Kiusaamista ???
Poikani käy ala-asteella (5 lk). Hän pyöräilee joka päivä kouluun ja kotiin.
Sunnuntaina annettiin pojalle "uusi" pyörä. Vanha oli mennyt rikki ja sai nyt vähän arvokkaamman isältä.
Eilen tuli koulusta kotiin, ja kertoi että X oli estänyt häntä ajamasta ohi. Isompi oli niinkuin kiihdyttänyt ja siinä temmellyksessä meidän poika oli kaatunut. Pyörhän meni tietenkin rikki.
Ja kun tämä ei ole eka kerta kun tuo yläkoululainen kiusaa näitä pienempiä. On tönitty lätäkköön, piiloteltu kenkia jne. Se ei aina kohdistu minun poikaani, eli vähän niin kuin kaikkiin. Kiusaa tehdään koko ajan pienemille.
Olen nyt lopen kyllästynyt tähän hommaan ja otin kouluun yhteyttä. Poikani tietenkin ei halua että asiasta puhutaan koska sitten häntä kiusataan enemmän. ARGH !!
Olenko nyt ihan väärässä kun ajattelin ottaa yhteyttä vanhemman pojan isälle ja kertoa näistä tapauksista. Ajattelin myös kysyä miten poika aikoo korvata pyörän??
Kommentit (6)
kyllä normi pyörän pitäis kaatuumisen kestää
ja laittakaa se öykkäri ojennukseen, onko kiusatulla isoa veljeä? niiden uhkailut toimii yllättävän usein.
yksi kerta on väärin, muttei vielä kiusaamista. kiusaaminen on toistuvaa.
Teet ihan oikein kun soitat tuon vanhemman pojan isälle tai äidille, mutta sitä ennen sun kannattaa lukaista myös alla oleva tositarina tämän syksyn yläkoululaisten tapahtumista:
Yksi poika tuli pyörällä kouluun. Iltapäivällä se meni rikki, ketjut kaipasivat uusintaa ja joku vaihteenvaihtajakin oli irronnut paikaltaan. Koska aspegrerista kärsivä, muutenkin helposti vaikeuksiin joutuva ja sähläävä luokkakaveri oli lainannut pyörää kokeillakseen, oli syytä epäillä, että tämä sen pyörän rikkoi. Häneltä siis vaaditaan satasta ketjunvaihdosta.
Tosin meidän poika näki, että tuo poika oli kyllä ajanut pyörällä, mutta sitten sen jälkeen sitä oli kokeillut kaksi muuta poikaa, jotka olivat saaneet ketjut irtoamaan ja sitten yrittäneet väkisin saada niitä paikoilleen ja siinä puuhassa rikkoneet ketjut ja vaihteenvaihtajan. Meidän poika kävi siitä rehtorille sanomassa ja sille syytetylle pojalle, mutta koska ne pyörän oikeasti rikkoneet kaverit ja pyörän omistaja ovat hyviä kaveruksia, heille kenellekään poikamme antamaa informaatiota ei saada perille: he eivät edes kuuntele sitä. En voi muuta kuin toivoa, että se pyörän rikkomisesta syytetty poika ei oikeasti joudu maksamaan sitä, mitä nuo toiset kuulemma päivittäin häneltä vaativat. Reksin puheille he eivät enää mene, koska tälle kerrottiin jo totuus, mutta pyöränomistajan vanhemmat on jo huijattu uskomaan syntipukkin syyllisyyteen, jotta omat kaverit eivät joudu kärsimään. Tekisi mieli soittaa jonkun vanhemmille, mutta yläkoululaisia kun ovat, ei oikein enää voi. Mutta että näissä tarinoissa se, mitä ensin kerrotaan, ei aina ole ihan totta.
yksi kerta on väärin, muttei vielä kiusaamista. kiusaaminen on toistuvaa. Teet ihan oikein kun soitat tuon vanhemman pojan isälle tai äidille, mutta sitä ennen sun kannattaa lukaista myös alla oleva tositarina tämän syksyn yläkoululaisten tapahtumista: Yksi poika tuli pyörällä kouluun. Iltapäivällä se meni rikki, ketjut kaipasivat uusintaa ja joku vaihteenvaihtajakin oli irronnut paikaltaan. Koska aspegrerista kärsivä, muutenkin helposti vaikeuksiin joutuva ja sähläävä luokkakaveri oli lainannut pyörää kokeillakseen, oli syytä epäillä, että tämä sen pyörän rikkoi. Häneltä siis vaaditaan satasta ketjunvaihdosta. Tosin meidän poika näki, että tuo poika oli kyllä ajanut pyörällä, mutta sitten sen jälkeen sitä oli kokeillut kaksi muuta poikaa, jotka olivat saaneet ketjut irtoamaan ja sitten yrittäneet väkisin saada niitä paikoilleen ja siinä puuhassa rikkoneet ketjut ja vaihteenvaihtajan. Meidän poika kävi siitä rehtorille sanomassa ja sille syytetylle pojalle, mutta koska ne pyörän oikeasti rikkoneet kaverit ja pyörän omistaja ovat hyviä kaveruksia, heille kenellekään poikamme antamaa informaatiota ei saada perille: he eivät edes kuuntele sitä. En voi muuta kuin toivoa, että se pyörän rikkomisesta syytetty poika ei oikeasti joudu maksamaan sitä, mitä nuo toiset kuulemma päivittäin häneltä vaativat. Reksin puheille he eivät enää mene, koska tälle kerrottiin jo totuus, mutta pyöränomistajan vanhemmat on jo huijattu uskomaan syntipukkin syyllisyyteen, jotta omat kaverit eivät joudu kärsimään. Tekisi mieli soittaa jonkun vanhemmille, mutta yläkoululaisia kun ovat, ei oikein enää voi. Mutta että näissä tarinoissa se, mitä ensin kerrotaan, ei aina ole ihan totta.
Tosin tässä tapauksessa sain yhden toisen vanhemmalta tiedon. Kiitos hänelle! Hän näki koko tapahtuman. Soitti minulle tapahtuman jälkeen ja vei pojan ja pyörään kotiin.
Hieno poika sinulla on kun kertoi totuuden (vaikka sitä ei nyt uskota). Toivottavasti saataisiin näitä rehellisiä kavereita enemmän.
pojan vanhemmat, sinä ja opettajat (tai rehtori). Ihmettelen vaan, että miten pyörä voi hajota, kun sillä kaatuu?
Mutta eihän se itse asiaa muuta..
Ja tietenkin kerrot isälle pojan tekosista - ja teet selväksi, että ei kunnian kukko laula, jos pojallesi vielä tapahtuu jotain!
Jos ei tämä riitä, keräät ne muut kiusattujen vanhemmat kokoon ja nostatte älämölön.
Ja jos ei sekään auta, teet lastensuojeluilmoituksen.