Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lestadiolaisuus

Vierailija
08.07.2011 |

Näin seurojen jälkitunnelmissa haluaisin kysyä vl-henkilöiltä, mikä on käsityksenne uskossa pysyvien määrästä. Nimittäin lestadiolaisia on (kai) n. 200 000, joka määrä ei ole kasvanut paljonkaan vuosikymmeniin. Moniko laspi/perhe keskimäärin pysyy uskossa aikuisiässään ja kuinka muu perhe suhtautuu niihin, jotka eivät pysy.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
08.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisko että noin puolet lapsista lähtee liikkeestä ja puolet jää? Omista sisaruksistani 3 on lähtenyt ja 6 on vielä uskovaisia, osa tosin on niin nuoria etteivät välttämättä ole miettineet vielä asiaa tarkemmin omalta kohdaltaan. Ihan samalla tavalla suhtaudutaan lähteneisiin ja jääneisiin, rakastetaan kyllä. Ei ne perhesuhteet siinä muutu vaikka usko muuttuisi tai loppuisi.

Vierailija
2/4 |
08.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihmetyttää miksi sanomalehtien ja siis kansan sananvapautta yritetään estää ja toisaalta vähätellään uhrien oikeutta ruumiinsa koskemattomuuteen?

Olisiko siinä yksi syy, miksi liikeestä lähdetään sankoin joukoin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
08.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

nättiä tyttöä halata.

Vierailija
4/4 |
08.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyse on siitä, miksi asiaa ei selvitetä vaan se halutaan vaientaa ja mitätöidä.

Hyvä, että lehdet kirjoittavat hyväksikäytöstä ja hyvä, etteivät alistu vaiennusyrityksiin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kaksi kuusi