Voi elämän noloutta.. :D
Olin tänään Tiimarissa ostamassa askartelutarvikkeita (no tämä ei ole niinkään tärkeä tieto), kun näin pari hyvä jos 12-vuotiasta nuorta hypistelemässä ilmapallopusseja. Olivat jotenkin vaivaantuneen ja oudon oloisia, joten vähän tarkkailin tilannetta siinä hetken. Tiedä vaikka olisivat yrittäneet varastaa jotain!
No, muutaman minuutin tyttö siinä pyöritteli käsissään jotain Hello Kitty-ilmapallopussia, kun poika näytti jotain halppismerkkiä ja sanoi niiden olevan halvempia. Jotain sellaisia basic-vappupalloja, eri mallisia eli pyöreitä ja suoria. Jotenkin vain häiritsi se epämääräisyys, joten luonteestani poiketen kuuntelin nuorten juttuja salaa.. Ja ai hitsit, että meinasin seuraavaksi tikahtua nauruun! Tiedättekö mitä varten niitä pallopusseja hypistelivät? EHKÄISYÄ varten! Ajatelkaa! En paljoa heidän supisteluistaan kuullut, muuta kuin " Missä se tehdään?" ja mietintää onko ilmapallo tarpeeksi kestävä.
En sitten tiedä miksi tällaiseen naurettavaan tulokseen tulivat, eivätkö rahat riittäneet aitoihin kondomeihin vai ajattelivatko niissä olevan k-18 merkintä.. Oli vain toisaalta todella säälittävää ajatella jos sitten kuitenkin vahinko kävisi, mutta toisaalta nauratti ajatus Hello Kitty-ilmapallojen väärinkäytöstä. :D
Kommentit (3)
melko huolestuttavaa olisi siinä tapauksessa terveystiedon tuntien sisällön laatu :D
Samaa aloin minäkin ajattelemaan tämän päivän terveydestiedon tuntien tilasta, voisiko asiat todella olla näin huonosti..
Mutta toisaalta täysin tarkkaa ikää on vaikea sanoa, tuo 12-vuotta oli sellainen mitä itse veikkaisin mutta voivat olla tietysti vanhempia tai nuorempiakin.
että voiko ilmapalloa käyttää kondomin sijaan kun kondomit olivat (kai) kiven alla :D