Miten helvetissä vielä nykypäivänä messuilla on noita "huoraksi pukeutuneita"?
kävin alihankintamessuilla ja siellä monen firman edessä seisoo yliseksikkäästi pukeutunut nainen hymyillen, ja sovinistipaskat tuijottaa naama virneessä. Kuvottavaa. Miten kukaan nykypäivänä suostuu tuollaiseen. Kauheeta esineellistämistä ja ehkä jopa miesten aliarviointia.
Kommentit (60)
tässä oli kyse jostain kirkollisesta messusta ja olin tulossa sanomaan, että kyllähän Jeesuskin puhui portolle, että mitä tuosta, mutta sitten tuo olikin jotain ihan muita messuja.
Tietääkseni hänellä kuitenkin enemmän vaatteita :) Mutta en ymmärrä minäkään!
Minä harrastan auto- ja Harrikkatapahtumia ja ne naiset on vaan osa sitä. Eivät haittaa eivätkä kuvota mua lainkaan. Nättejä tyttöjä ja varmaan vapaaehtoisesti sinne menevät.
Nuoret tytöt tiukoissa vaatteissa (kuin suoraan pornoleffasta) hymyilevät ja sovinistisedät isoine mahoineen tuijottaa päästä varpaisiin.
Onko naisille suunnatuilla messuilla miestä seisomassa esim. stringerissä ja hymyilemässä tyhmänä kojun vieressä?
Niin, ei ole.
ei naiset haluaisi katsella stringeissä seisovaa miestä.
niinkään se vähäpukeisten tyttöjen asema. Työtä kuitenkin, vähän kuin mallin.
Mutta se mikä mua asiakkaana häiritsee, on se, että tulee vaikutelma, että firma kuvittelee asiakkaidensa ja siten myös minun olevan niin idiootteja, että tuo saa minut kantamaan rahani heille. En pidä siitä, että minuun yritetään vedota keinoilla, jotka kyseenalaistavat älykkyyteni, joten ammatillisissa yhteyksissä tuo ei anna firmasta kovin ammattimaista kuvaa.
ei naiset haluaisi katsella stringeissä seisovaa miestä.
Jos mies olisi timmissä kunnossa ja hyvännäköinen, niin mielelläni katselisin.
niinkään se vähäpukeisten tyttöjen asema. Työtä kuitenkin, vähän kuin mallin. Mutta se mikä mua asiakkaana häiritsee, on se, että tulee vaikutelma, että firma kuvittelee asiakkaidensa ja siten myös minun olevan niin idiootteja, että tuo saa minut kantamaan rahani heille. En pidä siitä, että minuun yritetään vedota keinoilla, jotka kyseenalaistavat älykkyyteni, joten ammatillisissa yhteyksissä tuo ei anna firmasta kovin ammattimaista kuvaa.
Ei ole pakko ostaa eikä myöskään myydä.
uskon, että moni nainen kokee tuollaisen loukkaavana.
t. se kenen puoliso messuilla näytteille asettajana (eikä ollut naisia mukana)
Minä harrastan auto- ja Harrikkatapahtumia ja ne naiset on vaan osa sitä.
Miksi ne naiset ovat "osa sitä"? Miksi ihmeessä puolialaston nuori nainen on osa auto- tai moottoripyöräkulttuuria? Oletko koskaan miettinyt?
Vaikka asia ei sinua varsinaisesti häiritsisi, voisit joskus miettiä, jopa kyseenalaistaa, kulttuurin, jossa nainen on esine ja mies aivoton seksinnälkäinen tissien perään kuolaaja.
Minustakin aliarvioi normaalilla järjellä varustettuja miehiä. Nainen tuosta toisaalta hyötyy, rahallisesti. Mutta miehenä en sietäisi, että älykkyyttäni aliarvioitaisiin noin näkyvästi, että oikeasti yritetään myydä jotain puolialastoman naisen avulla, ja jopa kuvitellaan minun tuotteesta kiinnostuvan vain tissien takia. Kyllä loukkaantuisin.
johtuuko se loukkaavuus siitä että oma mies katselee nuoria naisia, jollainen ei enää itse ole?
