PARAS JENGI/ HUHTIKUU
Kommentit (59)
Eka ilmoittautunut :-) Tiedän timantti tunteen, ei sitä plussaa meinaa uskoa sitten millään, ja tuntuu että päivät vaan matelee eteenpäin. Onkos sulla jo jotain oireita havaittavissa?
Täällä on alkanut orastava pahoinvointi. Nään jo painajaisia siitä miten se vaan voimistuu ja voimistuu ;-) Ostin jo sellaset pahoinvointirannekkeetkin. Ajattelin, että ne on ihan puppua, mutta kyllä ne toimii :-)
Eka neuvola on varattu, se on tasan kahden viikon päästä. Ultraan en aijo mennä enne kun sitten tietty niihin mitä tarjotaan.
Tänään on vielä pukannut flunssan päälle, joten olo ei ole kovinkaan kummonen :-(
Toivottavasti tänne löytäisi myös muutkin!
Inkku 6+2
Löysin tänne myös tieni :). Tosi kiva kun Inkku perustit tämän pinon! Mä jo ajattelin, etten varmaan edes lähde kirjoittelemaan muiden megapitkiin pinoihin, mutta tätä on kiva seurata, kun ollaan jo tuttuja :). Toivottavsti muutkin löytävät tänne pian tiensä.
Mulla on myös edelleen epätodellinen olo ton plussauksen jäljiltä. Ekassa raskaudessa ei ollut yhtään pahoinvointia, mutta nyt on ollut ajoittaista kuvotuksen tunnetta, mutta ei sen pahempaa (lähinnä iltaisin). Inkulla taitaa olla kokemusta pahastakin pahoinvoinnista? Toinen ikävä oire on väsymys, joka iskee alkuillasta. Ei meinaisi millään jaksaa tehdä mitään ;).
En ole vielä varannut neuvolaa, ajattelin että jos vaikka ensi viikolla soittelisin. Jotenkin kummittelee mielessä km mahdollisuus vaikka ei siitä kokemusta olekaan. Ultraan ajattelin mennä myös vasta sitten, kun niitä tarjotaan.
Timantti: toivottavasti plussa vahvistuu!
Me ajateltiin miehen kanssa, että kerrotaan raskaudesta muille vasta ekan ultran jälkeen, mutta voi olla, että joutuu joillekin kertomaan jo sitä ennen.
Juuliska rv5
Kyllä mun kaiketi on uskottava tämä todeksi, kun plussaa näytti tämänkin aamun testi! Ja on ollut mahakin jotenkin, en tiiä miten, ei suorastaan menkkakipuja mutta jotain... :) On kyllä niiiin ihanaa!
Mulla oli pääsiäisenä kaikenlaisia oireita. Oikestaan päätin tehdä testinkin, kun itkeskelin lukiessani uusinta Vauva-lehteä.. Sitä samaa tein odottaessani tuota poikaa :). Jokunen oireeton päivä on ollut ja nyt orastelevaa pahoinvointia. Ekassa raskaudessa pysyi aisoissa syömällä kahden tunnin välein (mikä on töissä aika haastavaa...), mutta nyt ei maistu oikeen mikään. Ja minä tyttö normaalisti osaan arvostaa ruokaa.
En tiedä maltanko odottaa kunnan tarjoamaan ultraan asti, oishan se ihana käydä sitä pikku toukkaa ihastelemassa aikaisemmin. Luulen, että mies ainakin toivoo sitä, niin asia konkretisoituu hänelle paremmin. Teillä on kans varmaan miehet ihan innoissaan?
Mä taidan siskolleni soittaa tänään, vaikka yllättävää kyllä mun tekis mieli pitää asia hetken omana tietonaan. Mut tietää, et me yritetään ja ollaan niin läheiset, että tuntuis hassulta salata kauemmin. Pari ystävääkin tietää yrityksestä, et saa nähdä milloin kyselevät. En mää pysty valehtelemaankaan, naamahan loistaa kuin naantalin aurinko. Hyvä, ettei tässä mahaansa silittele :)))
On tosiaan paljjon helpompi jatkaa täällä tuttujen kesken!
