"Ystävä" on kateellinen vammaistuesta.. oikeesti wtf??
Kuulin siis yhteiseltä tutultamme että kaveri oli vittuuntunut siihen että nostamme vammaistukea kahdesta lapsestamme ja laitamme ne menemään suoraan säästötilille (400e) kuukaudessa.
Oli uhonnut tekevänsä ilmoituksen kelaan:DDD
En iki päivänä olis kuvitellut että joku kadehtii vammaistukea saavia vanhempia, mitähän tuollekkin sanois kun seuraavan kerran näkee..
Kommentit (134)
Todella iso raha olii meille se pienin mahd vammaistuki. 2 lapsen yksinhuoltaja joista pienempi astmaatikko. Lääkkeisiin menee ja paljon ja öitä harvoin nukutaan ku pienempää pitää seurata ja kuulostella. Toivottavasti sä saat hyvät unet säästötili mielessä!Todella iso raha olii meille se pienin mahd vammaistuki. 2 lapsen yksinhuoltaja joista pienempi astmaatikko. Lääkkeisiin menee ja paljon ja öitä harvoin nukutaan ku pienempää pitää seurata ja kuulostella. Toivottavasti sä saat hyvät unet säästötili mielessä!
jos käyttäisitte vammaistuet siihen, mihin ne on tarkoitettu, ja laittaisitte muista tuloistanne saman summan säästöön.
Eihän sillä ole käytännön merkitystä, mutta kyllä tuo silti saa sellaisen sivumaun, että tuet, jotka ovat hirveän monille ehdoton elinehto, halventuvat joksikin säästökohteeksi, joka ei edes suuntaudu suoraan lapsiin. Ja siitä kaverin reaktiokin, ei siitä, että tukea saatte.
Nyt kaikki erityislasten äidit ryömivät koloistaan puolustamaan ap:ta, jonka aloitus oli provosoiva.
Aloituksesta kun saa sen käsityksen, että ap hehkuttaa ympäri kyliä, että saa yhteiskunnalta tukea, jota ei edes tarvitse ja laittaa nuo tuet sen vuoksi suoraan säästöön.
Vasta myöhemmin ap kertoo säästävänsä noita rahoja mm. sairaalakuluja varten.
Eli kyllä täällä on ihan ensin tyhmyytensä näyttänyt ap.
Ap ei kuulutellut kylillä asiaa vaan jo aloituksessa kertoi, että YSTÄVÄ kadehtii vammaistukea. Sanaakaan ei puhunut kylillä puhumisesta. Ei muuten kertonut myöskään, tarvitseeko vai ei vaan vain, että ystävä kadehtii, koska ne menevät säästötilille. Säästötilillä on aina jokin tarkoitus. Yleensä säästetään pahan päivän varalle, opiskeluihin tai isompiin hankintoihin. Voisi kuvitella, että vammaisten lasten äidillä näitä säästökohteita olisi useitakin, koska tuskin se tulevaisuus kovasti ainakaan helpottuu, kun lapset kasvavat.
On idioottimaista tulkita selkeää ja helppolukuista tekstiä, jotta voisi päivitellä ja kauhistella kuvitteellista asiaa. Aika moni täällä osoitti vain oman tyhmyytensä. Tämä ketju on yksi noloimmista ketjuista av:llä ikinä! Ahneet tukikalastajat näyttivät taas omat kyntensä, kun pitää kadehtia ja kytätä ja keksiä tyhjästä asioita. Hävetkää!
Nyt kaikki erityislasten äidit ryömivät koloistaan puolustamaan ap:ta, jonka aloitus oli provosoiva.
Aloituksesta kun saa sen käsityksen, että ap hehkuttaa ympäri kyliä, että saa yhteiskunnalta tukea, jota ei edes tarvitse ja laittaa nuo tuet sen vuoksi suoraan säästöön.
