Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hoitajat ehdittekö kirjoittaa tietoja lapsista vanhempien hakutilannetta varten?

Vierailija
19.08.2010 |

Aina puhutaan kuinka kiireistä aika päiväkodissa on työntekijän kannalta.



Jopa lapset jotka eivät nuku koska eivät saa unta, pidetään liikkumattomina ja äänettöminä nukkarissa hoitajien kiireiden ja vähäisen henkilökunnan takia.



Selitetty on av:llakin että on paperihommia nukkariaikaan, palaveria ym. Joten - kuinka on noiden muistiinpanojen laita?



Täällä on ehdotettu ja joissakin päiväkodeissa kuulema toteutettu kirjoitetun tekstin ottamista ulos ja katsomista siitä kun lasta haetaan ja jutellaan päivän kulusta. "Käsi sydämelle" moniko on ehtinyt oikeasti ottaa aina kynän käteen ja kirjoittaa pieniä hetkiä tai tapahtumia ym.



Niin hyvä asia kuin sellainen tapa olisikin, toisaalta kirjoittaessa käytetty aika on lapsilta pois. Jotain yhteistä lasten kanssa voisi senkin ajan tehdä..



Vaikka on jaettu lapset esim. 7 lasta/hoitaja, niin koko aikaa ei olla vain "omien" lasten lähettyvillä, sillä lapsilla on vapaata leikkiä ja ulkoilua jossa hoitaja näkee muitakin lapsia ja ehkä kirjaa tietoa heistäkin...



Työssäni teen tarkkailua, johon on varattu aika, mm. lasten leikeistä jossa kirjaan asioita ylös, kuka on leikin johtaja, ketkä leikkivät keskenään jne. Näitä tietoja otetaan esille mm. vanhempainvartissa, jolloin muutenkin tulee kokonaiskuva hoitopäivistä jne.



On niin paljon ihania tilanteita joista saa asiaa kirjoittamiselle ja muistaisi myös kertoa hakijalle. On paljon asioita joita lapset oppivat ja tekevät, hoitajana arvostaa niitä mutta ei aina ehdi kertoa lapsen lähtiessä, on valvottava muita lapsia jne.



Sitten kun tulee rauhallisempi hetki ja näkee äidin, voi tulla mieleen joku edellispäivien tapahtuma ja sen kerron.



Eräälle äidille oli aikaa kertoa viikko tapahtumasta:

Seurasin kerran muutaman esikoululaisen vapaata leikkiä. Tämän äidin tytär oli matkatoimistovirkailija, muutama lapsi oli asiakkaina.



Olin tuonut aamulla työhön tullessani ilmaisia matkaesitteitä R-kioskilta joita "virkailija" oli laittanut pikku pöydälle.



Pöydässä oli myös puhelin, oli kynää ja paperia.



Puhelimen "soidessa" tyttö istui jalka toisen päällä sievästi, teititteli puheessaan ja kyseli nimeä ym. Kirjoitti paperille.



Sitten toimistoon tuli kaksi lasta, "mies ja vaimo" varaamaan matkaa. Vaimo valitsi matkan ja alkoi vastailla nimen kyselyyn. Kun hänen piti kertoa virkailijalle miehensä nimi niin kääntyi ja sanoi -Mikä sun nimi olikaan?



Aivan ihania asioita saa kokea ja nähdä päivittäin.



Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
19.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta jotain ihanaa huomatessani kirjoitan sen kyllä ylös. Eikä meillä ainakaan kiireen takia lapsia nukkarissa pitkään makuuteta, vaan levon.



En pidä jokapäiväistä kirjaa lasten nukkumisista ja tekemisistä siis ainakaan, mutta hauskoja sanottuja asioita, kehityksessa etenemistä ja kivoja leikkejä kirjaan kyllä ylös lasten kansioihin.

Vierailija
2/8 |
19.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä on käytössä vihkot,joihin joka päivä kirjataan päivän tapahtumista päiväuniin asti...vihko kulkee sitten kodin ja pkodin väliä.

Aamuvuoron hoitaja kirjaa...toimii.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
19.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Montakohan sekunttia siinä kestää kun kirjoitan 1-3 sanaa muistiin kunkin lapsen kohdalle. Eihän sitä tarvitse romaania kirjoittaa, mutta auttaa sitten muistamaan hakutilanteessa miten Villen tai Maijan päivä tänään menikään.



Esim. osa lapsista on voinut olla jumpassa, toiset maalaamassa. Jumpassa joku loukkasi jalkansa, maalatessa joku sai kammoraivarit jotka kesti tunnin. Tai jollain oli toodella löysät kakat, jotka eivät vaatineet vanhemman paikalle tuloa mutta kotona hyvä seurata tilannetta. Tai joku on valitellut päänsärkyä tai kertonut ihanan jutun ym. ym. En millään muistaisi kaikkien 22 lapsen asioita jos en kirjaisi niitä ylös. Eipä tarvitse kuitata jokaista päivää hokemalla "Ihan kiva päivä".

Vierailija
4/8 |
19.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

On monissa paivakodeissa sellainen kaytanto, etta joka lapsesta kirjoitetaan pieni lappu, a6-kokoinen. Siina tulee unien ja ruokailujen maara, joku luonnehdinta paivasta ja mielialista. Moni on ihan rasti ruutuun, soin paljon, vahan. Tosi mukava kaytanto.

Vierailija
5/8 |
19.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

yhdellä kertaa vai käytkö vähä-väliä kirjaamassa muutaman sana kerrottavaa asiaa?



Minä en ehtisi mennä usein aikuisen pöydän ääreen kirjoittamaan tietoja, sillä en pelkästään istu ja katsele lasten touhuja. Aina ryhmässä tuntuu olevan ohjauksen tarvetta tai jotain tekemistä muutaman lapsen kanssa.



Ompelin jakkuuni taskun jossa on kynää ja paperia että voisin laittaa muistiin jotain kiinnostavaa.



Lapset vain vievät aikaa, ketään lasta en jätä esim. yksin sanomalla -En nyt ehdi lukea sinulle kun kirjoitan...ap

Vierailija
6/8 |
19.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirjoitan siirtymätilanteissa kulkiessani aikuisten pöydän ohi (joka on keskeisellä paikalla) Ja enhän minä siellä ryhmässä yksin ole!! Onhan siellä kaksi muutakin hoitajaa jotka kirjoittavat muistiin. Ja ei ihan jokaisen lapsen kohdalle välttämättä tule joka päivä mitään merkintää. Suurimmalle osalle kylläkin!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
19.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

työntekijä voi lapsen nimen perään kirjoittaa syönnistä, nukkumisesta jne. Tämä lista on iltavuorolaisella mukana ulkona, siitä voi kuulumiset vanhmille luntata, jos ei satu muistamaan. Ei mene kauan kun kirjoittelee tietoja.



Ja käsi sydämelle myös kaikki vanhemmat, onko teillä joka päivä tai edes joskus aikaa jäädä kuuntelemaan miten lapsen päivä on mennyt. Paljon on niitäkin, jotka puhuvat aina puhelimee kun tulevat lapsiaan hakemaan, siinä ei paljon kuulumisa kerrota. Näissä tapauksissa tietty reissuvihko ois hyvä.

Vierailija
8/8 |
19.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis olen vanhempi. Luulisin, etta hoitajat kirjoittavat vain omasta pienryhmastaan Eli 4-7 lapsesta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan viisi