Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vanha kikka (maitosodasta)

Vierailija
07.03.2010 |

En tässä tekstissä väitä että KAIKKI arlan maito on ruotsalaista, vaan huolestuttavaa että kaikki firmalle menevä raha valuu ruotsiin, joka tarkoittaa sitä, että se on pois Suomen valtiolta, josta esim teidänkin lapsilisät ja äitiysavustukset maksetaan.



Niin ja puoluepolitiikasta en tiedä mitään, joten saisiko tästä ASIALLISEN keskustelun aikaiseksi??



Arla on Tanskalais-Ruotsalainen jätti ja monopoli pohjoismaissa, 3,5 kertaa Valion kokoinen yritys, joten se pystyy myymään tappiolla maitoa pitkäänkin, että saa ensin Suomen monopolin ja sitten hinnat ylös. Ja sitä se nyt tekemässä, Ruotsalaista maitoa myydään täällä halvemmalla kuin Ruotsissa.



Suomen maidontuotanto voi oikeasti olla vaarassa tulevaisuudessa jos Arla saa markkinat haltuun. Ruotsissa maidon tuottajahinta on Arlan tulon jälkeen romahtanut ja nyt sama on tulossa Suomeen.



Ruotsissa 2009 tuottajahinta oli n.24 senttiä / L, Suomessa Valiolla n.36 senttiä / L (tilallisten palkasta on pudonnut n. 20% pois, moniko teistä suostuisi tällaisiin palkanalennuksiin)



Vuonna 1995 Suomessa oli vielä n.35000 maidontuottajaa, tänä päivänä enää vain n.10000.



Suomessa keskimääräinen tilakoko on Ruotsia ja Tanskaa paljon pienempi, joten jos tuottajahinta tippuu vielä Arlan alle tuotantokustannusten tapahtuvan polkumyynnin ja Ruotsista tuotavan dumppimaidon seurauksena, niin Valion maitotiloja tipahtelee todella nopeasti. Ja se on Arlan tavoitekin.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
07.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asiallinen keskustelu voi olla haaste täällä :D



Mutta tuttavani on Valion meijerillä töissä ja todellakin tiedän, että suomalainen maidontuotanto pitää kaikenkaikkiaan sisällään hirmuisen määrän työpaikkoja. Toivottavasti kuluttajat ymmärtävät tämän.

Vierailija
2/6 |
07.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

suomen lukkomarkkinoita ja lukitusalaa hallitsevan Abloyn rahat valuvat Ruotsiin...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
07.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

hyväksi kilpailussa Ingmanin ja muiden kotimaisten tuottajien kanssa männävuosina? Härskiä toimintaa kautta linjan.



Arla maksaa suomalaisille maidontuottajille aivan yhtä hyvin kuin Valiokin.

Vierailija
4/6 |
07.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Ruotsissa 2009 tuottajahinta oli n.24 senttiä / L, Suomessa Valiolla n.36 senttiä / L (tilallisten palkasta on pudonnut n. 20% pois, moniko teistä suostuisi tällaisiin palkanalennuksiin)"

Ingman maksaa suomalaisille tuottajillee parempaa hintaa kuin Valio.



Ingman kiistää, että yhtiö dumppaisi maitoa markkinoille. Jos suomalaisen ja ruotsalaisen maidon hintaero katoaa, tuonti ei ole järkevää kuljetuskustannusten takia. Yhtiö aikoo tuoda 10-20 miljoonaa litraa maitoa vuodessa. Määrä on 1 (!) prosentti Suomessa tuotetusta maidosta. Jos tuo prosentti saa hinnan liikkumaan, sitten saa. Mutta se ei kuulosta uskottavalta.



"Jos määrät olisivat suuria, toiminta tulisi kalliiksi myös kaupalle”, Ingman sanoo.



Tilakoot kasvavat kilpailun takia muutenkin ja Tampereen alapuolelta Valio ei poista tiloja siksi, että se olisi kannattamatonta. Hämeenlinnassa Ingman pystyy jalostamaan maitoa pääkaupunkiseudulle. Valion siirtyminen Lappiin ja pitkiin kuljetuksiin johtuu pohjoisen alueen paremmista tuista.



Valion monopolin painostustoimista huolimatta maidon tuottaminen voisi olla kannattavaa etelässäkin.

Vierailija
5/6 |
07.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vuosi sitten Suomen Lähikauppa (mm. Siwat ja Valintatalot) hylkäsivät Valion ja siirtyivät myymään pelkkää Ingmannin maitoa. Miksi silloin ei noussut myrskyä? Ai niin, siksi kun Vanhanen ei käy Siwassa.



Ingman myy suomalaista maitoa, Arla Ingman ruotsalaista. S-ryhmä myy molempia, suurin osa on suomalaista. Esim. punaista maitoa oli vain suomalaisena versiona.



Valio on vuosien varrella lopettanut useita meijereitä ja siten vienyt työpaikkoja. Erään pohjoissuomalaisen pitäjän asukkaat boikotoivat Valiota juuri paikkakunnan meijerin lopettamisen vuoksi.



Ei ihme, että Valion maito on niin kallista, kun trukkikuskillekin maksetaan yli 3000 €. Ei ne rahat tuottajille mene.

Vierailija
6/6 |
07.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja keksitty tarina. 25 v samassa kaupassa?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kuusi seitsemän