Timantti rv 3+6
kivempi kirjoitella vähän pienemmällä porukalla. Pysyy toistenkin jutut mielessä paremmin, tälläinen lahopää ei ainakaan oikein pysy yleensä perässä noissa pitkissä ketjuissa :-) Nyt kun ei ole aikaakaan samalla tavalla roikkua netissä kuin sillon esikoista odottaessa. Nyt mulla on lomaviikko joten siksi täällä näköjään koko ajan :-)
Jee! Timantti, kolmas plussa! Mähän tein loppujen lopuksi viisi testiä ennen kuin uskoin. Alotin sillon jo niin aikasin testaamisen ja ne ekat oli niin haamuja, että pakko oli vielä varmistella!
Mulla oli esikoista odottaessa pahoinvointia noin kuukauden verran. Alkoi näihin samoihin aikoihin. Onneksi pahinta vaihetta kesti vaan pari viikkoa. Töissä oli tosiaan haastavaa kun aamupäivällä oli puolen tunnin välein syötävä jotain ettei yrjö lentäisi. Mulla olikin taskuissa kaikkea pientä ja menin salaa vessaan syömään :-D Toivottavasti ei mene samanlaiseksi nyt. Olen kyllä ajatellut että kerron töissä tällä kertaa jo aikasemmin jos oikein huono olo tulee. On niin tiivis ja mukava työporukka meillä, että varmasti kertoisin keskenmenostakin heille jos sellanen nyt tulisi.
Me ollaan jo kerrottu vanhemmille ja sisaruksille. Myös muutamalle ystävälle olen kertonut, jotka ovat muutenkin tienneet meidän yrityksestä. Eihän sitä tosiaan ole pystynyt valehtelemaankaan kun uteluita on tullut :-)
Meillä mies on ottanut aika rennosti nää raskausajat. Eka raskaus meni suorastaan liiankin rennosti ja olikin aika rankkaa aikaa meidän suhteelle. Mies kun ei ollut mitenkään mukana odotuksessa :-( Epäilin jo että minkälainen isä siitä tuleekaan, mutta onneksi epäilyt ovat olleet turhia. En voisi parempaa isää tytölle kuvitella. Niipä olen osannut ottaa itsekin nyt rennommin, vaikka mies ei kysele vointiani yms. Tiedän, ettei asia ole hänelle vielä mitenkään konkreettinen. Ja tiedän että kaikki tulee menemään siltä osin hyvin :-) Kutenkin hän oli tosi iloinen plussasta ja siitä että meille tulee vauva. Se riittää minulle, kun tunnen hänet jo.
minäkin huomasin nyt tämmöisenkin pinon. Hyvä nimi! :D
Mutta saas nähdä miten pitkään saan pinoa kuluttaa: kävin varhaisultrassa nyt 6+4 eilen ja ei näkynyt sydämen sykettä. Lääkäri oli toiveikas, että viikon päästä näkyy ja olen vain luultua varhaisemmassa vaiheessa, mutta saas nähdä.. jännittää.
virva.
ettei sykettä vielä näkynyt :-( Mutta jospa se sitten seuraavalla kerralla näkyisi, toivotaan parasta! Eikös nyt ole vielä kuitenkin aika aikanen vaihe nähdä sykettä?
Mä kävin esikoisesta ultrassa joskus 5/6 viikon tienoilla, koska epäiltiin kohdun ulkopuolista raskautta. Slloin ei näkynyt munanjohtimissa mitään onneksi, mutta ei myöskään kohdussa mitään. Ei siis yhtään mitään. Kahden viikon päästä menin uudelleen ja siellä se sydän jo jumpsutti :-)
Moi!:)
Tänne pääsen nyt sit minäkin kirjoittelemaan! On kyllä niin epätodellinen olo koko plussaamisesta, että huhhuh!:) Iltapäivisin iskee ihan hirveä väsymys ja tosi iso nälkä vaivaa jatkuvasti, mutta muuten olo on aika normaali. Kahvikin maistuu vielä, vaikka esikoisen odotuksen aikaan en sitä pystynyt juoda yhtään ja hajukin sai voimaan pahoin. No, aika alussa vielä tämä raskaus on, että eiköhän ne kunnon pahoinvoinnitkin kerkeä vielä tulla.;)
Virva: tosi harmi, ettei sykettä vielä kuulunut, mutta varmasti kaikki on hyvin! Silloin, kun esikoisen odotuksen aikaan kävin ekaa kertaa neuvolassa (joskus viikolla 9), niin sanoivat etteivät edes yritä vielä kuunnella sydänääniä, koska ne harvoin vielä silloinkaan välttämättä kuuluu. Turhaan sit vaan hätääntyy, jos on hiljaista, vaikka kaikki olisi hyvin. Itestähän se ois niin kiva mahdollisimman aikasin niitä ihania ääniä kuulla, mut ehkä sit parempi, että kuunnellaan vasta, kun on hyvät mahdollisuudet ne saada kuuluviin.:)
Ajateltiin kertoa mun vanhemmille ilouutiset tänään, kun tulevat Pohjanmaalta meille viikonlopuksi kylään.:) Nähdään niitä vaan keskimäärin parin kuukauden välein, niin halutaan kertoa nyt kasvotusten ettei tarvi sit puhelimessa näin isoa asiaa kertoa, eikä jaksa montaa kuukautta odottaa seuraavaa näkemistä.:) Ne menee varmasti ihan sekaisin onnesta!:D
Mun mies on kans tosi onnellinen vauvasta ja tänä aamuna töihin lähtiessä toivotteli mukavaa päivää myös masuasukille. ihana!
