G: Mitä aiot antaa Joulupuu-keräykseen?
Kommentit (39)
4-vuotias poika saa toivomansa Hotwheels autonkuljetusauton :)
ei mitään rihkamaa vaan ihan vaikka kirjan tai jotain muuta ja villasukat niinkuin viimeksikin kaikki saivat sukat. Kiitos vaan lahjoittajille!!
ja 1-vuotiaalle magneettinen piirustustaulu.
vähän isompia lapsia. 1-vuotiaat eivät vielä tajua, mikä on joululahja (joulupaperin rypistely ja rapistelu riittänee?) Helposti lahjoittajilta unohtuu yli 8-vuotiaiden (etenkin poikien lahjat). Itse lahjoitan aina vähän isommille lapsille. 1-2-vuotiaat eivät vielä osaa pahoittaa mieltään, jos ei saa lahjaa.
Lapsi tahtois brion lastausaseman, ei ole rahaa.
Yhteen lahjakeräykseen, Pet Shop-leikkitalon, Lego-rekan ja Star Wars-kypärän. Nämä oli toivottuja.
Toiseen keräykseen vien Scalextrix-autoradan. Löysin tarjouksesta ja oli vielä ale-kortti, jolla sain 10 euroa pois hinnasta, niin sain sen 50 eurolla (olen ajatellut, että se maksimi, mitä yhteen lahjaan käytän).
Olen myös ajatellut, että varmaan paljon noihin keräyksiin viedään pienille lapsille ja tytöille sopivia lahjoja ja yrittänyt keksiä itse jotain isommille. Tuon autoradan voivat antaa sitten jollekin isommallekin, yli 10-vuotiaalle pojalle.
Meillä siitä olisi ilahtunut mieskin. Kun näki autoratapakkauksen, kysyi ilahtuneena, onko tuo hänelle. :)
kirjaa alle kouluikäiselle ja jotain muistikirjan tapaisia eskari-ikäiselle tai eka-tokaluokkalaiselle tytölle...
Ne voisin viedä keräykseen :)
16- vuotiaalle tytölle huppari, 3-vuotialle pojalle legoja, 7-vuotialle tytölle vihkoja ja kyniä, 4-vuotialle pojalle juna ja kahdelle perheelle herkkukori.
joilla on varaa. Itselleni olisi mahdottomuus ostaa useita jopa 50 euron hintaisia lahjoja. Muutama satanen käytettävissä omaan jouluun.
Johonkin keräykseen olen aina koittanut osallistua mutta nuo joulupuujutut ovat jo poissuljettuja, jos lahjatoiveet noin kalliita.
Täällä meillä Turussa srk on kerännyt vähävaraisten perheiden lasten joulutoiveita. Osa on vain 10-20 euron luokkaa. Itse voi ilmoittaa, minkä hintaisen lahjan vie.
Joulupuu-keräykseen voi viedä ihan minkä hintaisen vaan.
Itse olen päättänyt karsia vähän meidän joulusta ja antaa sitten muille. Ostan esim. omille ja sukulaislapsille yhdet lahjat vähemmän. Tai otan sen rahan, mitä ajattelin varata kummilasten lahjaan ja laitan sen puoliksi.
ole toivelistaa. Itse katsoin että oli paljon isoja lapsia ja varmaan yhdelle tai kahdelle isommalle yritämme lahjat ostaa. Itse ajattelin käyttää 10-15.- per lahja. Onko sopiva summa?
Täällä meillä Turussa srk on kerännyt vähävaraisten perheiden lasten joulutoiveita. Osa on vain 10-20 euron luokkaa. Itse voi ilmoittaa, minkä hintaisen lahjan vie.
Joulupuu-keräykseen voi viedä ihan minkä hintaisen vaan.
Itse olen päättänyt karsia vähän meidän joulusta ja antaa sitten muille. Ostan esim. omille ja sukulaislapsille yhdet lahjat vähemmän. Tai otan sen rahan, mitä ajattelin varata kummilasten lahjaan ja laitan sen puoliksi.
lahjaan ehkä olis varaakin. Muutama satanen ei pitkälle riitä 6-henkisessä perheessä. Ruoatkin maksaa. Sukulaislapsille en osta lahjoja koskaan, kummilapsillekin pienet lahjat vaan varattu.
vien keräykseen Hyrre-lelun, playmobil-pakkauksen, buzz lightyear-hahmon, pienen nuken jolla on koira pentuineen ja tv-pelin. Taidan hakea vielä teineille hupparit tms H&M:ltä. Ja jos jotain sopivaa tulee vielä vastaan niin ostan. Noi on kaikki sellaisia että voisin antaa omillekin lapsille ja uskoisin heidän pitävän niistä.
Itse olin kyllä aika pettynyt, kävin tällä viikolla hakemassa omille lapsille lahjat..poika 10v sai liikaisot pitkät kalsarit..eipä siinä,ihan tarpeellista tavaraa,mutta meillä nyt löytyy kalsareita ja ei tuo poikaa kovin ilahduta jouluna :(
Etkö tiedä mitä saat. Antaja laittaan lapun lahjasta, mitä se sisältää. Eikö siellä pysty sanomaan, että kalsarit ovat liian isot tai, että niille ei ole tarvetta nyt. Olisiko mahdollista vaihtaa lahja johonkin muuhun??
No ne kalsarit tulevat varmaan tarpeeseen myöhemmin ja voihan se olla, että niihin ei silloin olisi varaa.
Mitäs jos ostaisit sille pojalle nyt jotain muuta, saithan muille lapsille toivon mukaan kohtuulliset lahjat. Pistät sitten sopivampana aikana pojalle ne kalsarit lahjaksi???
Vaatteet ovat kaikille tarpeellisia, joten säästit nyt kalsarirahat, koska joku muu osti ne lapsellesi, vai kuinka??
Vaatteisiin voi aina lisätä jotain pientä tilpehööriä lapselle mukaan, niin ilahduttaa enemmän, vai mitä?? Värityskirja, Akutaskukirja tai jotakin..
laitettiin lahjat neljälle lapselle. Lego-paketti, Play Mobil paketti, paristokäyttöinen "lemmikkieläin" ja paketti metallisia pikkuautoja (sellaisia vähän erikoisemia). Toivottavasti lahjojen saajat ilahtuvat.
teillä on, jotka saatte sieltä jotain? Meille ei ole yhtenäkään jouluna edes tarjottu mitään - vaikka tilanne on ollut se, että olin opiskeleva yh ja perheemme on saanut koko ajan toimeentulotukea.
Tosin en olisi kyllä ottanut lahjaa vastaan, sillä lapsi saa isovanhemmilta paljon lahjoja ja minultakin halpoja, lähinnä kirpputorilta ostettuja. Mutta vähän ihmettelen, ettei edes ole kysytty, olisiko meidän perheellä ollut tarvetta lahjalle.
Tälle vastaajalle ensi vuotta varten: Forumissa on yleensä Nuorkauppakamari kerännyt lahjapaketteja ennen joulua.
mutta en ole koskaan, missään nähnyt moista Joulupuu- tai mitään muutakaan keräystä! Ja asun sentään pk-seudulla ja liikun aktiivisesti Helsinki-Vantaa-Kerava-Järvenpää -alueella!
Lahjat osoittaisin ilman muuta teineille, minusta heille olisi todella helppo ostaa joku mieleinen lahja. Johtuu ehkä siitä, että olen yläasteen ja lukion opettaja, joten näen in-jutut heti kun ne teineille tulevat :)
saa ison kauko-ohjattavan auton.