Vasta myöhemmin ap kertoo säästävänsä noita rahoja mm. sairaalakuluja varten.
Eli kyllä täällä on ihan ensin tyhmyytensä näyttänyt ap.
että todellakin tarvitaan tuo summa. Jos sä et osaa lukea ei varmaan ole mun syy??
Ja mä puhuin ystävästä en koko kylästä, itse te halusitte sen niin tulkita että pääsette haukkumaan! Sehän tällä palstalla näyttää olevan suosittua ja tärkeintä, että saadaan haukuttua ap:t maan rakoon oli aihe mikä hyvänsä!
Mitä sillä yleensä väliä mihin mä sen säästän??
Jos sä ostat laitat äitiyspäivä rahas säästöön ja ostat vuoden päästä niillä auton niin onko sun mielestä oikein että sut haukutaan maanrakoon ja huudetaan että pitääkö yhteiskunnan maksaa sun auto saatikka että joku kommentoi että jaahas teit lapsen vain että saat auton??
ap
Ps. tiedän että et vastaa kun et osaa, voin sanoa että sinä ja sun kaikki kommentointis täällä tyhmiä ovat!
Me saadaan tytöstä alinta, taustalla autismia ja lieväkehitysvamma, pojalla taas diabetes ja adhd.
Meillä rahat ei tosin mene säästöön vaan ihan käytössä, meistä kumpikaan ei voi olla töissä toistaiseksi
Villi arvaus, ap:n lapsilla on jotain kielelliseen kehitykseen liittyvää häikkää.
Erityisten lasten Erityiset äidit vetivät nyt herneet nenään ja sen kyllä huomaa.
... kyllä herne meni neään Teillä kateellisilla! :DDD
Nyt kaikki erityislasten äidit ryömivät koloistaan puolustamaan ap:ta, jonka aloitus oli provosoiva.
Aloituksesta kun saa sen käsityksen, että ap hehkuttaa ympäri kyliä, että saa yhteiskunnalta tukea, jota ei edes tarvitse ja laittaa nuo tuet sen vuoksi suoraan säästöön.
Vasta myöhemmin ap kertoo säästävänsä noita rahoja mm. sairaalakuluja varten.
Eli kyllä täällä on ihan ensin tyhmyytensä näyttänyt ap.
Se ei kyllä tullut ap:n suusta, eikä sellaista kuvaa saa, jos osaa lukea. Ja asia oikean laidan ap tarkensi viestissä nro:8.
Eli olisiko sittenkin lukutaidotonta ja tyhmää porukkaa täällä?
lopulta voidaankin sitten pohtia, onko ihmisellä, joka saa mitään tukea yhteiskunnalta, oikeus säästää. Ja kun oikein pohditaan, niin melkeinpä jokainen saa jotain tukea (edes välillisesti), joten kukaan ei oikeastaan ole oikeutettu säästämään.
Eli järjetön keskustelu sinänsä.
Nyt unohdatte, että tasaisin väliajoin politiikassa nostetaan pöydälle ehdotus siitä, että esim. lapsilisät poistetaan hyvätuloisilta. Mikään hallitus ei ole tähän mennessä sitä uskaltanut tehdä, mutta eiköhän se päivä vielä nähdä.
Käytännössä ihan tällä hetkellä esim. Espoossa sosiaalitoimi nihkeilee, jos varakas perhe, missä on sairas lapsi hakee omaishoidon tukea.
Oikeastiko monikin on sitä mieltä, että verovaroista kustannetut sosiaalietuudet on tarkoitettu hyvätuloisten kansalaisten säästötileille makuutettavaksi?
että myös keskiluokka saa verorahoista itselleen, vaikka ei välttämättä tarvitsisi. Lapsilisiä, kunnallista päivähoitoa ja terveydenhoitoa, kunnallisia koulutus- ja liikuntapalveluja jne.. Niin pidetään keskiluokka tyytyväisenä.
