Milloin teillä tuli synnytyksen jälkeen ensimmäisen kerran kuukautiset?
Täysimetittekö silloin vauvaa vai saiko vauva korviketta? Oliko soseet jo aloitettu?
itselläni ei ole vielä tulleet synnytyksen jälkeen, josta nyt 3kk.. vauva on täysimetyksellä..
kun olette alkaneet seuraavaa vauvaa yrittämään niin onko sitä ennen kuukautiset tulleet vai olletteko vaan alkaneet yrittää tietämättä kierroista mitään.. eihän silloin voi tietää että kauanko raskautuminen kesti jos kuukautisista ei tietoakaan synnytyksen jälkeen..
kiitos vastauksista
Kommentit (33)
täysimetin, alkoi kuukauden päästä synnytyksestä kummallakin kerralla. Ei ollut soseita aloitettu.
olen täysimettänyt 5vk- 4kk, ja sen jälkeen soseita vellejä jne. Imetyksen olen lopettanut vauvan ollessa 6kk-13kk, ja n. kuukausi sen jälkeen on tulleet ekat kuukautiset. Meilä ei lapsia ole niin peräjälkeen tehty, etteikö siinä olisi ollut ehkäisy käytössä ja useammat kuukautiset ehtineet tulemaan välissä.
huolimatta,ovat alkaneet aina 1-2 kuukauden kuluttua.
- esikoinen 6 vkoa synnytyksestä, täysimetin ekat 2kk
- keskimmäinen: 3kk synnytyksestä, imetin vajaa 2 vkoa
- kuopus: n. puoli vuotta synnytyksestä, imetin 5kk
ja jokaisele kyllä syliä, kainaloa, masun päällistä riittää.
Enk tunne itseäni väsyneeksi
ja menkat alkanu 2-4kk synnytyksen jälkeen, riippuen vähän imetyksestä.
puoli vuotta synnytyksen jälkeen. Eli silloin, kun täysimetys päättyi. Tämä kuopuksen kanssa.
Esikoisen jälkeen laitatin h-kierukan ennen kuin kuukautiset ehtivät edes alkaa. Joten en tiedä.
ja ekat kuukautiset tulivat puolitoista kuukautta synnytyksestä. Kestivät onneksi vain kolme päivää mutta luulin kuivunani niiden takia. Ihan järkkyä se vuotomäärä.
vieläkin, alkoi juuri kuukautiset, vauvalla ikää 9kk. Laps on alkanut puremaan rintaa ei ime, mietin onkohan maidon maku muuttunut.. :/ En tiedä mitä antaisin sille jos sama lakkoilu jatkuu, ei nimittäin suostu pullosta korviketta juomaan.
alkoivat vuoden päästä ja tokan jälk. 1v 2kk päästä. Mulla oli molemmat 6 kk täysimetyksellä, ja menkat alkoi vasta 1 kk siitä, kun yöimetys loppui.
Täysimetyksellä vieläkin, alkoi juuri kuukautiset, vauvalla ikää 9kk. Laps on alkanut puremaan rintaa ei ime, mietin onkohan maidon maku muuttunut.. :/ En tiedä mitä antaisin sille jos sama lakkoilu jatkuu, ei nimittäin suostu pullosta korviketta juomaan.
Täysimetyksellä 9kk ikäinen?? MIKSI?
lisäksi, muttei juo muuta maitoa, kuin rintaa..
Esikoisen jälkeen tuli kun esikoinen oli 8kk. Käytännössä täysimetyksellä, koska ei suostunut syömään muuta kuin tissiä.
Keskimmäinen oli puolitoista vuotta, kun menkat tuli. Menkat tuli, koska lopetin imetyksen.
Kuopus on nyt 1v1kk eikä menkkoja näy. Suurin osa ravinnosta tulee tissistä, koska on mega-allerginen eikä sopivia ruokia tai juomia oikein ole.
Osittaisimetyksellä 2,5 kk, kuukautisia ei ehtinyt tulla, raskaaksi noin 3 kk:n päästä synnytyksestä.
Osittaisimetyksellä 2,5 kk, kuukautisia ei ehtinyt tulla, raskaaksi noin 3 kk:n päästä synnytyksestä.
meni kuukausi ja sitten ne alkoi eli 13 kk synnytyksestä.
takia, silloin ei munasolukaan välttämättä irtoa, joten raskaaksi tuleminen on todennäköisesti hankalampaa kuin jos kierto on palannut.
Ja kummallakin kertaa kuukautiset alkoi n. 4 viikon paasta. Eikun hetkinen, tokalla kertaa 6 viikon paasta, tiedan, silla sattui jalkitarkastuspaiva olemaan ja gyne vahvisti etta menkat oli. Alko just ennen kun paasin vastaanotolle, noloa.
1. Lapsi, täysimetyksellä 6kk, ekat kuukautiset 4vkoa synnytyksestä, uudelleen raskaaksi 3,5kk synnytyksestä.
2. Lapsi, täysimetyksellä 3,5kk, imetin 6kk, ekat kuukautiset 4vkoa synnytyksestä.
3. Lapsi täysimetyksellä 3,5kk, imetin 6,5kk, ekat kuukautiset 5kk synnytyksestä.
Täysimetys ei vaikuta kaikkien naisten hedelmällisyyteen ja kuukautisten alkamiseen ehkäisevästi :)
t. ap