uskonnon opetus kouluissa
HEI
Voisiko sinun mielestä uskonnon opetuksen lopettaa kouluista. Millä perusteella? Millaisella aineella uskonnon opetus korvattaisiin, jos se mielestäsi voisi lopettaa.
Kommentit (6)
osaksi historia/yhteiskuntaoppia ja erilliset omien uskontojen opetukset pitäisi lopettaa.
Tulee kalliiksikin tuollainen, kun nykyään on niin monen eri uskonnon edustajia ja pitäisi kaikille järjestää omaa opetusta. Laitetaan ne rahat mieluummin vaikka tukiopetustunteihin!
Uskonto on henkilökohtainen asia eikä millään uskonnolla saisi olla oikeutta rahastaa sillä niinkuin kirkko nyt tekee!
Ei kylläkään mun rahoja saa missään muodossa!
Laajempaa katsantokantaa hyvään elämään, eettisiä pohdintoja, vastuunkannon opettelua jne.
Uskontojen tilalle yksi oppiaine, joka sopii kaikille.
Koska sitten taas kaikenlaiset hihhulismit kai saa valtaa jos koulussa ei ole mitään järkevää uskonnontokasvatusta joka pistäisi ihmisten päässä asioita oikeisiin mittasuhteisiin ja välittättäisi nyt edes suurin piirtein paikkansapitävää infoa. Sitten jos uskontokasvatus jää kokonaan kotien varaan, kaikki tollaset petripaavolat pääsee oikein kukoistamaan.
Voisi. Mielestäni uskonto kuuluu koteihin. Ehkä filosofiaa voisi opettaa tilalta (ei mitään uskontoja, eivät kuulu nykyaikaan mutta sitäkään ei siinä laajuudessa todellakaan. Tilalle mielummin vaikka yhteiskuntaoppia ja elämänhallintaa.