Musta ap:n toiminnassa ei ole mitään väärää. Hän on oikeutettu vammaistukeen ja saa sitä myös hakea. Eivätkö hyvätuloiset saisi laittaa lapsiaan kunnallisiin päiväkoteihin tai käydä terveysasemalla, kun olis kerta varaa yksityiseen? Hoh, mennään aika Amerikan malliin.
lapsillesi vammaistukea, jota et sitten käytäkään heihin? Käytät lapsiasi aika härskisti hyväksesi.
Miksen keksinyt tätä aiemmin.. Hankkisin väen väkisin vammaisia lapsia, jotta saisin ylimääräisiä tukia ja keräisin itselleni lisää rahaa säästöön. Kätevää. Hyvä bisnes.
idiooteimman kommentin!Niitä tässä ketjussa piisaa!
Omasta mielestä tämä, ole hyvä ja ilmottaudu missä päin Suomea asuu näin tyhmää väkeä, en edes kusisi sinnepäin!
ja kuka aloittajalle muka puhui tollast potaskaa, kerro sen kertojan etunimen ekakirjain.
Miksi maailmaan syntyy näin pahoja ihmisiä? VAMMAISTUKI ei ole tarkoitettu teidän säästötilillenne!!
mitä fucking eroa sillä olisi, jos vammastuilla maksettaisiin lasten vammaa koskevia asioita ja sitten OMASTA PALKASTA (minkä suuruus ei ole millään lailla sidottu tuen saantiin) laitettaisiin tuo 400e säästöön??? Jotkut tienaavat ihan rahaakin, oli sitten lapsilla vammoja tai ei. Voi jessus tätä sakkia...
Nyt unohdatte, että tasaisin väliajoin politiikassa nostetaan pöydälle ehdotus siitä, että esim. lapsilisät poistetaan hyvätuloisilta. Mikään hallitus ei ole tähän mennessä sitä uskaltanut tehdä, mutta eiköhän se päivä vielä nähdä.
Käytännössä ihan tällä hetkellä esim. Espoossa sosiaalitoimi nihkeilee, jos varakas perhe, missä on sairas lapsi hakee omaishoidon tukea.
Oikeastiko monikin on sitä mieltä, että verovaroista kustannetut sosiaalietuudet on tarkoitettu hyvätuloisten kansalaisten säästötileille makuutettavaksi?
hyvätuloiset jotka maksavat kaikesta muutenkin kalleimman mukaan ja tämän lisäksi vielä aivan sairaasti veroja eivät saisi saada mitään takaisin yhteiskunnata?
Pitäisikö hyvätuloisia riistää niin kauan että heidän tulonsa tippuisivat "normaalitasoon". Olisiko sen jälkeen oikeutettua että heidän pitäisi raataa vaikeassa työssään saman verran kuin aiemminkin?
Ja tiedoksi sinulle että kaikki hyvätuloiset eivät kuitenkaan ole miljonäärejä.
Poika on nyt 28 vuotta eikä hän koskaan tule itsenäistymään, menemään naimisiin, perustamaan perhettä, työllistymään vaan edelleen hän on meidän huolehdittavana. Poika on kuurosokea.
Älä ole niin varma etteikö vielä joku päivä tekisi töitä, seurustelisi ja niin edelleen. :) On niitä kuurosokkoja, jotka opiskelevat yliopistossa tai ovat muuten yhteiskunnallisesti aktiivisia, jotkut jopa töissäkin. Lääketiede kehittyy, tekniikka ja uudet apuvälineet kehittyvät, implantteja tulee ja menee, kantasolututkimus etenee... toimintaedellytykset paranevat.
Nyt hän saa yli 16 vuotiaan vammaistukea, joka menee tietenkin hänelle itselleen omiin menoihin ja on ainoa tuki hänelle eli n. 380 euroa.
