Rehellisesti: mitä ajattelet, kun työkaveri lähtee
taas kerran saikulle ja sitten kohta sen päälle lomille? Ja sitten taas uudestaan?
Kommentit (6)
Ehkä mietin että kyllä on harmi kun on koko ajan sairaana. Lomista ajattelen että onhan se kiva kun joillakuilla on paljon lomaa. Joskus minullakin sitten lomapäivät lisääntyvät kun ikää tulee lisää.
Meillä toisen poissaolot eivät kovin paljon vaikuta omiin töihin, eli omat työt odottelevat pöydällä nätisti töihin palaamista.
Itsekin olen ollut tänä vuonna varmasti kadehdittavan paljon saikulla. Aivokasvaimen löytymisestä ja leikkauksesta sai mukavasti lomaa. ;)
Etenkin niitä vaivoja.
Vitsit miten törkeetä, et joku saikkuilee koko ajan. Jopa niin paljon, ettei tässä pysty keskittymään omaan elämäänsä ollenkaan!
Suuri osa ammattisaikkuilijoista on poissa ihan nuhan takia.
Tottakai tänne tulee joku aivosyöpäpotilas hurskastelemaan. Suuri osa ammattisaikkuilijoista on poissa ihan nuhan takia.
Ei minulla kylläkään ollut kyse syövästä vaan ihan hyvälaatuisesta kasvaimesta. Senpä vuoksi se lomailu olikin niin kivaa. Kyllä minä olen ihan flunssien takiakin ollut poissa joka kuussa. Ja sitten vielä lasten flunssista johtuvat poissaolot kaiken päälle.
on itse sairaana tai lapset on sairaana tai sitten on lomalla. Joku laski meillä, että elokuun alusta alkaen tämä yli 5500 e/kk tienaava on ollut töissä 24 päivänä. ja me teemme hänen työnsä alle 3000 e/kk palkalla.
koska bonusten kertymässä sairauspäivät lasketaan ihan kuin olisi ollut täysiaikaisesti tekemässä laskutettavaa työtä.