Miksi tukan värjäys on syntiä?
Lestadiolaiset pitää tukan värjäämistä syntinä.
Mutta eihän siitä kukaan kärsi, ei itse eikä toiset ihmiset.
Kommentit (64)
ja tietenkin syy on se, että miehet tuolla tavalla alistavat naisen. nainen pysyy hellan ja ukon välissä, sitähän se on
Ai, mitkä kiellot?
reps kops ja humpsis hei. Luoja varjele minua lestadiolaisten opeilta.
poikkeaa muiden luterilaisten käsityksestä.
lesatdiolaiset ovat tehneet ihan omat käskyt.Raamatun käskyillä ei ole heille niin suurta merkitystä sillä kaikiss aseurapuheissa toistellaan näitä heidän omia "uusia" käskyjään.
Älä ehkäise.
Älä seurustele äläkä solmi avioliittoa eriuskoisen kanssa.
Älä tervehdi "Jumalan terveellä" muita kuin omaan lahkoon kuuluvia.
Älä kohota onnittelumaljaa.
Älä meikkaa.
Älä kuuntele rockia.
Älä menen konserttiin.
Älä osta televisiota kotiin.
Lestadiolaiset pitää tukan värjäämistä syntinä. Mutta eihän siitä kukaan kärsi, ei itse eikä toiset ihmiset.
Syntikäsitykset sekaisin!
Muista vetää röökiä ku korsteeni!!!!!!!Sehän ei ole syntiä...Katsotaanpa mitä RAAMATTU sanoo :ÄLKÄÄ ANTAKO MINKÄÄN SITOA ITSEÄNNE.....
Nykytietämyksen mukaan nikotiiniriippuvuus on JOPA pahempi kuin heroiiniriippuvuus.
harhaoppi koko lestadiolaisuus
t.hellari
Eräs uskovainen sisar päätti pitkän harkinnan jälkeen laittaa korvakorut. Uskovaiset ystävät ihmettelivät, että miksi. Sisar sanoi, että hän pitää korvakoruista ja että ei tämä ole uskonkysymys. Sisar oli sitä mieltä, että usko Jeesukseen pelastaa.
Sisaren sukulainen ei voinut millään käsittää, miksi sisar laittoi korvakorut. Lopulta sukulainen huokasi: "Meneekö tämä siihen, että pelkällä uskolla pelastuu?"
http://minalahdin.blogspot.com/2011_09_01_archive.html
Nimittäin lestadiolaiset sallivat kuitenkin hiusten permanentin naisille, vaikka hiusten värjääminen on kielletty. Missä on logiikka? Eikö naisten hiusten pitäisi olla pitkät, luonnonkauniit ja puhtaat ilman mitään kampaamokäsittelyjä?
Lisäksi en ymmärrä, miksi TV on kielletty, mutta tietokoneella netissä saa roikkua (mm. täällä av:lla) - ja katsoa myös elokuvia tai TV-ohjelmia. Miksi samoja ohjelmia ei voi katsoa suoraan TV:stä?
Ei siis mitään logiikkaa näissä säännöissä.
Ihmisilä on tosi erilaisia käsityksiä siitä mitkä on väärä teko!
Mikä on oikein ja mikä väärin...?
Syntihän on sitä mitä ei saisi tehdä jos siitä lähimmäinen kärsii.
Koska Jeesus asetti rakakuden käskyn kaikista tärkeimmäksi.
Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäs.
poikkeaa muiden luterilaisten käsityksestä.
lesatdiolaiset ovat tehneet ihan omat käskyt.
Raamatun käskyillä ei ole heille niin suurta merkitystä sillä kaikiss aseurapuheissa toistellaan näitä heidän omia "uusia" käskyjään.
Älä ehkäise.
Älä seurustele äläkä solmi avioliittoa eriuskoisen kanssa.
Älä tervehdi "Jumalan terveellä" muita kuin omaan lahkoon kuuluvia.
Älä kohota onnittelumaljaa.
Älä meikkaa.
Älä kuuntele rockia.
Älä menen konserttiin.
Älä osta televisiota kotiin.
koristautumisen halua ja se, että haluaa muuttaa sitä, miksi luotiin. Lestadiolaisilla tämä on viety tosi pitkälle ja tapakulttuurin säännöt siitä, mikä on sopivaa ja mikä ei ovat aika satunnaisia. Permanentti on ok, värjäys ei (vaikka permanentti muuttaa ulkonäköä enemmän kuin hillitty väri). Tupakka sopii, alkoholi ei. Netti on ok, TV ei. Ja niin edelleen.
Lestadiolaiset pitää tukan värjäämistä syntinä. Mutta eihän siitä kukaan kärsi, ei itse eikä toiset ihmiset.
ja joku ihastuu siihen, tai nainen ylpistyy kauneudestaan;)
sama varmaan muilla uskonnoilla , kun on ruma ja huomaamaton, niin ei pelkoa syntiin...
'vaikka näinhän se ei mene;)
Pitää olla sellainen miksi Jumala on luonut ihmisen.
Kaikenlainen itsensä ehostaminen ja oman ulkonäön muuttaminen on syntiä, koska se on epäkunnioittavaa Jumalaa kohtaan joka on ihmisen luonut omaksi kuvakseen.
... mutta koruja saa sijoittaa muualle kuten hiuksiin, kaulalle, rintaan, käsiin ja jalkoihin.
Mutta EI KORVALEHTEEN. Siitä joutuu puhuteltavaksi rauhanyhdistyksellä!
niin tajuat itsekin.
Raamattuun kirjaimellisesti uskovien mukaan Jumala loi ihmisen omaksi kuvakseen. jos ihminen lähtee muuttamaan ulkonäköään, hän puuttuu Jumalan luomistyöhön, kapinoi Jumalaa vastaan.
Pitää olla sellainen miksi Jumala on luonut ihmisen. Kaikenlainen itsensä ehostaminen ja oman ulkonäön muuttaminen on syntiä, koska se on epäkunnioittavaa Jumalaa kohtaan joka on ihmisen luonut omaksi kuvakseen.
Miten perustelet tuon luulosi Raamatulla? raamatun aikana annettiin kihlauslahjoiksi korvakoruja ja meikattiin sillä raamatussa puhutaan luomiväristäkin, vanhassa testamentissa. Ei missään ole tuomittu meikkaamista synniksi.
Raamattuun kirjaimellisesti uskovien mukaan Jumala loi ihmisen omaksi kuvakseen. jos ihminen lähtee muuttamaan ulkonäköään, hän puuttuu Jumalan luomistyöhön, kapinoi Jumalaa vastaan.
Tuolal perusteella hiusten leikkaaminenkin ja muotoileminen on syntiä.
Mistä se käsitys on syntynyt, että Jumalalla ei ole värjätty tukka?
ja tietenkin syy on se, että miehet tuolla tavalla alistavat naisen.
nainen pysyy hellan ja ukon välissä, sitähän se on