*Joululahjat vko 17*
Kommentit (86)
Lisäsin sut Katjalah listaan...sori kun oot jäänyt huomaamatta!! Noita tossa kun selailee, niin saattaa joku jäädä huomaamatta, niin jotta muutkin joilta puuttuu LA tai nimimerkki kokonaan tuolta, niin kertokaa...lisäillään sitten tarpeen mukaan:))
En nyt muista koska viimeeksi kirjoittelin, mutta kävin viime viikolla neuvolassa...kaikki oli ok, mulla hb oli jopa 165!!! Verenpaine vähä koholla...mut luulen et mul on joku paniikki siitä siellä, koska viikonloppuna mitattuna ihan normi paineet!!! Nyt odotellaan sitten innolla et koskas meille tulee kutsu ultraan!!!JÄNNITTÄÄ!! Niin joo ja mun la muutettiin 1.12., katsotaan mikä on sitten ultran mukaan!
Mä luulin, et pahoinvointi ois täällä jo vähän niin kun takana päin, mutta kissanmarjat...eilisen illan oksensin ja voin pahoin ja tänäänkin oon jo kerran laatannut,huoh! Onneksi oon kuitenkin saanut siivottua tänään kun appivanhemmat on tulossa. Vielä kauppaan pitäs raahautua...huh!
Joku kyseli suht pienestä ikäerosta...meille ois tulossa aika tarkalleen 1v5kk ikäeroa ykkösen ja kakkosen välille!:)
Cucciolalle, paljon jaksamista ja tsemppiä vaikeaan aikaan ja Onnea tulevaan!!
Tässä nyt lyhyesti kuulumiset, pakko alkaa suunnittelee kauppareissua!!
Anneh 8+5:)
Voi Cucciola, tosi surullista :( voimia kovasti ja onnea jatkoon!
Ei tullut viikonloppuna kirjoteltua kun oli niin paljon muuta puuhaa. Mutta ihan samaa rataa täällä vieläkin mennään. Ei pahoinvointia, mutta ruoka ei tahdo oikein maistua muutenkuin raejuustoon olen aivan hurahtanut, purkkikaupalla saa kotiin raahata. Ja lisäksi luonnonjogurttia syön paljon.
Huimauksesta oli täällä puhetta. Jännä kun just tänä aamuna ajattelin että onko ihan normaalia tämmöset huimauskohtaukset, mutta on se sitten ilmeisesti jos sitä muillakin on. Aina jos liian nopeeta nousee esim kumarasta tai sängystä niin huhhuh kun pitää ihan tukea ottaa. Kyllähän tuollasta tapahtuu ihan normaalistikin joskus vaikkei raskaana olekaan mutta nyt on käynyt jo niin usein...
Itse olen myöskin opiskelija, kiva kun täällä on muitakin :)
Niin ja vielä tervetuloa myös kaikille uusille odottajille ja kestämisiä teille, joita paha olo vaivaa!
-kattu, rv 6+0 (jee uus viikko ja neuvolaan 9 päivää)
Minä olen kanssa opiskelija. Tässä oisi nyt reilu puoli kuukautta saada gradu esitarkastuskuntoon, ja isännälle sattui pakkoloma kelirikkojen vuoksi (vielä ainakin tämä viikko), eli ei huvittaisi sitten millään. Tehtiin nyt tällainen jakautuminen, eli minä ja kissa ja mahamöttönen ollaan minun vanhempien luona ja isäntä meni viikoksi omien vanhempiensa luokse. En viitsinyt jäädä kotiin perukkaan yksinäni. Äiskän sapuskoilla vauveli kasvaa hyvin :)
Amppari 8+4
Kesän teen yliopistolle töitä, ja syksyllä suoritan viimeisen rästitentin. Sitten olisi hyppysissä pitkään tavoiteltu maisterinpaperi :) Niin, jos tiettykin jossain vaiheessa sen graduni saan vielä viimeisteltyä. On minulla nyt ainakin syy valmistua syksyn aikana.
