Poika haluaa erityislukioon.
Terve! Poikani (pian 16v.) haluaisi lukioon, jossa on ilmailulinja. Aikoo lentäjäksi, ja tälläinen lukio auttaisi kuulemma todella paljon. Ongelma on että lähin ilmailulinjainen lukio on yli kahdensadan kilometrin päässä. Koulumatkaa olisi siis mahdoton järjestää kotoa, vaan ainoana vaihtoehtona tuntuisi olevan että poika muuttaisi lukion lähelle. Mielipiteitä?
Kommentit (3)
itsekseen asuen ja teillä talous sallii, niin eikun vaan. :) Itse olen käynyt erikoislukion toisella paikkakunnalla, ja olen todella kiitollinen, että vanhempani sen minulle mahdollistivat.
Nuoren mielestä "tällainen lukio auttaisi kuulemma todella paljon" Mitä tämä tarkoittaa? Saako jotain kursseja hyväksi luettua, pääseekö helpommin sisään, saako lentolupakirjan halvemmalla? Eli onko siitä OIKEASTI hyötyä? Kysele opolta, sieltä erityislukiosta ja vaikka lentäjiä kouluttavasta oppilaitoksesta.
Lentäjille on tiukat pääsyvaatimukset mm. terveydentilan suhteen. Kannattaa varmistaa jo nyt, että nuori läpäisee ne, ettei ihan turhan takia haaveile.
saatte hänen toimeentulonsa järjestymään ja uskot, että hän jaksaa ja osaa jo elää itsenäisesti. Hoitaa laskunsa, siivouksensa, vuorokausirytminsä, syömisensä, läksynsä ja koeryysikset. Ei olisi ensimmäinen opsikelemaan muuttanut alaikäinen.