Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Insestiä lapsen kaverin perheessä, miten toimisit?

Vierailija
12.04.2011 |

Vaikea moraalinen ongelma. Antakaapahan vähän apua...



Tilanne siis se, että yhden meidän lapsen kaverin perheessä on ollut seksuaalista hyväksikäyttöä ja toinen perheen vanhemmista on nyt tuomittu vankilaan. Perheen lapset ovat melko huonokäytöksisiä, en tiedä sitten oireilevatko vai ovatko muuten vaan "villejä".



Käsittääkseni tämä lapsi, joka on meidän lapsen kaveri, ei ole ollut uhrina (ainakaan syytteen mukaan, mitä lehdestä luin). Hän on tosi villi ja puhuu rivoja yms., mutta on ollut meillä muutaman kerran leikkimässä ja on tuntunut ihan kivalta pojalta, aika surkealta vaan ja aika lailla "päähänpotkitulta" (ison perheen lapsi ja nuorimmasta päästä). Lapsi on viihtynyt meillä hyvin ja meidän lapsi on ollut muutaman kerran heillä leikkimässä.



Kysymykseni kuuluu, että annanko kaveruuden jatkua vai en...? Lapset eivät ole vielä mitään hirmuhyviä kavereita keskenään ja omalla lapsellani on muitakin kavereita. Ja he eivät ole koulukavereita, joten tämä alkava kaveruus voisi helposti loppuakin.. tai se voitaisiin lopettaa helposti... Mutta toisaalta tuntuu siltä, että tälle lapselle on eräänlaista terapiaa olla meidän lapsen kanssa...



Miten itse tekisit?



Kommentit (60)

Vierailija
1/60 |
12.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

tätä kurjuutta kokenutta lasta kohtaan, yrittäisin ymmärtää villiyttäänkin. Mutta en erikoiskohtelisi muuten siis.



Tosin voisi olla kokeilemisen arvosta, antaa lasten leikkiä keskenään enimmäkseen teillä, valvovan silmäsi/kuulevan korvasi ulottuvilla?

Vierailija
2/60 |
12.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yleensähän näissä jutuissa ei nimiä mainita.



Jos asiaa ajattelee lapsen kannalta, niin hän on kokenut kovia, oli sitten itse uhri tai ei, ja tuntuisi tosi ankaralta häntä kohtaa, että vielä kaverisuhteetkin katkeaisivat kaupan päälle kaiken tuon jälkeen.



Sanoit, että kyseessä on iso perhe. Onko tämä nyt näitä lestadiolaisperheitä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/60 |
12.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin, sitä juuri olen miettinyt, että onko se rangaistus sille lapselle siitä, mitä sen vanhempi on tehnyt...



Mutta toisaalta omia lapsiani haluan varjella kaikelta pahalta..



Onko siis omien suojelu tärkeämpää kuin toisen perheen lapsen "salliminen". Ja kyseessä ei ole siis mikään bestis meidän lapsen kanssa.

Vierailija
4/60 |
12.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä onko lehdissä ollut nimiä, tiedän jutun muuten.

En myöskään osaa sanoa ovatko lestadiolaisia.

Vierailija
5/60 |
12.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei varmasti lapsi olisi tuollainen "villi" ainakaan tuolla tavalla jos perheensä ei olisi noin sairas. Kyllä se vaikuttaa sisaruksiinkin jos insestiä perheessä esiintyy.

Vierailija
6/60 |
12.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

annatko kaveruuden jatkua vai et? Miksi siis et antaisi? Eikös se pedofiili ole jo vankilassa? EIkö tämä lapsi ole jo kärsinyt mielestäsi riittävästi?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/60 |
12.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Annoin leikkiä pari vuotta yhdessä säännöllisin väliajoin, kunnes oma lapseni alkoi ahdistua tämän kaverin jutuista. Silloin pistin pelin poikki tai ainakin harvensin tapaamisia lähes minimiin.

Vierailija
8/60 |
12.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaveri puhuu niistä tms., niin ymmärrän huolesi, koska kovin nuorelle ei edes haluaisi kertoa, että tuollainenkin on mahdollista. Lapsi, joka ei tuollaista ole kokenut, ei edes ymmärrä, että tuollaistakin voi tapahtua ja kovin nuorelle ei noin ahdistavista asioista haluaisi puhua...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/60 |
12.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Enkä oikeastaan koe tälle lapselle rangaistukseksi sitä, ettei hän enää olisi meidän lapsen kanssa, koska eivät tosiaan ole mitään bestiksiä...



Mutta lisää mielipiteitä olisi kiva kuulla!!

Vierailija
10/60 |
12.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

suuremmitta ongelmitta niin miksei kaveruus voisi jatkua? Puutut siihen sitten jos näyttää et jotain ongelmaa voisi olla.



