Alkoholin käytöstä järjettömiä oireita
Käytän alkoholia n. 2krt kuussa. Tuolloin otan kyllä runsaasti. Krapulan oireet kestävät melkein sen kaksi viikkoa. Oireina hillitöntä tärinää, sekavuutta, heikotusta, huimausta yms. Nyt olen päättänyt lopettaa juomisen kokonaan.
Huolestuttaa, että menevätkö oireet koskaan pois?
Onkohan minulla joku pysyvä vamma aivoissa?
Tuntuu kummalliselta, sillä suurin osa tuntemistani ihmisistä juo paljon enemmän, eikä täällaisia oireita tule.
Olen 38 vuotias.
Onko sinulla kokemuksia tai tietoa asiasta?
Kommentit (19)
Alkoholi on puhdistusaine. Se on myös polttoaine. Alkoholin nauttiminen aiheuttaa aina myrkytystilan. Toisinaan se tuo hyvän olon, mutta miksi myrkytät itseäsi? Opettele nauttimaan elämästä ilman. Minä olen ollut aina ilman humalaa ja jumalaa. Uskonnot vastaavasti myrkyttää mielesi. Ota elämästäsi kiinni!
Mutta asiaan: ap, kuulostaa aika erikoiselta. Jos kunnolla dokaat, krapula voi kestää noin yleensä sanottuna 2 kertaa sen ajan kuin mitä dokasit. Ja keski-iän lähetessä tyypillistä on, että krapulan oireet ovat lievemmät kuin nuorempana, mutta pitkäkestoisemmat.
Tulee sen vuoksi mieleen, mahdatko sotkea krapulaksi oireita, jotka johtuvat oikeastaan jostain muusta. Sanot nimittäin tuossa, että kärsit krapulan oireita oikeastaan koko ajan, jos kerran dokaat 2 kertaa kuussa ja oireet kestävät melkein kaksi viikkoa.
Esim. itse olen huomannut, että kunnon humala romuttaa yöunet pariksikin yöksi (alkoholia nauttineena ehkä nukahtaa hyvin, mutta herää aamuyöstä) ja humalassa saattaa nukkua niin huonossa asennossa, että niskat ovat aamulla pahassa juntturassa. Ja se taas aiheuttaa heikotusta ja huimausta.
Eli voisiko se selittää osan oireistasi?
Sinänsä alkoholinkäytön lopettaminen kuulostaa hyvältä vaihtoehdolta. Ja ainakin nyt kokeeksi voisit olla pari kk juomatta, niin näet, johtuvatko oireesi todella alkoholista vai jostakin ihan muusta.
Olen kuitenkin pääellyt, että johtuvat juuri alkoholista, sillä oireet ovat pahimmillaan ensimäisen viikon ajan juomisesta..sitten lievenevät, mutta eivät siis mene kokonaan pois.
Näin olen siis päättänyt, että nuo parikin kertaa kuussa saavat jäädä. Hullulta vaan tuntuu. Muut kun tuntuvat käyttävän tosiaan paljon useammin alkoholia...
Toivottavasti oireet katoaat jonakin päivänä:(
Olen todella huolissani.
juoppohulluusoireilta. saatat alkaa myös nähdä "piruja" ja kuulla ääniä yms jos et lopeta juomista. tosi hurjia oireita voi tulla myös n. 2 viikon kuluttua kun lopetat viinan käytön. olet vaan herkempi ja ne pari kertaa aiheuttavat ns. deliriumin.
Mä olen siis juonut kahden viikon välein yhtenä iltana. Kylläkin pidemmän aikaa. Onko nyt siis niin, että jos en juo kahden viikon päästä, voin saada deliriumin.
On tää kyllä ihan kamalaa:(
Mä oon luullut juovani jotenkin kohtuullisesti:(
Juoppohulluuden puolesta kyllä puhuu tää mun sekavuus, tärinät ja huimaus yms....
Meneekö nää ohi?
AP:((
juoppohulluusoireilta. saatat alkaa myös nähdä "piruja" ja kuulla ääniä yms jos et lopeta juomista. tosi hurjia oireita voi tulla myös n. 2 viikon kuluttua kun lopetat viinan käytön. olet vaan herkempi ja ne pari kertaa aiheuttavat ns. deliriumin.
voi tulla siitä, että dokaa noin harvoin yhden illan ajan. En ole ainakaan ikinä kuullut moisesta. Mutta kannattaa jutella lääkärin kanssa, jos mietityttää - jo senkin takia että tosiaan nuo oireesi voivat johtua jostakin aivan muusta asiasta.
http://www.paihdelinkki.fi/Tietoiskut/236-juoppohulluus-ja-muut-alkohol…
-5-
Kaikki tietää että tulee krapula. Miks sitten pitää juoda? Kaikkein järjettömintä asiassa on se että nuoretkin oppii jo nykyään siihen että arkea painetaan naama kurtussa kun viikonloppu on ainoa henkireikä ja silloin saa irautua juomalla.
