Miksi varastat löytötavaroita?
Lapsen unohtamia tavaroita ei tunnu koskaan saavan takaisin vaan aina joku pitkäkyntinen on napannut ne mukaansa.
Esimerkiksi jokin aika sitten lapsi unohti pyyhkeensä uimahalliin. Soitin kotoa uimahallille -> pyyhe oli jo kävellyt tiehensä.
Eilen lapsi pudotti piponsa Viikin ulkoilualueelle. Kun puolen tunnin kulutua palasimme hakemaan pipoa oli se jo kadonnut.
Olen niin kyllästynyt epärehellisiin ihmisiin että taidan laittaa vahingon kiertämään. Ensi kerralla kun löydän mitä tahansa leluista polkupyörään niin kärrään ne mukanani kotiini.
Kommentit (8)
esim. tavallisia heijastimia (jotka kaupassa maksaa euron tai pari). Opiskeluaikoina otin kerhohuoneelta lakin joka oli ollut siellä 3 vuotta.
..pinkki, ___REIMAN___ ja just siihen meiän neidin takin sävyyn sopiva? :'DD
Pyyhkeitä, uimapukuja, kellukkeita jne. ja niitä menee jätesäkettäin roskikseen kun ihmiset eivät hae niitä pois. Jos joku ottaa vahingossa väärän pyyhkeen tms, niin palautukseen voi mennä aikaa.
Vaikka en mä silti ymmärrä kuka jonkun pyyhettä uimahallista ottaisi, tai pipoakaan.
Olenko nyt huono ihminen?
Jollekin se pipokin kelpasi kun ei sitä ollut maassa eikä puussa vaikka palattiin takaisin melkoisen nopsaan.
Ehkä joitain ei tavaroiden häviäminen vaivaa jos niitä pipojakin on kaapit täynnä mutta itse ostan vain tarpeeseen eikä mulla olisi varaa jaella pipoja(kaan) sinne tänne.
Kyllähän me koko ajan yritetään opettaa lasta huolehtimaan tavaroistaan, mutta jostain kumman syystä tämä lapsi ei ole vauvasta asti sitä taitoa osannut kuten muut lapsen vissiin sitten osaavat.
Hitsi että harmittaa sekä tavarat että ilkeät vastaukset.
Kerran putosi lapsen rukkanen - käveltiin reitti takaisin, ei löytynyt. Seuraavana päivänä huomasin sen nostettuna sellaisen sähkökaapin päälle. Edellispäivänä etsin vain maasta.