Oletko sitä mieltä
että on parempi tehdä ihan mitä tahansa työtä, vaikka se ei olisi taloudellisesti kannattavaa?
Paljonko itse tienaat?
Onko omalla alallasi mahdollisuus uraputkeen?
Entä jos sillä pienipalkkaisella alalla ei edes ole kummoisia ylenemismahdollisuuksia? Ikälisät 5 ja 10 vuoden kohdilla ja se siitä. (kun aina sanotaan, että on vaan aloitettava jostain ja siitä se palkka sit nousee... Entä jos ei nousekaan?)
Kommentit (4)
voi hakea parempipalkkaista työtä. Ja jo työssä olevat ihmiset työllistyvät paremmin kuin työttömät. Osoittaa yritteliäisyyttä ja vastuunkantoa itsestä.
että on parempi tehdä ihan mitä tahansa työtä, vaikka se ei olisi taloudellisesti kannattavaa?
Paljonko itse tienaat?
Onko omalla alallasi mahdollisuus uraputkeen?
Ja etsiä parempaa työtä vaikka koko ajan. Eikä unohtaa muuton mahdollisuutta, jos se toisi paremman toimeentulon.
Tienaan 2300€ miinus verot. Ei ole mahdollisuutta ylenemiseen eikä palkankorotukseen. Palkka on noussut kyllä alun 2000€-> 2300€.
Mielestäni yksilöllä on oikeus optimoida, enkä pidä järkevänä sitä, että lähtisi "mihin tahansa" työhön korvauksia huonommalla palkalla. Mutta kun ne korvaukset loppuu aikanaan, huonompaan paikkaam meneminen saattaa helpottaa paremman paikan saamista tai sitten maisterin siivous-ura pilaa kko ammatillisen uskottavuuden, ei tämä ole mitenkään yksiselitteistä.
Oma palkkani n 2700 brutto
ei siitä tarvitse tehdä turhan monimutkaista