OPPIAINE YLIOPISTOSSA, MITÄ SUOSITTELET?
kerronpa hieman itsestäni: olen 29 v., kaupallista alaa opiskellut ja sen huonoksi itselleni todennut. Olen matemaattisesti lahjaton, vahvuuteni ovat toisaalla. Olen kiinnostunut kaikesta inhimilliseen elämään liittyvästä, perhe, historia, kulttuurihistoria ja yhteisöt kiinnostavat minua. Mikään tekniikkaan liittyvä ei iske. Olen opiskellut avoimessa jonkun verran, kirjallisuustiedettä esimerkiksi. Se oli mielestäni liian teoreettista ja tosielämästä irrallaan olevaa. Ihmisenä olen herkkä, aikamoinen humanisti mieleltäni. Monet humanistiset tieteet tuntuvat kuitenkin "huuhaalta", kaipaisin jotain millä oikeasti työllistyisin tulevaisuudessa.
En ole mielestäni erityisen lahjakas missään. Haluaisin kuitenkin uskoa pystyväni yliopistotasoisiin opintoihin. Amk-tasolta oikeastaan mikään tarjonnassa oleva ei minuun "iske". Tuntuu, että amk-koulutus rajoittaa liikaa tulevaisuuden ammattia. Olen hieman hukassa. Viisaita neuvoja otetaan siis vastaan :)
Kommentit (9)
että mitä saattaisi päästä lukemaan sinne yliopistoon.
mitä töitä haluaisit tehdä ja sitten miettimään mikä koulutus siihen olisi hyvä. Tuntuu että aika abstrakteja on noi sun toiveet toistaiseksi.
Onko työkokemusta? Miltä alalta? Mitä niistä pidit?
Mites jonkun alan opettajan koulutus, vaikka historian? Siinä voisit yhdistää kiinnostuksesi kulttuurihistoriaan ja yhteisöihin, ihmisiin. Tiedotusopin /viestinnän opintoja, niillä voi työllistyä toimittajaksi tai tiedottajaksi, järjestöhommiin, ja sivuaineena voi lukea melkein mitä vaan mikä kiinnostaa?
HR-hommia on tarjolla ja liksat on hyviä
Hissanopeille ei oo töitä ja toimittajista/tiedottajista on YLITARJONTAA
Tämä sopii sulle kuin nenä päähän. Ei tarvitse olla erityisen lahjakas missään, mutta todellakin on käytännönläheistä (varsinkin sitten töissä). Oikeudenaloja, mihin voi erikoistua, on niin laaja kirjo, että löydät varmasti sinulle parhaiten sopivan.
Itse olen lakimies, enkä ole katunut ammattiani päivääkään.
niihin vähän jotain talousopintoja, tai jotain muuta soveltavampaa sivuaineeksi, niin työllistymismahdollisuudet paranevat
vaan ennemmin juuri vaikka sosiaalityö, joka valmistaa paljon enemmän konkreettiseen työhön.
mietit ensimmäiseksi, minkätyyppistä työtä haluat tehdä.
Sen jälkeen listaat oman työkokemuksesi, koska tämä on se, millä työllistytään tänä päivänä. Tutkinto on se toisarvoinen. Ja sitten mietit, mikä tutkinto tukee sitä, mitä haluat tehdä.
Haluan siis sanoa, että jos sinulla on vain ravintola-alan työkokemusta ja lähdet lukemaan kasvatustieteitä - niin tämä yhdistelmä on heikko työllistymisen kannalta. Hr:ään sinua ei huolita, koska ei ole kokemusta (never say never, mutta tod näk tämä on pitkä tie). Eli jos sinulla on ravintola-alan työkemusta, lähde lukemaan jotain ravintotieteen (?) alaa.
työllistää varmasti.