Saako raskaana laihduttaa?
Olen juuri saanut plussan testiin tällä viikolla. Olen kuitenkin ollut laihiksella joulusta lähtien, ja vielä olis ollut kiloja pudotettavana. Olen 165 cm ja 67 kg, halusin painon tonne 60 kiloon. En ole ollut millään kitukuurilla, vaan jättänyt vaan herkut pois, muuten olen syönyt tosi hyvin ja monipuolisesti. Oliskohan turvallista jatkaa samalla tavalla, vaikka olen raskaana? En haluaisi lihoa tankiksikaan raskaana, niin kuin viime kerralla.
Kommentit (2)
Itse en ollut laihdutuskuurilla (ainakaan tietoisesti) energiaa vain kului, kun kävelen kuljetti kahta pienempää lasta kerhoihin ja puistoihin odotusaikana, normaalisti söin, ehkä tosiaan herkut jäivät pois raskausaikana, tosin pullalla silloin tällöin herkuttelin.
Pituutta minulla 168, painoa oli ennen raskaaksi tuloa 67, synnyttämään lähtiessä 65. Ja täysiaikainen 3650 grammaa painava tyttö syntyi.
Kahdessa edellisessä raskaudessa painoa tuli n. 11 kg:a.
Itselle ei neuvolassa mitään kommentteja tullut, että painoa olisi pitänyt tulla.
voit silti jättää herkut pois ja syödä monipuolisesti ja terveellisesti.. tällöin ei kerry liikaa kiloja.. normaali liikunta on myös hyvästä.. laihduttaa ei saa koska elimistöstä voi vapautua kaikenlaisia aineita rasvasta jos laihdutat ja ne ei oo sikiölle hyväksi..
t. 160cm/80kg, rv 25 ja painoa ei ole tullut yhtään lisää vaikken ole laihduttanut