Ei tule neljatta lasta - surettaa
Ei riita taloudelliset resurssit neljanteen. Ika on myos pian vastassa. Tuntuu silta, etta kaikki kolme pentua olisivat erinomaisia isosiskoja ja -veljia. Ei riita kuitenkaan kantti isoon taloudelliseen riskinottoon.
Tiedan etta on isompiakin murheita maailmassa. Tuntuu kuitenkin, etta perhe jaa kesken.
Kommentit (10)
mutta meillä menisi vaihtoon talo ja autot. Tietäisi lisää lainaa ja suurempia lämmitys yms. kuluja. Ja neljä lasta tarvitsee enemän ruokaa, vaatteita jne. Ei tule meillekään neljättä.
jos on jo kolme, niin miten se neljäs nyt niin ratkaisevasti muuttaa kuvioita?
t. 2
Nyt on jaanyt jo pois lomamatkat, ei omisteta autoa, ei ostella esim. videopeleja.
En tieda, onko reilua muita lapsia kohtaan vieda talous tata tiukemmalle.
Pitais vissiin saastaa esim. sairauden tai tyottomyyden varalle. Tiedan kylla, etta 70-luvulla perheet ottivat isoja taloudellisia riskeja lasten hankkimiseksi.
jos ajatellaan, että pitäisi olla kotona lapsen ekat kolme vuotta. Ei riittänyt kahden aiemmankaan kohdalla vaan hiukan alle 2-vuotiaina on lasten pitänyt mennä päiväkotiin.
Näissä asioissa pitää kuitenkin ajatella kokonaisuutta. Jos lapset jätetään hankkimatta, koska niitä ei kyetä pukemaan reimateciin tai kustantamaan jääkiekkovarusteet, on perheen arvot pahasti pielessä. Ne, jotka pystyvät tarjoamaan lapsille hyvinkin varakkaan lapsuuden, eivät välttämättä ole niin kykeneväisiä vanhempia monella muulla mittarilla. Emme ole kukaan samanlainen tai vertailukelpoinen vanhempi keskenämme. Jokainen vanhempi tarjoaa lapselleen sen, minkä pystyy ja mitä pitää tärkeänä. Aina jotakin jää kuitenkin puuttumaan. Sehän kuuluu ihan elämäänkin. Täydellisiä vanhempia ei olekaan.
Joten kaikki ovat olleet kotona tähän asti. Päivähoitomaksut on niin suuria, että ihan hirvittää.
Aina pitää tehä uus jatkoks, että saa lapsilisät ja 9 kk:lta vanhempainrahat ;)
jos on jo kolme, niin miten se neljäs nyt niin ratkaisevasti muuttaa kuvioita? t. 2
Sitten taas viides ehkä ei muuta, kun on jo isompi talo ja auto. Kolmen lapsen kanssa pärjää ihan normaalilla henkilöautolla ja suht pienellä neliö määrällä.
Neljas ei kylla enaa mahtuisi. Lastenhoitaja ei pysty klaaraamaan neljaa lasta - kolme menee nipin napin kun kaksi on eskarissa.
jos on jo kolme, niin miten se neljäs nyt niin ratkaisevasti muuttaa kuvioita? t. 2
plus valtion maksamilla lapsilisillä.'
jos on jo kolme, niin miten se neljäs nyt niin ratkaisevasti muuttaa kuvioita? t. 2
t. kuuden äiti