Eipähän tässä sen erikoisempia. Eilinen oli kurja päivä, kun vietettiin isännän syntymäpäiviä ja mulla oli jatkuva paha olo. Aamulla kakkua täyttäessä kiukuttelin aika lahjakkaasti. Kakusta tuli kyllä lopulta ihan maukas. Onneksi tänään oli paljon parempi päivä. Jos näin hyvä olo jatkuu iltaan asti, voisi pitkästä aikaa (=viikkoon) lähteä kunnon pyörälenkille. Jostain kumman syystä öklöolo ja ulkoilu ei sovi mulla yhteen.
Harmi että yksi tipahti pois joulukuisista :/. Toivottavasti muut pysyvät tiuksasti kyydissä loppuun asti!
Täällä olo on edelleen suht normaali. Ei kovin väsytä, vaikka aamulla onkin vaikeeta nousta. Pientä kuvotusta tulee jos on liian kauan syömättä, tai jos syö liikaa kerralla. Nälkä iskee tunnin sisällä ruokailun jälkeen ja koko ajan sais jotakin popsia suuhun. Maha on edelleen turvonnut enkä tiedä miten peittäisin sen. Löysät vaatteet mulla ainakin tänään päällä.
Minullakin on ollut huimausta välillä, jopa istuen. Mulla on yleensä melko alhainen verenpaine niin se johtuu varmasti siitä. Pitäis tässä soittaa neuvolaan ja tilata aika : )
Neuvola on nyt varattu ja sain ajan jo viikon päästä :). Miten maltan odottaa! Mun mielestä on niin kivaa käydä siellä eka kerran kun se jotenkin virallistaa raskautta. Syy siihen miks kans tilasin näin aikaisin on että ollaan lähdössä ulkomaille ensi kuussa ja halusin käydä ennen sitä. Neuvola"täti" tulee olemaan uusi tuttavuus, koska en ole käynyt tässä neuvolassa aiemmissa raskauksissa. Lapset ovat tietysti käyneet, mutta ne käyvät eri "tädin" luona kuin odottavat äidit. Toivottavasti on mukava "täti" jonka kanssa synkkaa hyvin.
Nuunuu: meillä myös tulossa pieni ikäero. Esikoinen on nyt 8,5 kk ja ikäero on tulossa melko ratkkaan 1 v 4 kk.
Täällä on kuvottavaa oloa. Vielä en oo oksentanu. Tekee mieli kaikkea hapanta kuten piimää. Ja hajut tekee myös pahaa. Sama oli esikoista odottaessa. Silloin nuo oireet alko vaan reilu 2 viikkoo aiemmin.
Mä käyn neuvolassa saman terkan luona kuin tuon tytönkin kanssa. Saisi tuon terkan vaihtaa, mutta en vaihda. Täällä on sama terkka äitiys- ja lastenneuvolassa ellei siis itse halua vaihtaa.
Nyt taas syömään, niin ei liian huonoksi olo pääse!
.. Vaikka kauheasti jännitin!
Minulla siis melko lahjakasta tämä pahoinvointi ja väsymys. Kävin tänään (jälleen) lekurissa, joka kirjoitti taas viikon eteenpäin s-lomaa. Minulla siis vielä koeaika menossa, tosin loppuu tällä viikolla.
Itseä inhottaa olla töistä pois, kun olen perusluonteeltani niin juukelin säntillinen ja olen aina hoitanut työni. Tänään oli sitten jo omantunnon takia pakko mennä esimiehen juttusille. Esimiehen kommentti olikin sitten helpotus:
"Minä jo luulin, että sinulla on irtisanomisilmoitus kädessä (= lääkärintodistus). Mutta olekin raskaana..? ONNEA!!! Lepää vaan niin pitkään kun on tarvis!"
Huh heijaa. Yksi suurimmista stressinaiheuttajista siis pois laskuista :)
Neuvolassakin käytiin perjantaina. Mies oli niin jännittynyt, ettei meinannut perille löytää (vaikka tiesi paikan entuudestaan). Lippuja ja lappuja täyteltiin ja nyt sitten odotellaan ulrtaa, joka on toukokuun 27. päivä :) Hui :)
Nyt sitten voikin alkaa stressaamaan pojan synttäreitä, jotka ovat ensi viikolla. Minulla ei ole mitään havaintoa, mitä synttärilahjaksi pitäisi hankkia..?? Ei oikein itsekään osaa sanoa mikä nyt on "in" :) Voi päänvaiva..