Virva, onpa inhottava juttu että joudut nyt viikon jännäämään.. Varmaan ihan hirveetä, kun miettii et onko kaikki ok vai ei.. Voimia teille! Minäkin olen ollut siinä uskossa ettei noin aikasin sydänääniä edes kuulu että jospa ne tosiaan ensi viikolla mitä terhakkaimmin kuuluisivat, toivotaan kovasti!
Kerroin siskolle eilen ja oli tietysti ihan tohkeissaan, miehensä kanssa siellä nyt odottelevat meille kaksosia syntyväksi :). Sit ehkä vähän harmittikin kun tuli kerrottua, alkoi nimittäin kyselemään kaiken maailman oireita. Ehkä olisikin ollut kiva hymistellä tän asian kans kahdestaan vielä. Mut en ois voinut jättää kertomattakaan, kun ollaan niin läheisiä.. Kummallista että musta tuntuu tältä..
Jospa minäkin uskaltaisin kurkkia tälle puolelle :) Eli eilen tuli plussa testiin, en olis kyllä uskonut, että taas nappaisi heti yk1, kuten esikoisestakin! Ihan on epäuskoinen olo, mutta kai se vaan on uskottava... Kun ei oikein ole mitään oireitakaan, jotain tuntemuksia vatsassa kyllä ollut ja itkuherkkyyttä on ilmassa, ei muuta. Mutta pian varmaan iskee se ihana paha olo. Ja väsymys :) Pieni pelko kyllä kalvaa, mutta ei se murehtiminen auta.
Kiva että täällä on tämä pino, saa vähän pienemmällä porukalla jakaa kuulumisia. Toivottavasti kaikki tuolta pikku2-pinosta pääsevät pian tänne meidän seuraksi!
Virvalle voimia epätietoisuuteen! Ihan mahdottoman raskasta odottaa, viikko tuntuu varmaan todella pitkältä ajalta... Mutta toivotaan, että kaikki kääntyy parhain päin. Voimahalit sinne päin!
Aurinkoisin terveisin,
Sabriina kp 29/28 vai voisko peräti kirjoittaa rv 4+0 (kuukautisten mukaan)?? HUI!
amandak ja Sabriina tälle puolelle :-) Ja paljon onnea plussista!
Kyllähän tämä on jotenkin vielä niin arvoitus tämä raskaus aina ensimmäisiin sydänääniin ja ultraan saakka. Ei yhtään tiedä, että onkohan siellä masussa ketään. Mulla ei ole ollut oikeestaan mitään tuntemuksia vatsassa, joten tietty välillä epäilyttää. Tosiaan ensimmäisessä raskaudessa oli aivan järkyttävät kohdun kasvukivut ihan alkuraskaudessa. Nyt on tietenkin eri juttu kun kohtu on jo paljon löysempi :-)
Mutta ihanaa, tuntuu että pahoinvointi alkaa jo vähän helpottamaan (tietty nyt vaan pahenee kun näin hehkutan). Tai ainakaan koko aikaa ei kuvota. keskellä päivää on pahinta, aamu ja ilta menee jo tosi hyvin, huh! Kaikki ruuat ei kyllä maistu, varsinkaan mikään makea. Ja flunssan helpottaminen auttoin väsymykseenkin ainakin väliaikasesti. No huomenna taas töihin niin siitä sitä väsymystä tulee jo luonnostaan ;-)
Mukavaa loppu viikonloppua kaikille!
