Nyt se sitten tapahtui. Olen aina vastustanut aborttia vammaisuuden perusteella.
Minulle on sanottu, että ole hiljaa kun ei sinulla ole vammaista lasta. Mutta nyt pieni kaksivuotias esikoisemme sai kehitysvammadiagnoosin. Geneettinen syndrooma, joka selviää vain kromosomien erikoistutkimuksella. Joten nyt on tämäkin tieto olemassa.
Kommentit (18)
Tai perheeseen olisi syntymässä toinen INCL-lapsi?
kuin sen tappaja. Johan sen sanoo järki.
Kun ennen diagnoosia. Muista tämä ja ota vastaan kaikki tuki, mitä sinulle ehdotetaan; Lapsesi on sen arvoinen=)
Minä edelleenkin abortoisin vammaisen sikiön, tai oikeastaan minkä tahansa sikiön, jos ilmottaisi tulostaan. Yksi sairas lapsi perheessä riittää.
periytyvä vamma tai sairaus, en enää hankkisi lapsia. Nyt tietenkin ehdin jo tulla raskaaksi ennen diagnoosia (joka ei olekaan periytyvä). Mutta jo olemassa olevaa lasta kohdussa minusta ei olisi abortoimaan. ap
Meillä odotettiin joulukuussa kuopuksen syntymää, kaikki piti olla ok, kunnes leikkaussalissa selvis että kallossa luutumishäiriö. Ei kylläkään tehty lapsivesipunktiota. Moni ihmetteli miksi ihmeessä mä pidin lapsen, enkä antanut adopitoon. tai tehnyt niin paljon tutkmuksia, että olisi selvinnyt.
No ko. luutuminen on tapahtunut rakenneultran jälkeen (rv 21+3). Elokuussa edessä leikkaus, ja toinen alkuvuodesta. Noh meille lapsi on rakas siinä missä esikoinenkin, mutta ihmetyttää vaan ihmiseten asenne. Lääkärit totes, ettei olis ollu edes riittävä syy aborttiin, kun korjattavissa oleva "valuvirhe". En olisi abortoinut myöskään, jos olisin tiennyt diagnoosin ultrassa.
liity
leijonaemot.org
ja/ tai
perheklubi.net
niin saat rakentavaa vertaistukea
asiaa siltä kannalta jos perheessä on jo vaikeasti vammainen (esim. INCL) ja tutkimuksissa selviää että seuraavallakin olisi sama vamma?
että minulla eikä kenelläkään muulla ei ole oikeutta päättää toisen elämästä.
kuntoutusten, tukien, päiväkotipaikkojen, koulupaikkojen, iltapäivähoitojen, loma-ajanhoitojen asuinpaikkojen ja syrjivien AV-mammojen etc. kanssa...
minulla on kehitysvammainen tyttö, ei olisi tullut mieleenkään keskeyttää raskautta.
joka ei aseta kriteerejä tulokkaalle vaan ottaa vastaan sen mitä annetaan.
on paljon erityislapsia, jotka eivät täytä kehitysvammakriteerejä vaikka tuen tarve on suuri ja he jäävät kehitysvammalain takaamien palvelujen ulkopuolelle.
Nyt odotellaan kohtapuoliin syntyvää pikkusisarusta ja ollaan hyvillä mielin. ap
Oonkin miettinyt, mitä sitten jos joku vammaisten abortin puolesta kohkaaja joskus joutuisi tuollaisen tilanteen eteen :(
Voimia sulle ja perheellesi.
vammaisabortin saa tehdä vielä rv 24.
kuin sen tappaja. Johan sen sanoo järki.