Ompas outoa vanhalta luokkatoverilta
Olen ottanut joitain vanhoja luokkatovereita FB kavereikseni. He ovat minua pyytäneet ystävikseen. Muutamaa olen itse pyytänyt myös.
Nyt huomasin että yksi tälläinen mies puolinen oli kommentoinut toisen yhteisen kaverimme statusta. Minä en enää olekkaan hänen kaverinsa. Ihmettelen että miks on mut pyyhkiny pois kaveri listaltaan. Laittanut vielä sulun etten nää mitään tietoja hänestä. En edes profiili kuvaa, kun hän kommentoi muiden statuksia.
En ole ollutkaan tekemisissä yli kymmeneen vuoteen. Ainut kontaksi on ollut FB:n välityksellä ja sekin on ollut minimaalista. Hän pyysi minua kaverikseen. Ihmettelen vaan miksi on tuollaisen sulun tehnyt minulle profiiliinsa.
Kommentit (10)
ne, joiden kanssa en ole tekemisissä. Mun yksityisyysasetukset on tiukat muutenkin ja sitten kun joku ei ole enää kaverini, niin ei näe mitään. Ei siinä mitään henkilökohtaista ole.
En hänen kanssaan siis ole tekemisissä, enkä ole nähnyt tällä vuosituhannella. Että ei harmita vaikka en olekaan hänen FB kaveri. Enkä tiedä kauan emme ole olleet kavereita enää FB:ssä.
Ap
t. tietämätön ja netin käyttöä välttelevä
t. tietämätön ja netin käyttöä välttelevä
jos huomaan heidän arvomaailmansa poikkeavan radikaalisti omastani. Yksi työympyröistä tuttu henkilö esimerkiksi paljastui punaniskarasistiksi, ja toinen sympatisoi terrorismia. En tietenkään halua jakaa tietojani sellaisten ihmisten kanssa.
Niin, en siis todellakaan vihjaa, että ap olisi arvoiltaan vinksahtanut tai muuten omituinen. Ehkei vanha luokkakaveri vain kokenut olevansa enää samalla aaltopituudella.
FB-kavereikseni, oleKaan, profiilIKuvaa, mieSPuolinen, oleKaan.
Kannattaa hieman kerrata tuota suomea.
tämä arvon facebook onkaan aiheuttanut. Tämähän on kuin alakouluikäisten tyttöjen leikeissä. Juorutaan ja sipistään ja supistaan. Miksi ihmeessä jonkun lähes ventovieraan ihmisen pitäisi raportoida muinaiselle luokkakaverilleen vessassakäynneistään vain siksi että ollaan joskus satuttu istumaan samassa luokkahuoneessa. Absurdia!
Mistä lähden kertaamaan suomenkieltä? Iltalukioon lukemaan äidinkieltä?
tää yksi joka ilmoittaa olevansa tietämätön ja netin käyttöä välttelevä ja silti AV:lla ;)
Itse kirjoitan välillä hyvinkin henkilkohtaista, mutta en ole jaksanut alkaa rajaamaan kuka näkee. Muutamia tällaisiä kouluttavia on kavereina, jotka kyllä voisi rajatakin.
Sitten huomaan että osa kavereistani on sellaisia, jotka eivät koskaan päivitä mitään tai kommentoi, mutta säännöllisesti päivittäin käyvät ilmeisesti lukemassa muiden juttuja! Tietynlaista uteliaisuutta? Moni varmaan haluaa tällaisilta rajata näkyvyyden?