Inkku 6+6
Mulla oli kans ensimmäisessä raskaudessa hirveät kohtukivut, mut nyt ei tunnu miltään.. Onpa hyvä, et Inkulla on sama juttu, niin ei epäilytä niin paljon :D. Pahoinvointiakaan ei oo ollut pariin päivään eikä rinnoissa tunnu miltään? Käsittämätöntä miten voi olla näin erilaista kuin ekassa raskaudessa. Tieten imetän vielä 2xpäivässä ja päiviäkin on vähän. Viimeks tein muistaaksen ekan testin vasta näin 4+2.
Pojalla on ihka ensimmäinen flunssansa :'(, kytyisiä päiviä siis tiedossa. Itekin on puolikuntoinen olo ja viimeinen viikko ennen töiden alkua alkaa, joten harmittaa siis ihan vietävästi.
...kun toinenkin testi näytti plussaa! Että kai sitä ollaan sitten raskaana :) Eli minäkin sorruin uusintatestiin, ihan vaan varmuuden vuoksi. Ekan testin jälkeen olin vaan niin ihmeissäni, etten hirveästi edes osannut iloita, mutta nyt kyllä tuntuu hienolta! Eihän sitä vielä tiedä miten tässä lopulta käy, mutta ainakin kropassa jotakin tapahtuu.
Ajattelitteko muuten odottaa kunnalliseen np-ultraan vai menettekö jo varhaisultraan yksityiselle? Ekassa raskaudessa en käynyt varhaisultrassa, mutta nyt kyllä vähän tekisi mieli... Mutta ehkä jos oireita kehittyy enempi niin uskaltaisi luottaa tähän raskauteen. Oireina tällä hetkellä vilutus, jano, vatsan jomotus ja minimaalinen etova olo...
Jänniä aikoja eleillään! :)
Sabriina
Hienoa että plussia tuli yhtäkkiä näin paljon, kun pitkään oli niiiin hiljaista!
Virva: Tosi harmi ettei sykettä vielä näkynyt. :(
Toivottavasti kaikki on hyvin, ja syke näkyy enskerralla. Itse kävin viime raskaudessa varhaisultrassa rv7+1, ja silloin näkyi syke ja sikiö tais vastata viikkoja.
Sabriina: Mulla oli varhaisultra-aika yksityiselle varattu, mutta kun pääsiäisenä oli vuotoa, niin kävin julkisella puolella tarkistamassa tilanteen. Olin jo ihan varautunut keskenmenoon, mutta lääkäri tarkisti ultralla ja syke näkyi. Viime raskaudessa kävin kans varhaisultrassa peräti kaks kertaa yksityisellä, ihan vaan oman mielenterveyden vuoksi, ja koska silloin oli taustalla 3 perättäistä keskenmenoa (ja joista yksi todettiin just vasta np-ultrassa). Mutta nyt todennäköisesti seuraavaks on edessä np-ultra, jos ei sitten vuotelut taas ala.
Mulla on oireina rintojen arkuus, väsymys ja ällötävä olo. Vielä en ole joutunut posliinipyttyä halailemaan, mut liki on ollut. Iltaisin oikeestaan pahinta tää ällötys, odotan vaan jo että menis ohi. Viime raskaudessa säilyin koko raskausajan ilman ällötystä... joten ihan uus juttu mulle. Ruoat maistuu miten sattuu, ja välillä ei ollenkaan.
Tiistaina ois jo eka neuvola, ajan varasin vasta viime torstaina. :)
Nyt pitää mennä auttamaan lasta nuken hoidossa, että saadaan itsemme nukkumaan.. :)
Onpa ihanaa Jonttu, että kaikki nyt näyttää olevan ok :)). Sulla on tänään neuvola?
Sabriina, ajattelin varata yksityiselle varhaisultraan ajan. Tällä hetkellä en toisaalta tunne siihen tarvetta, mutta jos kävis kuitenkin. Ja asia konkretisoituu siellä miehellekin. Se on niin pikaista hommaa tuolla julkisella puolella, että on ihanaa kun pääsee yksityiselle fiilistelemään :).
