Syökö jonkun lapsi Muksu-puuroja?
Ostaako joku lapselleen Muksu-puuroja päivittäin?
Okimme lomareisuussa ja olin ostanut vauvalle illaksi Muksu-puuroa. Neljän viljan ja kaura. En ostanut maustettuja hedelmä tms. puuroja, koska ajattelin, että vauva ei ole sellaisiin tottunut. Ostin siis noita perusmakuja.
Puuro ei edes ulkonäöllisesti muisuta puuroa. Maku oli vastemielinen.
Yhtään ei yllätä, että vauva kieltäytyi syömästä tuota limaa.
Kävin ihmettelemään, ostaako joku ja miksi tollaista limaa lapselleen? Puuroa oikeista hiutaleista on kuitenkin normaalioloissa todella helppo tehdä ja halvempaakin on?
Kommentit (23)
Mekin kerran ostettiin reissuun noita, eikä lapsi suostunut syömään sitten millään! Minunkin mielestä oli niin limaista ja outoa, etten kyllä ihmetellyt, vaikkei syönytkään. Onko kukaan kokeillut niitä purkissa olevia puuroja, onko ne mistää kotoisin? Ainakin Semperillä muistelisin olevan? Ensi viikolla taas reissuun ja jotain pitäisi ottaa iltapalaksi..
lapsenikaan, kun joskus sata vuotta sitten yritin.
Isäni syö:D
Pääsääntöisesti ostetaan niitä puurojauheita ja joskus reissuja varten niitä tetroja,molemmat maistuvat. Jauheista syötetään täysjyvä ja suklamanna puuroa vuorotellen
Ei maistunut valmispuurot jauheina eikä tetroista.
Minä taas tykkäsin niistä! ;-) (kun söin pois kun kerran oli ostettu kallista puuroa!)
Mielelläni tekisin itse mutta poika vaan yökkii ja kakoo, ja yritän tasaisin väliajoin sitä tarjota, josko jo menisi.
Ja Musku puuroissa on luonnollisempi maku kuin esim Piltin puuroissa, johon lisätty vaikka mitä. Muksussa pelkkää kaurahiutaletta.
Sekin hyvä puoli noissa jauheissa on, että ne voi sekoittaa puuroksi ihan ilman kiehuvaa vettä.
Meilläkin lapsille se maistuu kylmänä nyt helteillä välipalana marjasoseiden kanssa.
mutta reissussa tetrat on käteviä. Etenkin ne marja- ja hedelmäsysteemit maistuu myös kätevästi lämmittämättä.
Heippa,
meillä 5 ja puoli kuinen poikamme syö innokkaasti muksun riisipuuroa jonkin hedelmäsoseen kera. Teen sen äidinmaidon korvikkeeseen, niin uppoaa paremmin kuin veteen tehtynä.
lapset ovat syöneet hyvällä ruokahalulla niitä hedelmä- ja marjapuuroja (tetroissa). Niitä kaura- tai neljän viljan puuroja en edes ole ostanut, koska niitä nyt on niin älyttömän helppo tehdä hiutaleista itsekin.
Usein huomaa, että kun vanhemmat kauhistelevat jotain ruokaa, he samaan hengenvetoon toteavat että eipä ole ihme ettei lapsikaan sitä suostunut syömään. No ei se lapsi varmaan sitä syö jos äidin reaktio ruokaa maistaessa on sellainen kun on.
harvoin sitäkin, sillä tein tavallisista hiutaleista pääsääntöisesti. Nyttemmin olen kokeillut vaihteluna Elovenan annospusseissa olevaa puuroa, joka on kamalaa makeaa limaa... Yöks...ei uppoa sekään.
kätevä iltapala esim. laivan hytissä, hotellissa jne
Esikoinen oli todella huono syömään mitään. Annokset olivat yleensä max ruokalusikallinen per ateria yli vuoden ikäiseksi asti. Tavallinen puuro ei mennyt alas yhtään. Pieninkin möykky (kuten riisinjyvä) aiheutti heti oksentamista.
Siksi ostettiin noita hedelmäpuurotetroja. Niitä suostui sentään maistamaan. Yleensä laitoin puolet purkista vielä jääpalarasioihin pakasteeseen ja otin sitten yhden kökön aamu tai iltapalaksi.
Omasta mielestäni nuo tetrapuurot ovat herkullisia. Eivät toki maistu yhtään puurolta, vaan enemmänkin vanukkaalta.
Poika muuten oppi myöhemmin syömään tavallista puuroa kunhan sihtikurkkuisuuskausi meni ohi. On siis oikein hyvä puuronsyöjä.
Kuopuskin söi noita reissussa ollessamme. Hän nyt syö mitä tahansa muutenkin.
ihan itsetehdyt puurot sekä Muksu-puurot. Ei vauva nirsoile suotta ja hyvä onkin. Sitä syödään, mitä annetaan.
puurot itse, mutta matkalla otetaan aina valmispuuro mukaan, ja samaten niitä on myös kotona pari purkkia varmuuden vuoksi, jos illalla on kova kiire ja pitää saada iltapuuro heti.
Minusta se kaurapuuro maistui oudolle, mutta ne marja- ja hedelmäpuurot on oikeastaan aika hyviä. Pakko myöntää että olen pari kertaa ostanut itsellenikin sellaisen...
Vauva syö mielellään molempia puuroja, makupuuroja sellaisenaan ja maustamattomia sitten soseen kanssa.
vauvat aikoinaan söi pääasiassa niitä hedelmäpuuroja reissun päällä, kylmänä. Kolmannelle ei koskaan maistunut. Muutaman kerran ostettiin kaurapuuroa ja sitä syötiin hedelmäsoseen kanssa, mutta ei se kyllä mitään hyvää ole... Eli melko vähille jäi meilläkin noiden puurojen käyttö.
kokeiltavaksi yhden purkin, lapsi ei oikein tykännyt. Täytyy siis lomallakin keitellä puuroja, ei se nyt niin iso vaiva ole.
Tottakai niitä joku syö, ei niitä muuten ostettaisi ja jos ei ostettaisi niin ei niiät tehtäisikään.
varsinkin niistä hedelmä- ja marjapuuroista. Ja matkaeväänä aivan loistavia. Itsekin tykkään;)
10 kk poika syö noita muksun hedelmä puuroja ja neljän viljan puuroa.
Kaikki neljä mukulaa näitä meillä popsineet.
Noi itse keitetyt liisterit uppoaa kyllä muihin perheenjäseniin mutta kuopus kieltäytyy totaalisesti.Siispä hän saa jauhepuuroa.
Puuroksi ei kelvannut mikään muu kuin ne valmiit tetrapurkit. Muuten tyttö on aina syönyt ihan kaikkea mitä eteen annetaan.
Nyt on alkanut maistua itse tehty kaurapuurokin joten ollaan jätetty valmispuurot kaupan hyllylle.
Niissä on muuten hinta noussut IHAN TÖRKEÄN paljon viimeisen parin vuoden aikana.
Tyttö tykkää. Käteviä välipaloja tai kiireisten aamujen herkkuja.
Esim. puolukkainen puuro muistuttaa aika paljon vispipuuroa, meillä syödään sitä kylmänä maidon kanssa. Enemmän ravintoarvoa kuin tavallisessa vispipuurossa.