Pikku prinssille nimi? Apuja kaipaamme!
Eli poikamme syntyy kesäkuussaja kutsumanimi päätetty, se olisi KRISTOFER..
Ja sitten ongelmaan joka on nimen kirjoitusasu, kuten tiedätte tuosta saa väännettyä moneksi, miten itse kirjoittaisitte ko nimen? C:llä vai K:lla, tulisiko Hoo väliin,kaksi F:ä vai ei?? Vai jopa tyyliin CHRISTOPHER?
Avuksi kerrottakoon sukunimen olevan vieraskielinen.
Ja sitten toiset ja kolmas mahdollinen nimi?? Mitä eteen, vai oliskiko kutsumanimi eka, näin ei pakko olla koska muilla sisaruksilla toisetkin nimet kutsumanimenä.
Muiksi etunimiksi näinkin vahvan nimen rinnalle pehmeät nimet tai nimi.
Otamme innolla ehdotuksia vastaan!
Kommentit (2)
Suosittelen suomenkielistä kirjoitusasua, ehkä jopa kahdella f-kirjaimella joka on yleisempi. Nimeä Kristofer on annettu "alle 389" kertaa, Kristofferia "alle 1326", tiedot löytyy Väestörekisterikeskuksen sivuilta. Christopher/Christoffer on molempia noita suositumpi, ruotsinkielisen vähemmistömme johdosta oletan, mutta jos sukunimikin on vieraskielinen, saattaa nimi mennä turhan vierasperäisen kuuloiseksi.
Nimi on peräisin kreikan ???????????-nimestä, joka tarkoittaa Kristuksen kantajaa.
Minä ehkä kirjoittaisin nimen juuri tuossa muodossa tai kahdella f:llä. C:n ja h:n kanssa nimestä tulee mielestäni hiukan hankala.
Toisia nimiä:
Kristofer Joakim
Kristofer Kasimir
Kristofer Konstantin
Kristofer Mio Marius
Kristofer Leo Oliver
Kristofer Ali Samuel
Kristofer Teo Nikolas
Kristofer Luka Daniel
Konsta Kristofer
Vilhelm Kristofer
Lukas Kristofer
Joa/Noa Kristofer
Adam Kristofer
Amos Kristofer
Julius Kristofer
Milo Kristofer
Alex Kristofer
Elliot Kristofer