Tämä mun seesteinen olotila jatkuu. Johtuu ehkä flunssastakin ja siitä ettei oo oireita. Ihan kumma olo. Enemmän mietin ens viikolla alkavia töitä kuin sitä tosiasiaa että oon RASKAANA.
Jonttukin uskaltautui tälle puolelle :-) On kyllä varmasti noin monen keskenmenon kokeneena vaikea uskoa, että kaikki on hyvin. Toivotaan että tällä kertaa kaikki menee sinulla hyvin loppuun asti!
Tosiaan tuo ällötys on täälläkin läsnä eikä ole tosiaankaan kivaa. Mulla on nyt mennyt noin joka toinen päivä paremmin ja joka toinen päivä enemmän oksettava olo. Eilisestä ekasta työpäivästä loman jälkeen selviydyin tosi hyvin. Nyt oon menossa iltavuoroon ja eiköhän tämä taas tästä, kun saan vatsan täyteen ruokaa ensin :-) Tähän on jo vähän tottunut tähän oloon. Muistelen ekassa raskaudessa kun ajattelin, että voiko olo enää koskaan olla normaali ;-) Mutta nyt tiedän, että ohi tää menee jossain vaiheessa!
Minä en ole menossa varhaisultraan. Täytyis luultavasti lähteä jollekin toiselle paikkakunnalle, jos sellaseen haluaisi yksityiselle. Enköhän jaksa odotella vielä ;-)
Pitäisikö laittaa jotain listaa pikkuhiljaa tuohon alkuun? Jos vaikka laittais ainakin että millon on esikoinen syntynyt ja milloin on LA...itse en enempää itsestäni siihen halua, mutta jokainen voi laittaa mitä haluaa :-) Eli laittakaapa tietoja tulemaan :-)
...kun kuiteskin tuli viikkonäyttö-testistäkin plussaa ja viikkoja 1-2... Aika epätodelliselta tuntuu ajatuskin että näin helposti ekasta yrityskierrosta raskauduin ja yritän olla liikaa intoilematta,ei siis olla miehen kanssa kerrottu vielä kenellekkään, mutta pakko oli jo tänään avautua hierojalle että käsittelee rintalihaksia varovasti kun rinnat on niin arat kun olen raskaana.
Varhaisultraan haluaisin minäkin, ihan oman mielenrauhan takia, vaikkakin joutuu menemään toiselle paikkakunnalle ja yksityiselle kun omalla ei mahdollisuutta ole. Sitäkin joutuu odottamaan varmaan tuonne toukokuun alkuun ettei liian aikaisin mene?
Eipä nyt voi oikein muuta vielä toivoa, kuin että tarrasukkia ja onnellista alkuraskautta meille kaikille
Mindylle vielä onnea ja tervetuloa!
Virva, oletko jo käynyt sydänääniä tarkistuttamassa?
Omia tietoja siis... LA 17.12/ Poika 06/09
mitä siihen nyt pitikään laittaa :)..?
Intouduin kirjottaan joululahjojen puolelle, mut halusin vielä teiltäkin kysyä mielipidettä, kun ootte kuitenkin "tutumpia". Pähkäilen tässä semmosta asiaa, kun haluaisin näin raskausaikana välttää mahdollisimman paljon kemikaaleja tarkoittaen kosmetiikkaa yms. Ensi viikolla aloitan kuitenkin työt ja normaalisti meikkaisin kun kotoani poistun, mut nyt en tiiä meikkaanko vai en.. Jos en, niin pari työkaveria arvaa heti edellisen raskauden perusteella, enkä haluaisi töissä vielä raskautta tietoon..
Mindy81 tervetuloa ja onnea plussasta! :)
jonttu82: hienoa, että uskaltauduit tänne, ja ihanaa, kun vuodosta huolimatta kaikki olikin hyvin! Ihan varmasti pelotta, kun sinullakin ikäviä kokemuksia takana. Ja ymmärrän hyvin, että ultrassa tulee käytyä, jos vaan mahdollista. Rauhoittaa varmasti! Toivottavasti neuvolakäynti oli antoisa!
Toivottavasti Virva on jo päässyt uuteen ultraan, ja että kaikki olisi hienosti! Pidetään peukkuja!
