Onks sulla hyvä ITSETUNTO?
Tunnetko onnistuneesi ja olevasi hyvä ihminen?
Itse en aina niin tunne. Pikemminkin haluaisin olla joku muu.
Kommentit (9)
Olen hyvä työssä ja menestynyt. Olen myös hyvä ihminen, oikeudenmukainen ja reilu. Ja lihava. Kilot eivät horjuta itsetuntoani, joka perustuu muulle kuin pelkälle ulkonäölle. Pidän itseäni ihan kivan näköisenä ihmisenä ylikiloineni päivineni. Koen onnistuneeni hyvin äitinä, puolisona ja ystävänä sekä siskona ja kollegana. Tyttärenä voisin olla parempi;)
En väitä olevani täydellinen, en lähelläkään. Mutta olen minä, kokonainen ihminen, joka on aika hemmetin hyvä tyyppi:)
Mutta se, miten tähän on päästy, onkin ihan oma juttunsa. Vaikeuksien kautta voittoon.
ollut koko ikäni ja siitä johtuen mulla on äärimmäisen huono itseluottamus. Sen sijaan tunnen itseni hyvin, enkä halua esittää muuta kuin olen.
Mutta olen masentunut johtuen koko elämän jatkuneesta lannistamisesta. En tiedä, miten nousta, sillä ikää jo 40+
Miksi ikä tuohon este?
ollut koko ikäni ja siitä johtuen mulla on äärimmäisen huono itseluottamus. Sen sijaan tunnen itseni hyvin, enkä halua esittää muuta kuin olen. Mutta olen masentunut johtuen koko elämän jatkuneesta lannistamisesta. En tiedä, miten nousta, sillä ikää jo 40+
Miksi ikä tuohon este?
Mun mummi oli mun tukipilari joka jaksoi puolustaa ja antaa rahaa aina hyvistä koetuloksista.
jonain päivänä saatan tuntea itseni täydeksi nollaksi ja toisena taas puhkun itsevarmuutta ja kaikki onnistuu..hormonit?
kun ihania ihmisiä täällä. Mä pidän tuollaisista "vaikeuksien kautta voittoon" -ihmisistä. Oikeasti, teissä on se elämän ydin! Vaikea selittää mitä tarkoitan... No, te tiedätte. Se vaan hohkaa teistä. Olette kokeneet paljon ja tiedätte arvonne, ja se, hitto vie, ei ole vähän!!! Vaikka kuinka tuntuu, että jotkut ovat saaneet kaiken helpolla ja elämä sujuu aina... Kyllä mä silti näen, että se itse elämän ydin on teidän tiedossanne.
Ei millään pahalla helpon elämän kokeneille, totta kai teilläkin ihan yhtä lailla voi olla aavistus, mutta... No, respectia kuitenkin.
Te ette ole yhdentekeviä. Teitä ihaillaan. ?
ollut koko ikäni ja siitä johtuen mulla on äärimmäisen huono itseluottamus. Sen sijaan tunnen itseni hyvin, enkä halua esittää muuta kuin olen.
Mutta olen masentunut johtuen koko elämän jatkuneesta lannistamisesta. En tiedä, miten nousta, sillä ikää jo 40+