Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

onko refluksitauti vaarallinen?

Vierailija
16.09.2011 |

miten se käytännössä haittaa elämää? taitaa meidän vauvalla se olla.. ja varmaan 2kk iässä auttaa vain pitää pystyasennossa?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
16.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suurin vaiva refluksitaudista on, että se tekee vauvalle kipeää, joka on tietysti kauhean kurjaa.



Koska syöminen voi aiheuttaa vauvalle tuskia, seurauksena voi olla myös syömishäiriöitä - vauva voi lakkoilla rinnalle tai pullolle.



Vauvojen refluksitauti paranee itsestään, tai äärimmäisen harvoin sitä hoidetaan leikkaushoidolla, luultavasti siksi että oireet ovat niin pahat ettei voida odottaa itsestään paranemista.



Erilaiset happamuutta tasoittavat lääkkeet ja vatsansisältöä paksuntavat aineet ruokaan ovat hellempiä hoitoja. Lääkkeet eivät kuitenkaan ole ihan sivuvaikutuksettomia, joten jos vain pärjää ilman, se on aina parempi.



Pystyasento, rauhalliset otteet. Siinä tosiaan kotikonstit.



Aikuisen refluksitaudin mahdollinen ikävä seuraus on ruokatorven vaurioituminen jatkuvan happoaltistuksen takia, ja siitä voi seurata syöpä pahimmillaan, mutta koska vauvan refluksi menee ohi, tätä ei vauvoilla pelätä.

Vierailija
2/3 |
16.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

keuhkoissa ei rohise, mutta silti vauva rohisee ja on tukkoinen,, nenästä tulee aina paksua ja sitkeää maitoa (nenäfriidalla)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
16.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset


Refluksia on kahdenlaista rakenteellista ja allergista. Lapsella voi olla toista tai molempia. Rakenteelliseen auttaa parhaiten lääkkeet. Allergiseen auttaa sopiva ruokavalio.



Lapsilla yleisin allergiaa aiheuttava ruoka-aine taitaa olla maito. Jos imetät ole viikkokaan täysin maidottomalla (ota kalkkia purkista). Seuraa lapsen vointia muuttuuko. Voit myös kokeilla lisäksi kanamunatonta. Ja kannattaa pitää kirjaa syömistään ruuista ja lapsen voinnista. Näin saatat löytää lapselle huonoa oloa aiheuttavan ruoka-aineen. Meillä oikealla ruokavaliolla lapsella ei ole lainkaan refluksia.



Itse käyttäisin lasta kyllä lääkärissäkin ja kannattaa huomioida että kaikki lääkärit eivät vieläkään tunnista lasten refluksia.



Paljon vertaistukea on tarjolla www.histamiini.com sivustolla.



Rohina liittyy usein refluksiin.



t. allergista refluksia sairastavan lapsen äiti

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän viisi neljä