Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Laskimotukos (veritulppa) raskaana ollessa? Kellään kokemusta?

Vierailija
11.07.2011 |

Miten oireili? Mitä hoitoa sait? Miten meni synnytys?



Itse nyt tuota epäilen, vasen jalka turvonnut enemmän ja on kipeäkin ollut. Neuvolassa sanoivat kuitenkin ettei mitään hätää vielä. Nyt on rv38+1

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
13.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ketään nyt linjoilla?



ap kyselee :)

Vierailija
2/7 |
13.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itselläni ei ollut laskimotukosta, mutta minulla oli estolääkitys siihen hyytymishäiriön vuoksi. Koska tukos on tietysti vakavasti otettava tila suosittelisin olemaan yhteydessä esim. synnytyssairaalaan ja kysymään sieltä neuvoa kuinka tulisi toimia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
13.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

up up

Vierailija
4/7 |
13.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tukos voi lähteä liikkeelle ja päätyä keuhkoihin. Tällaisen ikävän tapauksen tiedän.

Vierailija
5/7 |
13.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

No tarttisko tutkia paremmin?



Veritulppa voi kulkea vaikka sydämeen tai ties mihin, siihen kuolee.



http://yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=4&ag=90&t=612&a=6767

Vierailija
6/7 |
09.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulla "hyvät" perintötekijät mahdollisuuteen saada tulppa..toinen jalka turvoksissa ja aristaa..rv38+3... onneksi on tänään neuvola ja vauvakin potkii et on varmaan elossa.

kaveri pelotteli et tulppa voi liikkua istukkaan!!!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
09.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun olin rv 21. Jalka oli nimenomaan turvonnut ja kipeä. Soitin suoraan Kätilöopistolle ja käskivät mennä kiireesti terveysasemalle. Olin tuolloin eri paikkakunnalla kyläilemässä ja menin siellä terveyskeskukseenn..otettiin suoraan keskussairaalaan ja ohennupiikkiä käsivarteen...sieltä sitten seuraavana päivänä Kätilöopistolle reiluksi viikoksi tuotiin kuljetuksella Jyväskylästä asti. Liikkuminen kiellettiin useaksi päiväksi kokonaan kun tulppa voi alkaa ohennuksen vuoksi kulkeutumaan keuhkoihn jne. Vasta jälkeenpäin lääkäri sanoi, että nämä ovat vakavia asioita..onneksi tulppa ei lähtenyt liikenteeseen. OTA HETI YHTEYS SYNNYTYSSAIRAALAAN ja älä liiku kovasti jalalla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kahdeksan yksi