lelut jemmaan joulua odottamaan, jotta joululahjat tuntuisivat ihanammalta, kun ei ole juuri edellisellä viikolla jotain lelua tms. saanut.
Miten teillä?
Kommentit (6)
tottakai välttämättömiä tarvikkeita ostetaan pitkin vuotta!
Sehän on älyttömyyden huippu, että NYT tarvitset uudet fudiskengät, mutta kun synttärit on vasta parin kuukauden kuluttua, niin kärvistelet siihen asti vanhoissa ja pienissä!!
tottakai välttämättömiä tarvikkeita ostetaan pitkin vuotta!
Sehän on älyttömyyden huippu, että NYT tarvitset uudet fudiskengät, mutta kun synttärit on vasta parin kuukauden kuluttua, niin kärvistelet siihen asti vanhoissa ja pienissä!!
noin tekeekään. Alkuperäisessä viestissäni pyrin kuvaamaan, millaisia tarvikkeita meillä ostetaan. Mutta esimerkiksi tyttäreni on tarvinnut uudet puuvärikynät noin kuukauden verran. Sinnittelee vanhoilla vielä toistaiseksi, jouluna on tulossa uudet (mitä ei toki itse tiedä).
ap
Joskus lokakuussa niitä pyyntöjä aletaan miettiä, jos sitä vois toivoa joulupukilta.
Onhan siinä äidilläkin rauhallisempaa kotona, kun muksu saa pari kertaa kk jotain puuhakirjaa, askartelujuttua, lelua ja touhuaa sitten sen kanssa muutaman päivän + pienellä ei lahjakasa mene överiksi.
Joululahjana voi olla vaatetta, jos sattuu löytymään jotain mistä tiedän lapsen ilahtuvan. Tänävuonna tulee muumi-pefletti, tarvii tontun tuoda aamulla ennakkoon että ehtii joulusaunaan mukaan.
Joka toivetta, kaupasta katsottua tavaraa yms. mietitään lapsen (4v) kanssa, että mitä silä tekis ja voisko jo olemassaolevilla tehdä samaa, tai tarviiko leluhyllystä laittaa jotain pois uuden alta. Ei esim tullut muumitaloa, kun muumihahmoja ja nukkekoti on jo.
Askartelutarvikkeiksi luen kynät, paperit, kartongit, huovat, liimat, vesivärit, sormivärit, muovailuvahat, hama-helmet yms.
Jouluna saavat aika runsaasti lahjoja.
ostellaan pienempiä leluja (mm. askartelutarvikkeita). Jouluna hommataan sitten kalliimpia leluja, jotka ovat niitä toivotuimpia.
Kumpikin lapsista saa 3-4 lahjaa/lapsi meiltä vanhemmilta.
Niin, ja siis kyllä meilläkin joululahjoja annetaan, mutta määrä on alta kymmenen (lapset 5,3 ja 1v).