Mitä teette tänään lounaaksi ja miten valmistatte sen?
Kertokaa tarkkaan miten teette lounaan tänään! Ei pelkästään että pottuja ja nakkeja, vaan mielellään vähän reseptin kera, kiitos!
Kommentit (112)
potut, annan jäähtyä ja lisään muut ainekset. Hetken maustuminen ja sitten vaan herkuttelemaan.
mutta meillä on tänään herkkupäivä, syödään makkaraa, ranskalaisia ja ihan vaan jotain parsakaali, porkkana pakastepussi sekotusta.
tehään tänään 4 litran taikina sämpylöitä, niin ei jaksa sit ruokaa tehä.
Lämmitän mikrossa, kaveriksi kurkkua ja punajuurta.
(Kiusauksessa 1kg perunasipulisekoitusta, kinkkusuikaleita, 2 prk ruokakermaa ja koskenlaskijajuustoa + mausteita)
pannulle kesäkurpitsaa suikaleina, sipulia, valkosipulia, kirsikkatomaatteja, oliiveja, timjamia, rosmariinia, auramurua ja ruokakermaa loraus.
Keitä pasta ja sekoita soosiin. Parmesania halutessasi päälle
Kietän spagettia ja teen sillä aikaa kun se kypsyy kastikkeen. Paistan pannulla valkosipulia ja pekonipalasia, lisään joukkoon mausteita ja purkin kermaa sekä lopuksi yhden kananmunan. Kaadan kastikkeen pastan sekaan ja sekoitan.
Tarjoillaan salaatin kera.
Just laitoin uuniin ja kohta syödään.
Tummaa riisiä ja kana-kesäkurpitsa-sienikastiketta. Annos mikroon ja tuorekasviksia (kurkkua, kirsikkatomaatteja) seuraksi.
Kastikkeessa 500g maustamattomia broilerisuikaleita, puolikas kesäkurpitsaa, sipulia, purkillinen tölkkiherkkusieniä, tetra 4%-ruokakermaa & mausteet (hitunen suolaa, valkopippuria, paprikajauhetta, timjamia, salviaa).
Tuosta ei vaan tullut erityisen hyvää, joten en voi suositella :D
ihan työpaikkaruokalassa lounastan.
1 kg perunasipulisekoitusta, lohifile pilkotaan pieniksi, Flora ruokakermaa (7 prosenttista), suolaa ja mustapippuria, päälle juustoraastetta (mozzarellaa raastettuna) ja uuniin reiluksi tunniksi. Keitän samalla porkkanoita, koska teen niistä myös soseen vauvalle (joukossa 1 peruna). Kohta pilkon kurkkua ja tomaattia kulhoihin. On laiska päivä ruoan suhteen, koska meidän lasten lisäksi on kaksi extraa hoidossa, niin en sitten niitä pottuja ala itse väsätä. :)
Päivälliseksi teen jauhelihakeittoa, koska sekin on helppo tehdä. Ruskistan jauhelihan, lisään vettä ja mausteita, pilkon perunoita, porkkanoita ja lanttua (selleri ja purjo meiltä puuttuu). Saatan lisätä pakkasesta jonkun pakastesuikalepussin, jos tuoreet ainekset ei riitä, kun pitää vauvallekin tehdä vielä iltaruoka. Miehen sisko vakuuttaa, että jauhelihan voisi vaan vedessä keittää, mutta enpä tiedä, uskallanko kokeilla. Olisi terveellisempi vaihtoehto kuin ruskistaminen ja samalla voisi vaikka vauvallekin siitä vähän soseuttaa. :)
eli paketti nakkeja lämmitetään mikrossa. päälle ketsuppia ja sinappia. pakastevihannespussi sulatetaan. paahtoleipä paahdetaan, voidellaan ja päälle kinkkua ja juustoa. juomaksi maitoa.
Tummaa riisiä ja kana-kesäkurpitsa-sienikastiketta. Annos mikroon ja tuorekasviksia (kurkkua, kirsikkatomaatteja) seuraksi.
Kastikkeessa 500g maustamattomia broilerisuikaleita, puolikas kesäkurpitsaa, sipulia, purkillinen tölkkiherkkusieniä, tetra 4%-ruokakermaa & mausteet (hitunen suolaa, valkopippuria, paprikajauhetta, timjamia, salviaa).
Tuosta ei vaan tullut erityisen hyvää, joten en voi suositella :D
meilläkään ei tule aina hyvää, ei läheskään usein. harmi vaan kun näkee vaivaa ja sitten onkin pahaa. ruoat mene roskikseen.
Lisään veden, sekoitan ja kiehautan. Kätevää!
keitän löysää riisivelliä ja tarjoan kiisselin/voin ihan minkä tahansa kanssa. Jos on hyvä tuuri, joku myös syö tätä.
keitän makaronia vedessä mihin on laitettu maggimaustetta. heitän joukkoon pakastevihannespussia ja nakinpaloja. keitetään kypsäksi ja syödään.
Kuullotan sipulit ja riisin. Lisään lorauksen valkoviiniä, annan kiehua hetken. Alan lisätä kuumaa kasvislientä hiljalleen sekoittaen koko ajan. Lisään loppuvaiheessa sieniä ja herneitä ja yrttejä. Viimeiseksi nokare voita ja raastettua parmesaania.
Paistan kanankoivet pannulla (ensin nahka pois ja polvesta poikki) ja siirrään uuninkestävään astiaan. Sitten ruskistan pannulla kolme pieneksi silputtua sipulia, lisään tuoreesta inkivääristä ja valkosipulista tehtyä tahnaa ja kuullotan hieman. Lisään pari kanelitankoa, muutaman laakerinlehden, pari hienonettua chilipalkoa, maustepippuria, mustapippuria, kardemummaa, juustokuminaa ja kurkumaa, vettä ja turkkilaista jogurttia. Annan kiehahtaa pannulla ja laitan kanapalojen päälle ja koko vuoka sitten uuniin miedolle lämmölle kunnes kana on kypsää ja kastike vähän hautunut kokoon. Tarjoan basmatiriisin ja tomaattisalaatin kanssa.
Sitä samaa mitä melkein joka päivä
eli paketti nakkeja lämmitetään mikrossa. päälle ketsuppia ja sinappia. pakastevihannespussi sulatetaan. paahtoleipä paahdetaan, voidellaan ja päälle kinkkua ja juustoa. juomaksi maitoa.
Ethän ole 17 tosissasi? Eihän kukaan oikeasti saata tuollaista syödä? Ja pakastevihanneksia keskellä kesää...
Keitän makaronit melko vahvassa liha- tai kasvisliemessä puolikypsiksi. Ruskistan pannulla jauhelihaa, sipulia, valkosipulia ja maustan Herbamarella, pippurilla ja runsaalla persiljalla. Sotken lihan ja makaronit (sekä makaroneissa jäljelle jääneen lihaliemen)keskenään. Lisään joukkoon yhden munan.
Laitan vuokaan kerroksittain sörsseliä, väleihin pallomozzarellaa. Tarjoan tuoreen basilikan ja raastetun parmesanin kanssa.
Palstalla oli joskus täntapainen ohje ja siitä lähtien on ollut koko perheen herkkua!
Keitän täysjyväspagetin pussin ohjeen mukaan, ruskistan paistijauhelihan, lisään Lidlin valmista Basilika-tomaattikastikettä.
Sekoitan valutetun spagetin ja kastikkeen, tarjoan justoraasteen, kirsikkatomaattien, kurkun ja maidon kera.