Minkä arvoinen lahja päiväkotikaverille?
lapsi menossa eka kertaa päivähoitokaverin synttäreille, eikä mitään käsitystä minkä hintaluokan lahjoja sellaisiin tulisi viedä.
Kommentit (13)
lahjojen arvo mitä lapsemme on saanut ollu tsellainen 15-20 euroa. Aito barbi esim on tyypillinen lahja.
Vaikka kavereilta on kyllä tullut kalliinpiakin. Jokaisen äidin oma asia taitaa olla.
ja tosiaan alkuperäinen hinta on saattanut olla kalliskin, mutta alehinta esim. vai puolet siitä. Aina se "kallis" lahja ei välttämättä olekaan sitä ollut :)
Itse järkytyin ekaa kertaa oman lapsen kaverisynttäreillä, kun osa lahjoista oli selvästi melkein 20 € arvoisia. Minusta kymppi riittää, ja halvemmallakin saa.
lahjojen arvo mitä lapsemme on saanut ollu tsellainen 15-20 euroa. Aito barbi esim on tyypillinen lahja.
Tässä asiassa taitaa olla paikkakuntakohtaisiakin eroja. Me ei asuta pk-seudulla ja sellanen 7-13 e on aika tavallinen summa. Minäkin harrastan alennusmyyntejä ja ihan hyvällä omalla tunnolla voin antaa vietäväksi alle 5 e maksavankin lahjan, jos kyse on laadukkaasta tuotteesta, esim. legopaketti -70 % korista.
Ja ne yksittäispakkaukset maksaa n.4e
mutta ei se hinta nyt itsessään ole kriteeri. :) voi olla vähän ali tai vähän yli.
eli ovat vieneet yhteisen lahjan 15-20€ arvoisen, mutta jos menis yksinään niin varmaan sellanen 10€ ois aika hyvä
mutta meille on tullut kyllä kalliimpaakin.
Kymppi on hyvä!
Mutta vitosellakin voi saada kivan, minusta tärkeintä on, et lahja ois hankittu ajatuksella, eikä se mitä se maksaa/on maksanut!
15e enempää en maksaisi. Viimeksi taisi olla 11,95e.
niin koululaisten kuin päiväkotilaisten lahjoissa. JOskus voi mennä reilustikin alle, joskus taas kiireessä tms. tulee ostettua vähän kymppiä kalliimpi. 15 Eurossa menee ehdoton raja.
Meillä on kolme lasta ja yritän pitää sellaista lahjavarantoa, hamstrailen minäkin tulevan varalle esim. ale-leluja ja sensemmoista. Muuten tästä asiasta tulee aivan tuhoton kuluerä monilapsisessa perheessä.
päiväkoti- ja koulukavereille (isommat lapset parhaille kavereille joskus kalliimpiakin). Mutta eihän se siitä hinnasta ole kiinni, hyvällä säkällä vitosellakin voi löytää kivan lahjan.