Mä olen ehdottomasti kannabiksen laillistamisen kannalla ihan vaan siksi että alkoholi on vähintään pahempi.
Sinuna menisin lääkäriin. Jostain muusta nuo oireet kertovat.
juomaan 3 lasia viiniä, sen jälkeen alkaa tulla jo huono olo...No ihan hyvä, ei tuu kalliiksi kun ei tarvi sen enempää juoda. Tosin nykyisin en juo yleensä lainkaan kun välillä jo kahden lasin kohdalla tuntuu oudolta. En tajua miksi pitää juoda itsensä humalaan.
Sama vika kun ap:llä. Nuorena ei tullut minkäänlaista krapulaa eikä huonoa oloa, nyt kun ikää jo yli 40, niin oireet oli ihan hirveät ja kesti pari päivää. Lopetin siksi kokonaan alkon käyttämisen.
Naiset ei vaan kestä sitä niin paljon ja pitkään kun miehet, kroppa varoittaa ja se kannattaa uskoa.
Oudolta kuulostaa, että kertakäytöstä tulisi tuollaisia oireita.
Minä olen juonut putkia, maksimi taisi olla 17 päivää aamusta iltaan :(. Ja sen jälkeen ei enää puhuta krapulasta, vaan vieroitusoireista. Olen kuullut ääniä, nähnyt näkyjä ja saanut paniikkikohtauksen. Kaikki muut oireet paitsi viinakramppi. Kolme yötä valvonut läpeensä. Jouduin menemään lääkärille, joka määräsi diatsepaamia tilanteen laukaisemiseksi. Pelkäsin minäkin, olenko tullut hulluksi mutta kyllä siitä sitten nopeasti toipui. Ja lääkärikin rauhoitteli, ettei ole hätää. Keskushermosto vaan kävi ylikierroksilla.
Lopetin alkoholin käytön kokonaan ja suosittelen sitä sinullekin, jos kerran ei sovi. Ei sinulla mitään vammaa aivoissa ole, jätät vaan juomatta. Monastihan iän myötä sietokyky tuntuu laskevan muutenkin, seuraa kamalia morkkiksia ynnä muuta.
Ei alkoholi niin tärkeä nautintoaine ole, että sen takia kannattaa kärsiä.
Kokeile johtuisiko oireet pääasiallisesti kropan kuivimisesta, eli juo ryyppyiltana todella runsaasti vettä joka välissä ja varsinkin ennen nukkumaanmenoa (lue sammumista).
Kaikilla meillä kemikaalit toimivat yksilölliseseti elimistössä, myös aivoissa.
Voihan olla, että sinulla jotkut välittäjäaineet reagoivat alkoholinkäyttöön niin, että tulee noita kaikkia muitakin epämiellyttäviä oireita?
Itselläni alkoholin käyttö oli nuorempana jonkun verran runsaampaa, mutta sitten aloin kärsiä kovista krapuloista. Vähensin juomista radikaalisti ja nyt olen ollut humalassa viimeksi noin 7 vuotta sitten. Viinilasi tai kaksi riittää hyvin kerta-annokseksi.
Suosittelen!
Olisi hyvä saada jotain perustietoa.
Toisaalta ei sovi sokeritautisellekaan eikä kihtiä sairastavalle.
Oletko aiemmin juonut enemmän/useammin? Ettei olisi vieroitusoireita?
Alkoholi on poltto- ei nautintoaine, jollei sitten satu nauttimaan krapulasta ja rahanmenosta?
Jumalasuhde on tärkein onnentuoja ja rakkauden luoja
Et menetä mitään, vaikka lopetat juomisen kokonaan. Oireet voivat johtua sokerin vaihtelusta. Itselläni oli vähän samanlainen tilanne. Se korjaantui, kun lopetin lähes kokonaan juomisen. Otan lauantaina ja sunnuntaina lasillisen viiniä ruuan kanssa. Ei ole kaduttanut.
Koita ottaa vähemmin, ja lopettaa suht ajoissa.