Synnytyksestä 11 päivää ja nyt nousi pientä lämpöä?!
Mulle tehtiin sektio, jonka takia syön neljän tunnin välein tulehduskipulääkettä (parasetamolia 1000 mg ja ibuprofeenia 600 mg) ja nyt tosiaan lääkkeistä huolimatta mulla on lämpöä jotain 37,5.
Mulla ei ole mitään muita oireita. Ei pahanhajuista vuotoa, haava on ok, rinnat ok, ei flunssaa tms.
Pitääkö tästä olla huolissaan?
Kommentit (3)
Mulle tuli sektion ja alatiesynnytyksen jälkeen virtsainfektio ja se oireili vain kuumeena. Kannattaa käydä antamassa näyte, jossa voi poissulkea infektion.
Itse otin sektion jälkeen tuossa vaiheessa enää pari kertaa päivässä. Olisiko haava kuitenkin liian kipeä ilman lääkkeitä?
säännöllisesti kaksi viikkoa synnytyksestä, ja ajattelin niin tehdä. Esim. sängystä nouseminen on edelleen kivuliasta ja hidasta.
Hitto kun on viikonloppukin tulossa... Tarvitsee varmaan soitella päivystykseen illemmalla, jos olo vielä heikkenee.
ap
Itse otin sektion jälkeen tuossa vaiheessa enää pari kertaa päivässä. Olisiko haava kuitenkin liian kipeä ilman lääkkeitä?