Jos voittaisit lotossa, menisitkö töihisi?
Kommentit (18)
sellaisten, että periaatteessa ei tartteis mennä töihin. (Saivartelua: Jos pääpottikin jakantuis tarpeeksi moneen osaan, niin ei yksittäinen henkilö välttämättä tarpeeksi rahaa saisi)
ap
en varmasti menisi. 41v, toimitusjohtaja.
Ikää 44v. ja olen matkailukoordinaattori. Voi olla, että jos pääpotti olisi tullut/tulee, niin ehkä voisin vähentää tunteja. Vaikkas 6h/pvä.
Pidän todellakin työstäni ja työkavereista.
vaan aika kuluisi rahojen ja sijoitusten hallinnointiin.
43-v, asiantuntija
Olen nelikymppinen.
Työkaverillani on enemmän miljoonia, kuin nyt jaossa ja hänkin on työssä. Miksä siinä,kun työstämme tykätään.
38/hoitoala
Mutta alkaisin tehdä sitä, mitä oikeasti haluaisin, taidetta,kädentaitoja jne..:D
Olen kaupanalalla, 30+ Tai saattaisin mennä shoppailemaan sinne, mutta en töihin.
Jos saisin ihan törkeesti rahaa, niin perustaisin varmaan oman yrityksen, jonkin sortin kauppa se olisi ja sinne luotettavia työntekijöitä, että voisin olla poissakin aina välillä.
Ryhtyisin oloneuvokseksi. 26v/kokki.
En menisi palkkatöihin enää. Hoitoala.
Tekisin kuitenkin vapaaehtoisavustajana auttamistyötä. Mutta ikinä en enää menisi pakkotahtiseen työhön, missä pulaa työntekijöistä ja on huono omatunto kun työn laatu on nykyään mitä sattuu ja potilaita ei tule hoidettua kunnolla.
Menisin, mutta eroaisin miehestäni.
Työni on kyllä mielenkiintoista, mutta huonosti palkattua. Keksisin kyllä muutakin mielenkiintoista tekemistä.
pitäisin kunnon lomat ja matkustelisin kerätäkseni inspiraatiota työhöni.
Hissanope
toimistoala.