onko muita joita vaivaa yhteiskunnalliset epäkohdat ja jotka puuttuvat niihin?
esim. syrjintä?, epäoikeudenmukaisuudet, liika laskutus tai virheellinen laskutus yrityksillä? ym. ym.
tuntuu että olen jatkuvasti sotajalalla kun huomaan virheellistä toimintaa ja puutun siihen.
ihmettelen kuinka usein firmat eivät kuuntele asiakasta ja olettavat että annan kuitenkin periksi. Lopulta he joutuvat antamaan periksi.
esimerkki, pieni, mutta kummiskin.
puhelin hajosi, gigantti korjasi, mutta ei suostunut antamaan tilalle toista puhelinta vaikka 2vk korjausaika.
kerrroin että kuluttajan oikeus on saada viallisen puhelimen tilalle toinen takuuaikana.
ensin olivat sanonett että heillä ei ole varapuhelimia lainkaan ja kun sanoin että se on minun oikeuteni joten vaadin puhelimen niin sitten kuitenkin sain.
Kommentit (15)
Kyllä mulle tulee hieman toiset assosiaatiot kun mietin syrjintää ja epäoikeudenmukaisuutta...
no itse ette puutu edes sellaiseen että suuret firmat polkee asiakkaita koska ajattelevat vain itseään ja rahaa.
kyllä puutun jos näen jotian ihmistä myös kohdeltavan väärin työpaikalla. 98% ihmisistä ei puutu koska pelkäävät eivätkä välitä toisesta ihmisestä vaan omasta työpaikastaan.
Joskus parikymmentä vuotta sitten yleisesti alettiin puhua että yhteiskunta holhoaa liikaa. Mutta minusta oikeasti nykypäivänä suurempi ongelma on se, että kukaan ei jaksa/uskalla/osaa puuttua mihinkään. Ei välitetä. Vaikka näkisi jotain todella karmeaa, vaikkapa pahoinpitelyn, usein vain ihmiset jatkaa menoaan puuttumatta siihen mitenkään (no, väliin ei tietenkään kannata mennäkään, mutta soittamatta esimerkiksi edes poliisille. On hienoa, että sinunkaltaisiasi puuttujia ja oikeassa paikassa suuttujia vielä on. Toivon, että jaksat parantaa maailmaa etkä uuvu. Etkä ehkä uuvukkaan, jos jaksat taistella välittämisen ja hyvän puolesta.
Vink vink, myös seurakunnissa pääsee tekemään hyvää ja jopa päättäviin elimiin jos sen kokee omakseen!
Diakoni Meiju
Tikkurilan seurakunta
että viestisi koskee jotain Gigantin laskutusta.
Kyllä, minua vaivaa yhteiskunnalliset epäkohdat. Kuten se että eläinten tappaminen ruoaksi makumieltymysten vuoksi on hyväksyttyä ja sitä tuetaan julkisin varoin. Se että on hyväksyttävää vihata homoja ja ulkomaalaisia ja kukaan ei puutu siihen. Minua vaivaa se että lapsista ei huolehdita kunnolla tarpeeksi pitkään, vanhempien ykköstehtävä nykyään on kuvata lapsiaan jatkuvasti ylisöpöiksi puettuina typeriin blogeihinsa ja heti kun lapsi ohittaa suloisen palleroiän, kasvatustehtävä ei enää kiinnosta. Minua vaivaa se että yhteiskunta on rakennettu siten että toiset köyhtyvät ja kaikki väsyvät, vaikka asiaa voisi korjata esim sillä että kaikki tekisivät 25-tuntista työviikkoa joten töitä ei olisi kenelläkään liikaa mutta kaikilla sopivasti.
Tällaisiin asioihin puutun ja nämä minua vaivaavat. Nuo sinun kuvaamasi ovat yksittäisen firman mokia, eivät nähdäkseni yhteiskunnallisia ongelmia.
kuka vihaa homoja?? se ettei hyväksy jotain jonkun ihmisen harrastamaa toimintaa ei tarkoita että vihaa heitä.
monen mielestä on kuitenkin täysin hyväksyttyä vihata ja haukkua kristittyjä, mutta siihen ei tarvitse tietysti mitenkään puuttua.
minua vaivasti aikoinaan ihmisten köyhtyys, nälänhädät, sodat, saatuminen.. mutta ei vaivaa enää. Niille kun en voi yhtään mitään.
mutta koska se on niin laaja asia, yritän puuttua asioihin, joita näen lähipiirissäni. Autan väsynyttä pikkuvauvan äitiä, soitan poliisille, jos näen selvästi huumeissa olevan äidin pikkulapsensa kanssa. Puolustan, jos huomaan jotakuta syrjittävän niin ratikassa kuin kassajonossa. Toimin eräässä hyväntekeväisyysjärjestössä ihan konkreettisesti tekemällä vapaaehtoistyötä. Jään aina juttelemaan ihmisen kanssa, joka aloittaa keskustelun (paitsi humalaiset), koska ajattelen, että hän on mitä ilmeisimmin vailla puhekumppania, että ehkä hänellä ei ole ketään muuta puhua. Kuuntelen mummojen ja vaarien jutut loppuun. Vien naapurin vanhalle miehelle välillä leipomiani pullia tai pyydän kahville. Kun kuulen läheisen työkaverin olevan stressaantunut, ostan hänelle vaikkapa pienen piristyslahjan tai tarjoan leivoskahvit työpaikkaruokalan keittiössä.
Nämä ovat pieniä, arkisia asioita, joista molemmille tulee hyvä mieli, niin minulle kuin toivottavasti vastaanottajallekin.
Uskon, että hyvä synnyttää hyvää! Enkä tällä listallani yritä omaa kilpeäni kiillottaa, vaan yritän osoittaa, että pienet teot merkitsevät, ja pienistä puroista kasvaa iso virta.
Odotin minäkin jotakin konkreettisempaa puuttumista minäkin. Mutta en minäkään paljon mihinkään pysty puuttumaan vaikka joskus moni asia ärsyttääkin ja selvästi näen, että vääryys tapahtuu. Yksittäisen ihmisen vaikutusmahdollisuudet on kovin vähäiset.
voi vittu, onhan sitä vaikka mitä, kirjoittakaa mitä itse teette älkääkä takertuko johonkin sanomiseen.
ne jotka osaa vain haukkua muita tyhmäksi on sellasia joilla ei olekaan mitään annettavaa.
voisin lisätä tähän yksinäisestä vanhuksesta huolehtimisen (ilman maksua)
joka on puuttunut kuntatyönantajansa epätasa-arvoiseen toimintaan koskien työhyvinvointitoimintaa. Lisäksi olen joskus selvittänyt epäselviä(vääriksi osoittautuneita) laskuja. Olen mukana yhdistystoiminnassa, jonka kautta voin vaikuttaa.
Samaa mieltä olen kuin edelliset, yhteiskunnan epäkohdat on eri asia kuin Gigantin huono asiakaspalvelu. Olin otsikosta innoissani mutta viestin sisältö olikin ihan sieltä ja syvältä.
Itse ole mukana Ay-toiminnassa ja koen olevani sitä kautta mukana vaikuttamassa asioihin.
ja saada kaikki tuntemaan ittensä niin helvetin fiksuksi ja pakahtumaan itteensä.
hahahehehehahahhehehahh!!!!!
Eiköhän sitä ole ihan normaalia kertoa laskuttajalle, että laskussa on virhe ilman, että kokee itseään yhteiskunnallisiin epäkohtiin puuttujaksi.
vain jos se palvelee sinua, kuten esimerkissäsi kerroit.