Työkkäriin hakijaksi, voinko asettaa toiveet/ehdot?
Ajattelin mennä työkkäriin työnhakijaksi, saan vähän enemmän rahaa ja oehkä jopa työpaikankin.
Mutta koska mieheni on jatkuvassa kolmivuorotyössä, voin mennä ainoastaan päivätyöhön. Ei ole hoitajaa illaksi/yöksi, joten vuorotyö ei tule onnistumaan itseltäni. Voinko siis työkkärissä kertoa, että työ, jota etsin, on vain päivätyötä? Ja että he tarjoavat minulle sitten vain päivätyötä.
Voinko myös kertoa toiveeni työn suhteen, minkälaiseen työpaikkaan en missään nimessä ole menossa vaikka tarjoaisivatkin? Parista alasta huonot kokemukset enkä toista kertaa ole sellaiseen menossa.
Kommentit (2)
Perustele toiveesi hyvin: haluat nyt kokeilla sellaista alaa ja sellaista työtä, josta voisi tulla sinun elämänurasi.
Kerro sekin, että olen tähän mennessä epäonnistunut jo pari kertaa. Kolmivuoro- ja yötyöstä on parempi kieltäytymisperuste oma terveytesi, joka todennäköisesti kestää tavallista päivätyötä.
Ei työvoimatoimistolle kuulu sinun lastenhoito-ongelmasi eikä miehesi työ.
Mutta voit saada myös karenssia, jos kieltäydyt sellaisesta työstä, jota te-toimisto sinulle tarjoaa.