Eikös perheessä nyt pitäisi olla PAREMPI tilanne kuin tähän asti on ollut, jona aikana lapset ovat siis kaveeranneet, joten miksi se nyt alkaisi jotenkin vahingoittaa sinun lastasi? Hyväksikäyttöhän on nyt loppunut. Ja jos tämä lapsesi kaveri ei edes itse ole ollut hyväksikäytetty, ei hänellä välttämättä mitään sen enempää tietoa seksistä tms ole kuin sinunkaan lapsellasi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/60 |
12.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

sellaisten lasten kanssa, jotka puhuvat rumia tms. tuo mainitsemasi tilanne ei ole lapsen syy, mutta oma lapsesi ei ole välttämättä hyvässä seurassa, jos tuo kaveri käyttäytyy ongelmallisesti.

Meillä leikittäessä on voimassa meidän perheen säännöt ja puutun kyllä välittömästi, jos joku puhuu rumia. Sitä en salli ja huomautan siitä. Jos lapsi puhuu sellaisia, joita ei hänenikäisensä suusta kuuluisi tulla, on se mielestäni jo syy ottaa yhteys lastensuojeluun ja kertoa kuulemastaan.

Vierailija
12/60 |
12.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaveruuden. sillä lapsella voi tulla isojakin ongelmia myöhemmin perheensä tilanteen takia. esim teini-iässä. mitä jos siihen mennessä näiden lasten kaveruudesta on kasvanut ystävyys ja sinun lapsesi lähtee mukaan toisen lapsen oireiluun esim viinanjuontiin, aikaiseen sukupuolielämään ym.teini-iässä kuitenkin kavereilla on suurin vaikutus.



lapsi voi myös käyttäytyä lastasi kohtaan väärin, koska on saanut vääristyneen mallin kotoa. oma lapsesi ei välttämättä kerro sinulle kaikista heidän 'leikeistä'.



katkaise välit! sinun tehtäväsi ei ole suojella vierasta lasta vaan omaasi!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/60 |
12.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

voivathan ne ihan muutikin ..kahdelletoista..

Vierailija
14/60 |
12.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Millä perusteella katkaisisit kaveruuden, ap? Lapsihan ei ole syyllistynyt mihinkään, hän on vain ilman omaa syytään joutunut kasvamaan sairaassa perheessä.

Jos sinä ajaisit jonkun lapsen hengiltä, olisiko se perusteltu syy eristää sinun lapsesi?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/60 |
12.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

vain meidän kotona. Kaverille en omaa lasta päästäisi.

Vierailija
16/60 |
12.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta en päästäis yökylään.

Vierailija
17/60 |
12.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

En halua että lapseni leikkii villien ja rivoja puhuvien lasten kanssa.

Vierailija
18/60 |
12.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

..tilanne. Hoisin tuttavan lasta (joka on adoptoitu 5 vuotta sitten perheeseen), tytto nyt 7 vuotias.

Minulla oli oma poika myos aina kotona kun tytto on taalla ja leikkivat ihan ok keskenaan vaikka ikaeroa on. Mutta tyttoa siis on kaytetty hyvaksi ennen huostaanottoa ja vaikka ei kuulemma muista mitaan, huomaa sen kaytoksesta etta se ei ole ihan normaali.

Alkoi TOSI paljon hairitsemaan esim. aina kun mieheni tuli kotiin, tytto alkoi kiehnata sen kyljessa, ja tuijottelee suoraan SILLE alueelle! Ja on kuulemma tallainen muillekkin miehille.. ja aitinsa kertoi vasta etta kun tytto oli ollut luokkakaverinsa luona kylassa, oli luokkakaverin aiti yhyttanyt tytot vessasta jossa tama minun tuntema tytto oli riisunut toisen tyton housut ja piirtanyt sille pippelin!

Ei varmaan tarvitse kysya olenko lopettanyt tyton hoitamisen. Joo, kylla olen.

Tata sijaisaitia vaan kay saaliksi kun se ei oikein tieda mita enaa tehda ja mista saa apua. Tuntuu kuulemma etta itse ei enaa parjaa.

Vierailija
19/60 |
12.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta itse en päästäisi lastani kyseisen perheen luokse. Meillä saisivat olla ja silloinkin pitäisin tarkasti silmällä. En kuitenkaan surisi, jos ystävyys loppuisi. Omalle lapselle en tietenkään menisi sanomaan, ettei saisi tuon kaverin kanssa olla.

Vierailija
20/60 |
12.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

julmia ja itsekkäitä äitejä. Oletteko koskaan kuulleet siitä sanonnasta, että äiti on äiti vasta sitten, kun sen syliin mahtuu muutkin kuin omat lapset.





Miksi ihmeessä pitäisi rangaista kovia kokenutta lasta. Se lapsi voi tulla leikkimään silloin kun äiti kotona ja äiti voisi jutella lapsen kanssa. Vaikka kysyä miksi puhuu rumia tai että tietääkö se että ne on rumia. Mitä ne "rumat" puheet sitten onkaan,



Eikä niitä omia lapsiakaan voi pitää pumpulissa. Maailmassa on paljon pahaa ja epämiellyttävää. Mikä kullekin. Mutta sen takia onkin niin paljon kiusaamista. Aikuisten asenteista ne lähtee.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän kuusi