Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä muuta tähän menuun?

Vierailija
28.10.2010 |

- lampaanviulu

- salaatti (mm. rucolaa, tammenlehtisalaattia, leipäjuustoa, melonia, puolukkakastike)

- savukalaa / graavikalaa

- rakuunaporkkanat

- saaristolaisleipää

- kotijuustoa



+ juomat



Mietin, että pitäisikö olla joku salaatti tms vielä? Ihan siis illanistujaiset kyseessä. kahvit vielä päälle. Perunasalaattia mietin, mutta onko liian raskas (ja ei mitään majoneesisalaattia).

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
28.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

perunasalaatin kastikkeeseen pannaan myös liraus valkoviinietikkaa tai valkoista balsamicoa, antamaan kirpakkuutta. Maista ennen sekoitusta, ettei tule liian hapanta kuitenkaan.

Vierailija
2/5 |
28.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja jälkiruoaksi jotain kirpakkaa vaikka

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
28.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mut mun mielestä ei mitään perunasalaattia eikä kermaperunaa vaan ihan keitettyjä tilliperunoita tai yrttiperunaviipaleita.

Vierailija
4/5 |
28.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

perunaa, kirsikkatomaatteja, vihreää papua, sitruunatimjamia + mausteet ja öljykastike.



Millaiset olisi nämä sinun ehdottamat yrttiperunat?

Vierailija
5/5 |
28.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka pippurilohkoperunoita (marinoi kuorimattomia perunanlohkoja öljyssä, jossa on rutkasti paprikaa ja timjamia sekä suolaa ja cayennea maun mukaan, paista uunissa), ne ovat kylmänäkin hyviä kuin mikä.



Tai sitten voit tehdä sellaisen perunasalaatin, jossa EI ole majoneesia: lohko keitetyt perunat lämpiminä, sekoita joukkoon (siis lämpimiin pottuihin, imeytyy maut paremmin) oliiviöljystä, Dijon-sinapista, sormisuolasta ja kapriksista tehty soosi. Mukaan hienoksi hakattua raakaa sipulia, punasipulikin käy. Anna jäähtyä ja pidä jääkaapissa muutama tunti, että maku terästyy.



Jälkiruuaksi varaisin jotain pientä ja makeaa kahvin kera. Alkuruuaksi voisit tehdä vaikka hyvän sienikeiton, se sopii tuohon syysteemaan, jota menuussasi muuten on.



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän viisi kahdeksan