G: Tyrnävän isän kohtalo?
Jos sinä päättäisit, mikä olisi oikeudenmukainen tuomio Tyrnävän tragediassa?
Ja jos joku ei tiedä mistä on kyse, niin tästä.
" Tyrnäväläinen mies on tunnustanut poliisille sytyttäneensä tuleen omakotitalon, jossa hänen lapsensa nukkuivat.
Poliisin mukaan mies on kertonut sytyttäneensä tulipalon tietoisena siitä, että lapset nukkuvat lastenhuoneessa. Hän sytytti tulipalon palavien nesteiden ja nestekaasun avulla.
Poliisi kertoo, että tutkimusten mukaan vuosina 2005 ja 2009 syntyneet lapset menehtyivät tulipalon seurauksena.
Poliisi tutkii tapausta kahtena murhana ja törkeänä tuhotyönä. Sen mukaan pyhäinpäiväviikonlopun tapahtumien taustalla on muun muassa eroprosessi.
Oulun käräjäoikeus vangitsi perjantaina vuonna 1972 syntyneen tyrnäväläismiehen Oulun yliopistollisessa sairaalassa. Miehellä on sairaalassa poliisivartiointi. "
- Kalevan verkkosivuilta 14.11.2011-
Kommentit (22)
ollut ihan täysissä sielun ja ruumiin voimissa, niin minusta kun muutenkin Suomeen pitäisi saada kuolemanrangaistus, niin se olisi paikallaan
muuten loppuiäksi psykiatriseen hoitoon
menee ehkä kuolemantuottamuksinakin muta se on väärin.
1. Älyää itse häipyä tästä maailmasta.
2. Vankitoverit avittaa.
3. Muija pistää kylmäks.
ilman mitään armahduksia. Loppuikä vankilassa.
Jos on mielisairas niin pakkohoitoa vähintään se 12v. mieluiten koko loppuikä, sillä onhan tyyppi todella sairas. Ei tuollaista voi vapaana pitää pitkään pitkään aikaan.
kovaa tuomiota näin julmaan tekoon. Jäljellä ei ole kuin suuri suru ja ihmetys..voiko ihminen tehdä tällaista. Kostoksi vaimolle tuikataan tuleen kaikki yhteinen mukaanlukien elävät pienokaiset ..omaa lihaa ja verta. Eihän tämmöiseen ole mitään tarpeeksi kovaa rangaistusta ..kuolema olisi aivan liian helppoa..enemmänkin vapautus olisi..ehkä ylhäällä joku oli oikeassa ..poltetaan ekaksi yksi sormi ja seuraavana päivänä yksi ..jne. Olen aina inhonnut väkivaltaa..mutta tälle hiviölle sitä soisin tapahtuvan vankilassa...jopa siellä lapsen murhaajat ja raiskaajat ovat sitä alinta kastia..jopa heilläkin on joku mittari missä pahuuden ja julmuuden raja menee.
elinkautinen, eikä 12v
Vaikka pääpuoskarit sanois mitä.
Toisaalta, toivoisin samaa kohtaloa hälle kuin lapsilleen. Juurikin niin kuin tuo ssa yksi sanoi, kiinni sidottuna sänkyynsä. Mutta näin ei saa suomessa tehdä (edes kait ajatella), onneksiko? En aina ole ihan varma.
siirtänyt raskaita huonekaluja lastenhuoneen oven eteen estääkseen lasten pelastautumisen ja lapset ovat heränneet palon ääniin ja huutaneet isää apuun, niin ei ole olemassa mitään rangaistusta joka riittäisi. On mahdotonta ymmärtää ihmistä joka "ymmärtää" noin sydämettömän julmaa tekoa.
siirtänyt raskaita huonekaluja lastenhuoneen oven eteen estääkseen lasten pelastautumisen ja lapset ovat heränneet palon ääniin ja huutaneet isää apuun, niin ei ole olemassa mitään rangaistusta joka riittäisi. On mahdotonta ymmärtää ihmistä joka "ymmärtää" noin sydämettömän julmaa tekoa.
siirtänyt raskaita huonekaluja lastenhuoneen oven eteen estääkseen lasten pelastautumisen ja lapset ovat heränneet palon ääniin ja huutaneet isää apuun, niin ei ole olemassa mitään rangaistusta joka riittäisi. On mahdotonta ymmärtää ihmistä joka "ymmärtää" noin sydämettömän julmaa tekoa.
tuli nimittäin suuri ahdistava möykky sisälle kun tätä luin. Ei kukaan voi omille pienoisilleen tuollasita tehdä..eihän...
siirtänyt raskaita huonekaluja lastenhuoneen oven eteen estääkseen lasten pelastautumisen ja lapset ovat heränneet palon ääniin ja huutaneet isää apuun, niin ei ole olemassa mitään rangaistusta joka riittäisi. On mahdotonta ymmärtää ihmistä joka "ymmärtää" noin sydämettömän julmaa tekoa.
tuli nimittäin suuri ahdistava möykky sisälle kun tätä luin. Ei kukaan voi omille pienoisilleen tuollasita tehdä..eihän...
Mistä tieto???
Minä olen ajattellut, että lapset kuolivat häkään eivätkä ehtineet huutaa apua. Mies on sairas eikä laki tunne tarpeeksi kovaa rangaistusta ja se on hyvä, että laki vetää johonkin rajan, koska yksilönä en tunne sääliä miestä kohtaan. Mikään rangaistus ei ole tarpeeksi suuri.
Miestä tullaan varmaankin syyttämään kahdesta murhasta ja yhdestä törkeästä tuhotyöstä (ent. nimeltään murhapoltto). Tuhotyöhän on sellainen seikka, joka "korottaa" tapon murhaksi. Mies pysynee vangittuna kunnes oikeuskäsittely alkaa.