Ihanaa kevätpäivää kaikille!
VBJ 7+5
P.S. Mikä teillä menee alas tällä hetkellä nikottelematta? Itsellä ruokavalio koostuu näistä: Viinirypäleet, omena, päärynä, persikka, kurkku ja porkkana. Onpahan ainakin terveellistä, mutta protskuja ei ihan hirveästi noilla irtoa..
Voi Cucciola! Olen kovin pahoillani puolestanne!
Tervetuloa uusille!
Ultrassa käyneille onnittelut hyvistä uutisista! Itse jännittelen vielä kuukaudenpäivät, ultra on vasta 25.5.
Katjalah, ja muut tuhruttelijat. Peukut pystyyn teidän puolestanne. Toivottavasti enää kukaan ei joudu poistumaan joukostamme.
Maapu ja 4emo: meitä viidennen odottajia onkin jo tosi monta. Onnittelut teillekin.
Huimauksesta: minulla on huimausta nyt ja on ollut myös muissakin raskauksissa. Verenpaineetkin minulla on tosi alhaiset, johtuu varmaan niistä.
Timantti76: kiitos ihanista sanoistasi! Tulipa hyvä mieli. Olen yhtä innoissani tästä meidän viidennestä kuin kaikista muistakin lapsistani. Tietysti välillä mietityttää kuinka riitän jokaiselle lapselleni, mutta se kai kuuluukin asiaan.
Katriina89: hyvältä kuulostaa tuo tupakoinnin vähennys ja lopetus. Tsemppiä!
Liikunnasta: harrastan juoksua ja neuvolassa on sanottua (vuosia sitten, ehkä jo vanhentunuttakin tietoa), että syke ei saisi nousta yli 150:n odottajilla. Tietysti voinnin mukaan on hyvä mennä, mutta tuo on iskostunut mieleeni.
Omaa napaa: olo on niin kauhea, että oksentelen useasti päivässä ja koko ajan väsyttää. En pysty ulkoilemaankaan lasten kanssa kun on pakko olla makuuasennossa. Isommat lapset meillä onkin jo koulussa ja pienemmät ovat nyt tasan 3v ja vauva 6kk. Ikäerosta tulee siis pieni eli 1v2kk jos tämä tuleva vauva pysyisi matkassa täysaikaisuuteen asti.
Onnellista odotusta kaikille!
Aotearoa ja pikkuviitonen 7+0
ihana ilma ulkona harmi vaan että meillä poika kipeä ja ulos ei taida olla mitään asiaa. Täälä neuvolaa en ole vielä varannu. ke olisi pojan 10kk neuvola et jos siinä samalla sit itselle varais ajan. Varhaisultraan menen diacoriin 6.5.
Onko täälä muita odottajia vantaalta? Olisi niin mukava saada seuraa jos joku vaikka sattuisi olemaan kotona päivisin.
Meillä on asunnon metsästys käynnissä, oma lähtee myyntiin tänään ja isompi pitäis löytää.
Minäkin toivon että kaikilla pikkuiset pysyy matkassa, itse pelottaa että onko kaikki ok, kun oireita ei vielä juurikaan ole, mutta ehkä ne sieltä ilmaantuu.
Nuunuu ja ökkimönkiäinen 5+2
Kirjoitin pitkän viestin, vaan sitte se hävis.. no, lyhyempi tiivistelmä siis :)
Olo on kamala, edelleen. Aiemmissa raskauksissa ei ole ollut kyllä tällaista, liekö poika tuloillaan nyt.. Lääkäri jatkoi sairaslomaa tän ja huomisen, kun ei työnteosta taaskaan mitään tullut. Loppuviikko onkin sitten jo entuudestaan anottua lomaa joten ens viikolla uudestaan yritystä töihinmenoon..
