Body pumpista oikeasti tuloksia?
Olen innokas jumppaaja. Ehdottomia suosikkeja tällä hetkellä spinning ja bodycombat. Lisäksi juoksen jonkin verran. Salilla en tykkää käydä. Ja jos käyn, niin lähinnä stepperissä hikoilemassa. Kroppa vaatisi kuitenkin kiinteytystä kauttaaltaan. Siis sitä lihasmassaa. Body pumpissa tulisi tuo puoli hoidettua suht. mielekkäästi. Mietityttää vain tuo pienillä painoilla ja pitkien sarjojen tekeminen. Hyödynkö tuosta harjoittelusta?
Kommentit (8)
Ja tarkoitin juuri tuota " muotojen " tulemista. Suurista lihaksista ihan tavis harjoittelijan on turha edes haaveilla.
Mutta pienillä painoilla on mentävä, jotta sarjat tulisi tehtyä puhtaasti.
Mäkään en pidä salilla olosta vaan kaipaan jonkinlaista jumppaa tai ohjaajaa. Ja musiikkia. Yksin musta ei oo puurtamaan. En myöskään pidä tuommoisista pump-tunneista, sillä mulla ei oo voimaa kertakaikkiaan tommoseen. En pidä "raudan nostelusta".
Pacea olen kokeillut ja se menettelee kyllä. saako sillä tuloksia?
jos opettelet tekniikan ensin pienemmillä painoilla, muttA sitten lähdet haastamaan itseäsi ja nostat painoja vähitellen esim. pinillä kilon painoilla. Eli isompia painoja kehiin vähitellen.
Jo melkein 2 vuotta joka viikko olen ollut pumpilla, hyviä lihaksia olen saanut.
niin siihen bodypump ei ole oikea harjoitusmuoto. Siihen tarvitaan saliharjoittelua kunnon painoilla ja lyhyillä sarjoilla.
Jos sinulle riittää, että käsivarsissa näkyy pieni kuoppa ojentajien liitoskohdassa ja hauis näkyy kun jännität sitä, niin sen saat bodypumpillakin.
Itse tykkään pumpista todella paljon ja se onkin ainoa lihaskuntotreenini, koska salilla käyminen on pakkopullaa. Olen kuitenkin pitänyt huolen siitä, että lisään painoja säännöllisesti jotta kehitys ei tyssää. Esimerkiksi rintalihasbiisissä aloitin aikoinaan 7 kg painoilla, nyt painoja on tangossa 15 kg. Kyykyt aloitin 12 kilolla, nyt kyykkään 25 kilolla. Jostain syystä harva nainen salillani treenaa yhtä isoilla painoilla, vaikka en minäkään mikään jättiläinen ole (160cm, 52kg)!
niin siihen bodypump ei ole oikea harjoitusmuoto. Siihen tarvitaan saliharjoittelua kunnon painoilla ja lyhyillä sarjoilla. Jos sinulle riittää, että käsivarsissa näkyy pieni kuoppa ojentajien liitoskohdassa ja hauis näkyy kun jännität sitä, niin sen saat bodypumpillakin. Itse tykkään pumpista todella paljon ja se onkin ainoa lihaskuntotreenini, koska salilla käyminen on pakkopullaa. Olen kuitenkin pitänyt huolen siitä, että lisään painoja säännöllisesti jotta kehitys ei tyssää. Esimerkiksi rintalihasbiisissä aloitin aikoinaan 7 kg painoilla, nyt painoja on tangossa 15 kg. Kyykyt aloitin 12 kilolla, nyt kyykkään 25 kilolla. Jostain syystä harva nainen salillani treenaa yhtä isoilla painoilla, vaikka en minäkään mikään jättiläinen ole (160cm, 52kg)!
Mä olen kanssa kiinnittänyt huomiota vakiokävijöiden pieniin painoihin. Esim. minä olen miesten lisäksi ainoa joka laittaa kyykkyihin yli 20 kg painoa enkä todellakaan ole mikään bodari kropaltani.
Ensin harjoittelet tekniikat oikein pienillä painoilla, kun tekniikat hallussa lisää painoja!!
Itse olen 153 cm ja huvittaa järeät painot tangossani. Peppu ja reidet on kyllä tikissä. Tosin käyn salillakin ja siellä teen myös isoilla painoilla. :). Tänään pääsee pumppailemaan, aivan ihanaa :DD
Olen käynyt nyt alkuvuoden 1-2 kertaa viikossa pumpissa juoksun ja muiden jumppien lisäksi ja lihakset on selvästi kiinteytyneet. Kannattaa aloittaa pienimmillä painoilla ja vähitellen halutessaan siirtyä isompiin. Itse teen mieluummin pienemmillä, niilläkin saa kivasti muotoa esim. käsiin.