Veikkaan, että prosessin alkuvaiheessa miehen asianajaja esittää mielentilatutkimusta. Se todennäköisesti myös tehdään. Oleellista on tekohetken henkinen tila.
Mikäli mies todetaan syyntakeiseksi, tuomion tulisi olla syytteiden mukaisia. unnusmerkistöt täyttyvät mielestäni selvästi.
Mikäli mies on syyntakeeton, häntä ei tuomita rikoksista vaan hänet lähetetään suljettuun hoitoon joko vankimielisairaaalaan tai todennäköisemmin Niuvanniemeen tai Vanhaan Vaasaan. Siellä hän on määräämättömän ajan, kunnes todetaan terveeksi. Jos "hullu" tekee henkirikoksia ja kohteena lapset, on hyvinkin mahdollista, että mies on hoidossa pitemmän ajan kuin elinkautista istumassa vankilassa.
Eikai tässä muuta rangaistusta ole langetettavissa.
Huhut on huhuja. Nyt kerrotaan jos huonekaluista lastenhuoneen oven edessä. TÄLLAISTA TIETOA EI KENELLÄKÄÄN MUULLA PAITSI POLIISILLA VOI OLLA. Omaiset tuskin levittäisivät. Eli älkää nyt hyvät ihmiset alkako omia tarinoita sepittää. Ahdistavaa tarpeeksi muutenkin tämä.
voi tietää kukaan muu kuin hirviöisä eli ovat spekulaatiota. Kuolivat todennäköisesti häkään. Jos talo paplanut pahasti miten raskaat huonekalut voidaan todeta..onko myös tämä spekulaatiotiota. En ymmärrä miksi tästä hirveän julmasta teosta yritetään vielä tämmöisillä asioilla tehdä mehukkaampi. Pienten lasten polttomurha on niin iso juttu nieltäväksi että tällaiset spekulaatiot voisi jättää pois...lisäävät vain ahdistusta asian tiimoilta. Ei ole olemassa maan päällä rangaistusta, joka tälle hirviölle voitaisiin antaa...en tunne edes tervettä vihaa ...enmmänkin laammannusta ja jäätävää kauhua tämmöisen pahuuden edessä.
En usko kostoon ja kostoon perustuva laki kuuluu muuhun kuin länsimaiseen kulttuuriin.
puolustuskyvyttömiä lapsia niin kenen sitten? Ollaanko me julmia koska halutaan tälle tappaja-isälle samanlainen kohtalo kuin lapsilleen? Ehkä ollaan mutta mieti, mieti, mieti jos mies olisi polttanut omat lapsesi? Jokainen äiti miettii miten julma isä tätä tekoa tehdessään oli..tottahan on se että mikään niuvanniemen mielisairaalan "rangaistus" ole riittävä tuollaisesta teosta.
Kysyjille tiedoksi, tuosta alempana olevasta "tyrnävän tragedian takana eroprosessi"-ketjusta selviää noiden huhujen alkuperät. Isä oli ajanut perheen auton kapealle tielle estääkseen pelastuslaitoksen autojen paikalle pääsyn, niin että tulipalo oli saanut raivoisasti edetä.
Huonekalut lastenhuoneen oven edessä ja palovaroittimien poisto katosta näky(i)vät varmasti teknisissä tutkimuksissa mutta tätä ei ole virallisesti vahvistettu.
Kyläläisten mukaan isä oli paennut lasten huutoja ulkorakennukseen ja oli sitä sytyttämässä, valelemassa polttonesteellä kun ulkopuolinen sivullinen sattui paikalle minkä jälkeen isä ryhtyi viiltelemään itseään puukolla.
julmia ihmiset ovat.
puolustuskyvyttömiä lapsia niin kenen sitten? Ollaanko me julmia koska halutaan tälle tappaja-isälle samanlainen kohtalo kuin lapsilleen? Ehkä ollaan mutta mieti, mieti, mieti jos mies olisi polttanut omat lapsesi? Jokainen äiti miettii miten julma isä tätä tekoa tehdessään oli..tottahan on se että mikään niuvanniemen mielisairaalan "rangaistus" ole riittävä tuollaisesta teosta. Kysyjille tiedoksi, tuosta alempana olevasta "tyrnävän tragedian takana eroprosessi"-ketjusta selviää noiden huhujen alkuperät. Isä oli ajanut perheen auton kapealle tielle estääkseen pelastuslaitoksen autojen paikalle pääsyn, niin että tulipalo oli saanut raivoisasti edetä. Huonekalut lastenhuoneen oven edessä ja palovaroittimien poisto katosta näky(i)vät varmasti teknisissä tutkimuksissa mutta tätä ei ole virallisesti vahvistettu. Kyläläisten mukaan isä oli paennut lasten huutoja ulkorakennukseen ja oli sitä sytyttämässä, valelemassa polttonesteellä kun ulkopuolinen sivullinen sattui paikalle minkä jälkeen isä ryhtyi viiltelemään itseään puukolla.
julmia ihmiset ovat.
huudoista..sitä ei voi tietää kukaan muu kuin isä. Miksi tällaiseen asiaan laiteaan omia johtopäätöksiä..eikä tämä ole hirveydessään jo aivan tarpeeksi kamala muutenkin.
kuin tuo isä! Äitiys tekee ilmeisesti teistä jumalan, jolla oikeus julmuuksiin; ette näe rikkaa omassa silmässä.
kyllä ne vankitoverit tekevät vankeusajasta varmasti vaikean kestää tälle miehelle. Tässä aloituksessa varmaan haetaan jonkinlaista silmä silmästä-kidutusta tälle miehelle?