Minä harrastan auto- ja Harrikkatapahtumia ja ne naiset on vaan osa sitä.
Miksi ne naiset ovat "osa sitä"? Miksi ihmeessä puolialaston nuori nainen on osa auto- tai moottoripyöräkulttuuria? Oletko koskaan miettinyt? Vaikka asia ei sinua varsinaisesti häiritsisi, voisit joskus miettiä, jopa kyseenalaistaa, kulttuurin, jossa nainen on esine ja mies aivoton seksinnälkäinen tissien perään kuolaaja. Minustakin aliarvioi normaalilla järjellä varustettuja miehiä. Nainen tuosta toisaalta hyötyy, rahallisesti. Mutta miehenä en sietäisi, että älykkyyttäni aliarvioitaisiin noin näkyvästi, että oikeasti yritetään myydä jotain puolialastoman naisen avulla, ja jopa kuvitellaan minun tuotteesta kiinnostuvan vain tissien takia. Kyllä loukkaantuisin.
Asia vaan niin on ja tulee aina olemaan. Ajopelit ja kauniit ja vähäpukeiset naiset on aina yhdisettty toisiinsa. Enkä minä ainakaan poispäin katso, vaikka nainen jonkun mopon vieressä keikistelee. Eikä kaikki miehet tosiaan kuolaa, heitä kiinnostaa loppujen lopuksi ne ajopelit enemmän ;)
Tosin täytyy sanoa, että joskus parikymppisenä olisin voinutkin kyseenalaistaa. Mutta kun ikää tulee tarpeeksi mittariin, moniin asioihin suhtautuu toisin.
t. se auto-/mopoharrastaja
Mutta se mikä mua asiakkaana häiritsee, on se, että tulee vaikutelma, että firma kuvittelee asiakkaidensa ja siten myös minun olevan niin idiootteja, että tuo saa minut kantamaan rahani heille. En pidä siitä, että minuun yritetään vedota keinoilla, jotka kyseenalaistavat älykkyyteni, joten ammatillisissa yhteyksissä tuo ei anna firmasta kovin ammattimaista kuvaa.
siis tietysti kaikkien meidän palstalaisten miehet ajattelevat että tuo on mautonta jne. Mutta niistä lopuista varmaan 95% tykkää noista vähäpukeisista messutytöistä ja ovat kuin villieläimet osastoilla heti kun ovet avataan, heittämässä jotain palloa koriin tai osallistumassa hassunhauskaan arvontaan pikkupäissään. Niin se vaan menee vaikka me olisimme mitä mieltä.
josta eräs vastaaja puhui. Niuharina tuli mieleen, että sanottaisiinko silloin, että "huora-asuinen nainen oli messussa" eikä "huora-asuinen nainen oli messuilla"?
Miten teidän kielikorvanne sanoo?
Eiköhän naiset saa pukeutua miten haluavat.
josta eräs vastaaja puhui. Niuharina tuli mieleen, että sanottaisiinko silloin, että "huora-asuinen nainen oli messussa" eikä "huora-asuinen nainen oli messuilla"?
Miten teidän kielikorvanne sanoo?
Noinhan se menee kuten sanoit.
Niin se vaan on ja tulee aina olemaan. Miehet tykkää vähäpukeisista kauniista naisista, mikä ettei.
voinu kirjottaa ihan kumman viestin tahansa. Ap:n tai tän.
Nättejä tyttöjähän ne on ja ukot tykkää. Antakaa niitte ukkojenne edes kattella, ku eivät kuitenkaan sellasta koskaan saa.
Minä harrastan auto- ja Harrikkatapahtumia ja ne naiset on vaan osa sitä. Eivät haittaa eivätkä kuvota mua lainkaan. Nättejä tyttöjä ja varmaan vapaaehtoisesti sinne menevät.
ihmeen miesten aliarviointia, ne on vaan tyytyväisiä. Ja suostuuhan siihen kun saa palkkaa ja varmaan on imartelevaakin joistakuista.