Viikonloppuna massu nipstaili kun käveli pitkään messuilla ja oli eilen koko päivän ulkosalla. Muutoin kaikki kunnossa, vieläkun ruoka pysyis sisällä.
Huomenna täytyis jaksaa illalla istua 500 km autossa, saa nähdä millainen olo on perille päästyä!
Eipä tällä kertaa tämän kummempia, nauttikaa auringosta! :)
Silveri 7+2
Moikka kaikki.
Sellaiset pikakuulumiset täältäkin, että kerroin tänään läheisimmälle työkaverilleni (siis alaiselleni, kun tarkkoja ollaan) mutta en ole vielä kertonut (puolihullulle) yhtiökumppanilleni...
Nyt on kuitenkin helpompi olla, kun voin sanoa mistä johtuu, kun syöksyn takahuoneeseen... ;)
Mulla on siis edelleen ihan karsea olo ja nyt taas tuntuu vahvasti raskaalle olo! :)
Tilailin myös vähän äitiys- ja imetysvaatteita jo, koska uskon, että luovun yrityksestä piankin ja kaikki hyöty kannattaa tietenkin ottaa irti ennen lähtöä... ;)
Hyvää vointia, jatkan töitä!
niila 8+4
Pahoittelut cucciolalle! On vielä itselläänkin niin epävarma olo, vaikka ei vuotoja olekaan ja oireet vahvat..
Tänne voi antaa tulla tuutin täydeltä.. Niin karmea olo, että sanoin jo miehelle, että tämä on sitten viimeinen lapsi ;0) saas nähdä, josko nämä öllötykset kuitenkin vielä unohtuu..
Kahvi on nyt hylätty ihan kokonaan, edes tee ei maistu. Hedelmiä menee, kiisseliä ja muuten kaikkeaa suolaista kunnollista ruokaa yritän syödä, mikään makea ei maistu vaikka normaalisti maistuu kyllä. Dracula-salmiakit on ihan herkkua.
Teen itse iltatyötä ja sen ansiosta helpotan oloani aamulla näin: (hyödynnä vinkkiä jos voit) heti, kun herään, syön kaurapuuron mehukeitolla, autan koululaiset koulutielle ja suuntaan takaisin sänkyyn (tähän aikaan yleensä jo velloo melkoisesti), otetaan juniorin kanssa aamu-unet. Sitten uusi yritys, vähän leipää ja heti aamupalan jälkeen ulos, ulkoilma auttaa jonkin verran, ja heti syömään ja sitten mennään yhdessä päiväunille. Loppupäivän kestän jotenkin ja selviän jotenkin illasta ja töistä, kun on aamulla saanut olla mahdollisimman paljon vaakatasossa. Kaikki liikunta tuntuu myös auttavan..
Onneksi tämä piina yleensä helpottaa jo vk 10 alkaen..
Jaksamisia kaikille! Ihanaa kun aurinko paistaa :0)
4nEmo ja kohtulainen rv6+3
Laitoin tämän jo tuonne vanhaan listaan kun en huomannut että ollaan täällä :) Mutta siis;
tekisi mieli tulla sinne f-bookryhmään, mutta näyttääkö he jotka ovat jo omasta raskaudestaan kertoneet sivuja kavereille??? Kun jos me odottajat ei keskenään tunneta niin siellä joku aina kavereista jonkun tuntee... maailma on TODELLA pieni... sen olen saanut liiankin usein huomata :) Että onko se salainen myös oikeesti sitten sellainen sopimus salainen ettei niitä ystäville näytetä vaikka omasta raskaudesta olisikin jo jollekulle kertonut?? Meillä raskaudesta tietää minun ja mieheni lisäksi neuvolatäti kun ensimmäinen aika tuli varattua juuri :)
rv 7+5
Pahoittelut cucciolalle, minulla meni edellinen kesken helmikuussa... ei se ole helppoa, ja toisten sanomisilla kun ei ole niin korvaavaa vaikutusta; HALAUS!!!!
