Murphyn laki
Siis jos jokin voi mennä pieleen se myös menee.
Päätin viikolla lapsen pyynnöstä tehdä lasagnea. Ostin kaupasta tarvikkeet ja mozarellajuustoraastetta siihen päälle.
Kaikki meni hyvin kunnes tuli aika laittaa raaste. Avasin pussin ja jo haju haju oli kammottava ja juusto täynnä vihreitä läikkiä = juustoraaste homeessa.
En jaksanut lähteä enään kauppaan vaihtamaan raastetta vaan ajattelin raastaa tavallista emmentaljuustoa siihen päälle.
Kaivoin esiin sähköisen raastimen. Leikattuani juustosta sopivan palan pilkoin sen pienemmiksi palasiksi ja pistin raastimeen. Pian raastimen käynnistyksen jälkeen aloin tuntea nenässäni palaneen käryä. Raastin (tai mikä leikkuri se nyt onkaan) kärähti.
Tavalliset rastimet on mökillä. Eipä siinä muu auttanut kuin heittää juustonkappaleet sellaisenaan siihen päälle ja höylätä muutama siivu lisää.
Ei siitä yhtä hyvää tullut kuin jos ois ollu sitä Mozarella juustoa. Lapsikin oli hieman nyreissään tuosta juuston vaihdosta mutta ymmärsi kyllä.
Lopputuylos oli kaikkien vaikeuksien jälkeen ihan syömäkelpoinen.
Murphynlaki iski jälleen :(