Mitä vauvanvarusteita on jäänyt mieleen sisarusten vauva/taaperoajoilta?
Minun sisarukseni olivat pikkuisia 70- ja 80-luvuilla. Hoidin heitä innokkaasti äidin apuna ja isompana vähän itsenäisemminkin. Tässä mukavia muistoja:
-Keinonahkaiset kulmikkaat vaunut, joissa oli pystyyn nostettava pikku selkänoja patjan alla. Vaunut olivat kirkkaansiniset. Alla metallinen kori.
-Muovinen baby-sitteri, jossa oli säädettävä selkänoja ja muovinen pehmuste. Sitteri ei heilunut, vaan oli vain sellainen vauvanistuin. Äiti laittoi sitterin usein vaunuihin ja piti vauvaa lähellään seuraamassa keittiö- tai muita töitä.
-Kokoontaitettava metalliputkirunkoinen kangashoitopöytä, kirkkaanpunainen. Se oli olohuoneen ja keittiön rajamailla, koska suurin osa ajasta vietettiin siellä.
-Ihanat vauvanvaatteet. Joustofroteiset potkuhousut ja naruilla solmittavat kietaisupaidat. Potkupuvut, joissa oli raitoja, sieniä tai muita kuvioita. Tyttövauvoilla lyhyt hihaton essumekko tai muu lyhyt " puuvillakangasmekko" muun asustuksen päällä. Jaloissa neulotut tossut, joissa oli silkkinauhat.
-Harsovaipat ja suorakaiteen muotoiset kertakäyttövaipat, joissa oli t:n muotoiset vaippaliinat. Muistan vaihtaneeni vauvalle usein näitä vaippoja, joiden solmimiseen lattialla meni aina aikaa.
-Villahaalari ja äitiyspakkauksen makuupussi / toppahaalari. Ulkoillessa yleensäkin villaiset potkarit, villatakki ja villamyssy, jotka äiti oli itse neulonut.