Minun pitää kommentoida pahoinvointia; Minulla sitä on iltaisin mutta oksentaa ei ole tarvinnut kertaakaan kuitenkaan onneksi. Aamuisin suositellaan että syödään ennen nousemista sängystä (varata syötävää yöpöydälle) koska aamupahoinvointi johtuu liian alhaisesta paastoverensokerista. Jos auttaisi jollakulla.
Masu kasvua odotetaan täällä, niin hassusti että olo on että kasvais jo, ei jaksa odottaa ja silti miettii samalla että voi kun ei näkyis vielä koko kesänä... :D salassa pidetään, mitä pidempään sen parempi. Ennestään on muksut 8/2002 ja 1/2005 ja en muista milloin olisi maha alkanut kasvamaan...
Elikkäs neljättä lasta odotellaan syntyväksi 8.12. Edelliset on pojat 01 ja 04 ja tyttö siinä välissä 03. Odotus tässä vaiheessa niin kuin edellisissäkin kaamea kuvotus aamusta iltaan ja nukkua vois vaikka koko päivän.
Ei mulla ainakaan tulis mieleen näyttää! Ei mekään olla kerrottu vielä kellekään muulle kun mun siskolle ja sen miehelle, joten toivon tosiaan minäkin, ettei tieto leviä fb:n kautta ennen aikojaan. Tunnelmani kyseisen fb-sivuston jäsenenä on, ettei siellä kukaan tietoja levittele. Toivottavasti helpottaa :).
Itse mietin tuota ryhmää, mutta koska en vielä haluaisi vielä julkistaa raskautta suureen ääneen odotan fb-ryhmään liittymistä ainakin sinne viikolle 12 tai ultraan. Kaikillahan näkyy ne ryhmät mihin on liittynyt profiili-sivulla, joten ainakin haluaisin tietää mitä ihmiset näkevät suljetusta ryhmästä ulospäin. Ja niinkuin tuossa jo aiemmin todettiin maailma on pieni ja Suomi vielä pienempi, jopa täällä saattaa joku tunnistaa toisensa, kuten minulle kävi joulukuussa.
Ja sitten hieman omaakin napaa: soitin tänään neuvolaan ja hämmästyin kun sain ensimmäisen ajan viikon päähän! Aiemmin joutui ihan varmasti odottamaan pidempään! Onhan se kyllä ihan kiva että heti tavallaan todistetaan raskaus todeksi.
Tänään on ollut hieman parempi päivä pahanolon suhteen, mutta muksujen tappeleminen ja rajojen testaaminen kyllä koettelee pinnaa ja kovasti. Äsken vielä likka itkeskeli kipeää korvaa ja nukahti vasta kun kipulääke alkoi kunnolla vaikuttamaan, voi silti tulla uneton yö...
Olen tässä miettinyt pitääkö koulussa kertoa jo huomenna jollekin, ettei kukaan ihmettele, jos rupean yökkimään. Täytyy varmaan varata mehua ja evästä tunnille mukaan.
Pikakommentti Samakulle: ei tuo salainen fb-ryhmä näy kenellekään muulle. Ei näy profiilisivulla. Mulle ei ole tullut vauvaonnitteluja, mikä oisi ollut käytännössä jatkuva tulva, jos ryhmä näkyisi julkisena. Olin itsekin ennen liittymistä epävarma, mutta homma toimii kyllä ihan 100-prosenttisen salaisena. Siihen joutuu aina tietysti varautumaan, että joku tuttu tai tutun tuttu sattuu olemaan saman ryhmän jäsenenä. En kyllä itse osannut edes moista pelätä. Entäs sitten jos onkin - samassa veneessähän sitä ollaan. Jokainen liittyy oman harkintansa mukaan. Tai on liittymättä. Käyhän keskustelu näinkin :) Mulle ja minun ressukka-nettiyhteydelleni fb on sopivan kevyt. Tämä vauva.fi latautuu ikuisuuksia (uskokaa tai älkää).
Hei!
Ihanainen plussa tuli, lisäätkö la.30.12!
Terveisin
DolceVita
huomasin puuttuvani listasta, viitsisitkö lisätä minut sinne? eli Katjalah/16.12.
Kiitos!!