Timantti: minä kyllä meikkasin raskauden aikana, vaikka en tosi paljon yleensä käytä enkä aina kun kotoa lähden. Mutta eikä niitä ole jotain luonnonmukaisempia meikkejä, olsiko niissä vähemmän kemikaaleja? Ainakin olen jossain ruohonjuuressa tai vastaavassa meikkejä nähnyt... Miten paljon yleensä meikkaat? Voisitko vaikka vähän keventää meikkiä, niin ei työkaverit ehkä heti huomaisi? En kyllä usko, että iholta kovin paljon meikeistä imeytyy verenkiertoon ja sitä kautta sikiöön, kun ei ne ole suunniteltu imeytymään vaan pysymään siinä pinnalla... Mehän mennään muuten tosi samoilla viikoilla :) Olet päivän mua edellä *kade*
ON: En ole vielä neuvolaan soitellut, varmaan kerron asiasta ens viikolla kun esikoisella käynti siellä. En hirveästi tykkää omasta neuvolatädistäni, niin ei hirveästi huvita sille soitella. Tällä hetkellä tuntuu, että aika matelee todella hitaasti, ja viikot on vielä niin onnettoman vähäiset... Tekis niin mieli hypätä pari kuukautta ajassa eteenpäin, niin olisi vähän varmemmilla viikoilla jo. Mutta ei tässä auta kuin odotella, kohta kai on jo joulukuu ;) Uusia oireita ei ole oikein ilmaantunutkaan, lähinnä viluttaa ja pissattaa, niin sekin pistää miettimään. Pientä etomista on välillä, ei sen pahempaa. Mutta näin kai se monella menee, ensin toivoo kovasti oireita ja sitten niitä tulee kirottua :) Ekan kanssa oli pahoivointia lähinnä aamusta iltapäivään, pahinta oli bussilla kulkeminen kotiin iltapäivällä. Aika monta kertaa sai jäädä kyydistä aikaisemmin pois, muuten olisi yrjö tullut. Pahoinvointiin ei mikään oikein auttanut, mutta riittävä juominen vähän helpotti. Onneksi en silloin oksentanut kuin alle viisi kertaa.
En usko, että menen varhaisultraan kuitenkaan... Tai kyllä tekis mieli, mutta taitaa olla ika tyyristä hommaa tuo. Hmm... katotaan nyt.
Lista olisikin hyvä, kun eri viikoilla mennään niin ei voi muistaa kuka on mitenkä pitkällä jne. Jos laittais vaikka lasketun ajan mukaan järjestykseen ja sitten jokainen laittaa tietoihin mitä haluaa, esim esikoisen syntymäaika, ikä, paikkakunta/synnäri. Muuta?
Omat tiedot: LA 18.12 / Poika 10/08 / Ikä 27 / Jorvi
Nyt loppuu tämä romaani, jaksoikohan joku lukea tätä loppuun asti...
Sabriina
On kyllä niin samat fiilikset kuin Sabriinalla! Siis miks ei vois olla selkeemmät oireet ja eka ultra käytynä ja sydänäänet kuultu, niin olis paljon varmempi olo... Mutta kohtahan se on joulukuu...
Timantti: oletko kokeillut mineraalimeikkejä? Niissä ei ainakaan pitäisi olla mitään ylimääräisiä kemikaaleja. Itse en juuri meikkaa kun hoidan eläimiä työkseni, mutta hiuksia värjäytän kyllä säännöllisesti ja otan kestovärit ripsiin ja kulmiin joka toinen kk.
Niin, neuvolajutut. Taidan ensin käydä sen varhaisultran ja sitten soitella neuvolaan. Sitä ultraakin joutuu odottelemaan varmaan sen pari viikkoa vielä.
Omat tiedot:
LA 21.12
poika 04/06
ikä 29
Itä-Suomi
Löysin tänne tieni :)
Kuten Pikku2:n puolella kirjoitinkin, tänään on ollut epäilyksien päivä.. Ehkä hermostuttaa, kun huomenna on kp 28, että mitä jos kuitenkin ne menkat alkaa.. Olis ihan hirveetä. Muuten olisin siskolleni soittanut ja kertonut meidän ilouutisesta, mut jos vielä huomenna testaan kuitenkin :S.