Miten summa voi olla noin pieni? Sokeuden perusteella saa työkyvyttömyyseläkettä, siihen päälle takuueläke ja tarvittaessa asumistuki. Ei ole iso summa sekään mutta tyhjää parempi.
Ei tyhmempää provoa voi laittaa. Vammaistuki maksetaan vain, jos on näyttää kuluja. Yhtenä vuonna emme saaneetkaan tukea, kun ei ollut kuitteja tallessa ja olemme oikeasti oikeutettuja siihen. 200 EUR tarkoittaa, että on oikeasti käytetty vamman takia omaa rahaa edellisenä vuonna. Tottakai sen rahan minkä on käyttänyt vammaisen hoitoon omasta pussista voi laittaa säästöön, mutta jostain on käytettävä seuraavana vuonna taas rahaa.
Kelan tukien saaminen ei ole helppoa, jota tuo provo tässä väittää. Neurologian ylilääkärin lausunnot ei paina mitään Kelalla, vaan siellä päätöksiä hoidoista ja erityiskorvattavuudesta oikeasti mietitään ja pantataan. Kun olimme kunnan tuen piirissä, päätökset sai kohtuudella, mutta haitan pahennuttua Kelalta niitä ei saa helpolla. Kelan päätöksiin joutuu toimittamaan hakemusta hakemuksen perään ja hoidot saattavat odotellessa oikeasti katketa hetkeksi. Kelan lääkäri arvioi tilanteen useamman lausunnon pohjalta ja yhden lääkärin merkitys yksin nolla, oli se vaikka arkkiatri tai tasavallan presidentti.
Siis jos joku saa vammaistukea, tuskin sitä saa aiheetta tai sitten korruptio rullaa jollain tasolla Kelassakin.
Oikeastiko monikin on sitä mieltä, että verovaroista kustannetut sosiaalietuudet on tarkoitettu hyvätuloisten kansalaisten säästötileille makuutettavaksi?
Joo, meilläkin on varaa laittaa pikkasen sukan varteen, vaikka melko köyhiksi meidät tulojen perusteella luokitellaan. Toiset vaan osaa nipistää niistä pienistäkin tuloista!
Ei tyhmempää provoa voi laittaa. Vammaistuki maksetaan vain, jos on näyttää kuluja. Yhtenä vuonna emme saaneetkaan tukea, kun ei ollut kuitteja tallessa ja olemme oikeasti oikeutettuja siihen. 200 EUR tarkoittaa, että on oikeasti käytetty vamman takia omaa rahaa edellisenä vuonna. Tottakai sen rahan minkä on käyttänyt vammaisen hoitoon omasta pussista voi laittaa säästöön, mutta jostain on käytettävä seuraavana vuonna taas rahaa.
Kelan tukien saaminen ei ole helppoa, jota tuo provo tässä väittää. Neurologian ylilääkärin lausunnot ei paina mitään Kelalla, vaan siellä päätöksiä hoidoista ja erityiskorvattavuudesta oikeasti mietitään ja pantataan. Kun olimme kunnan tuen piirissä, päätökset sai kohtuudella, mutta haitan pahennuttua Kelalta niitä ei saa helpolla. Kelan päätöksiin joutuu toimittamaan hakemusta hakemuksen perään ja hoidot saattavat odotellessa oikeasti katketa hetkeksi. Kelan lääkäri arvioi tilanteen useamman lausunnon pohjalta ja yhden lääkärin merkitys yksin nolla, oli se vaikka arkkiatri tai tasavallan presidentti.
Siis jos joku saa vammaistukea, tuskin sitä saa aiheetta tai sitten korruptio rullaa jollain tasolla Kelassakin.
ja tuota kyseistä tukea saanut aika monta vuotta. Että höpöhöpö. Lue viesti nro:13, viisastut vähän etkä jauha potaskaa.
Erityisten lasten Erityiset äidit vetivät nyt herneet nenään ja sen kyllä huomaa.