Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

No jo on Huutisostajalla pokkaa. Perhana. ov

Vierailija
14.11.2011 |

Kohde sulkeutui 1. päivä ja laitoin ostajalle tilitiedot ym. tiedot. Ostaja sitten vastasi, että laita postiennakkolla!!

Vastasin kohteliaasti, että en lähetä postiennakolla enkä varsinkaan nolla palautteiselle huonojen kokemuksien takia (=olen joutunut lunastamaan kaikki paketit postista ja maksamaan sitten tuplapostikulut..). Ja kohteessa ei ollut postiennakkoa edes mainittu eli kohteliasta olisi ollut kysyä tuosta ENNEN huutoa!

Ja sanoin, että JOS huutaja maksaa tupla postikulut + postiennakko kulun (sen melkein 4 euroa) mun tilille, niin sitten paketti liikkuu. Muuten ei.

Mitään ei kuulunut. Laitoin sitten uuden viestin ja laitoin myös tekstarin..

Sain vastaus tekstarin; Nyt on väärä henkilö kyseessä, t. "Matti Helsingistä".

Okei, jos laittaa kyseisen "Matin" tiedot Eniroon, tulee ihan eri numero, asuinpaikka on kyllä oikea. Tämän huutajan numeroa ei kuitenkaan Enirosta löydy..

Huutaja vastasi meilitse; ei oo nyt rahaa, saan ens kuun alussa. Katotaan sit sillon miten tehdään..

Just joo! Vastasin tiukasti, että EI ONNISTU! EN ala odottamaan kuukautta, kun tulos on satavarmasti, ettei oo rahaa tai ei kiinnosta tms. Ja TUOSTAKIN olisi pitänyt sopia ENNEN huutoa!

Huoh, pitää näköjään alkaa laittamaan pistevaatimukseksi 1.

Ja huom! Multa kyllä löytyy joustoa, jos asioista sovitaan ENNEN huutoa. Maksuaikaa saa vaikka sen kuukauden, jos huutajan palautteet on ok ja siitä asiallisesti kysytään. Eikä näin, että aikojen päästä töksäytetään, että maksan sit ku saan rahaa joskus kuukauden päästä. Ja suuremmissa summissa sopii myös postiennakko (sen laitan silloin vaihtoehdoksi), mutta parinkympin kohteisiin en tuota laita.

Annoin tuolle nyt torstaihin asti maksaa ja sitten annan negan ja ilmoitan yp:lle. Tapana ei ole ilmoittaa hupihuutajia yp:lle, mutta tuo puhelinnumero nyt hämää ja pahasti.. Eli onkos tämä huutaja nyt ollenkaan se, joka väittää olevansa ("Pekka Espoosta") vai onkos hän sitten "Matti".

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
14.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

treffit sille Stoccan kellon alle, selität että haluat päästä tuotteesta eroon nyt heti, koska muutatte ja hän voi maksaa sitten ensi kuussa.

Vierailija
2/5 |
14.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

En odottaisi enää vaan laittaisin uudestaan myyntiin, etenkin jos on yhtään isohkosta summasta kyse. Jos jostain pikkusummasta niin voisin ehkä siihen 1.12. asti odottaa, mutten yhtään enempää. Jatkossa laita tietoihisi maininta, että odotat maksua x päivää, jonka jälkeen kohde uudelleen myyntiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
14.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostaja on Keijo Varustamo Vantaalta, mutta tuotteen maksaa Teija Töttö ja se pitäisi lähettää Herkko Hättölälle Espooseen. Ei onnistu, lähetän vain sille, jonka osoite huutiksessa on.

Vierailija
4/5 |
14.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

en asu Stadissa ja ostakin asuu muualla, nuo nyt olivat vaan esimerkkejä. Mutta oikeasti siis tuo numerosta vastannut heppu asuu ostajan naapuri kaupungissa.

Kyse on 23 euron summasta. Jotain parin euron nappikauppaa voisinkin odottaa joulukuuhun asti..

Ja joo, voishan sen odotan 7 päivää maksua laittaa kohteisiin, mutta yleensä ostaja on joko pyytänyt maksuaikaa ennen kohteen sulkeutumista tai sitten maksanut viiden päivän sisällä, niin en ole katsonut tuota tarpeelliseksi.

Ja joo, voihan sitä sattua kohteen sulkeutumisen jälkeenkin, että tulee joku isompi lasku (esim. lapsen lääkärilasku tms.), mutta kyllä siitä pitäisi HETI ilmoittaa eikä niin, että nihkeesti viestitellään myyjälle asiasta.

Mutta tuskinpa saan rahoja torstaihin mennessä eli kehtaisko laittaa kohteen JO nyt uudestaan myyntiin?

Vierailija
5/5 |
14.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

treffit sille Stoccan kellon alle, selität että haluat päästä tuotteesta eroon nyt heti, koska muutatte ja hän voi maksaa sitten ensi kuussa.


maksaisi ensi kuussa, vaikka lähtisin kuskaamaan paketin hänelle (=välimatkaa n. 150 kilsaa ja voisin samalla käydä moikkaamassa yhtä kaveria, joka asuu tuolla suunnalla).

Ja oikeasti, ei se postiennakko ole yhtään sen turvallisempi tapa kuin rahat tilille-paketti postiin sydeemi, koska myyjähän voi lähettää esim. kasan Hesareita sen läppärin sijaan..

ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kaksi kuusi