Mitä noi amerikkalaiset puhelinnumerot on esim 0900-NY BAGEL
Eli miten niihin soitetaan? :) Kun pakettiautoissa ja firmojen ikkunoissa voi olla vaikkapa "call 0400-FRESH TASTE tai 0100-INSTANT CLEANING"
Miten noihin siis soitetaan, näppäillään tuo alkunumerosarja ja sitten tekstiä perään ja vihreää luuria? Vai miten?
Kommentit (3)
minäkin voisin ilmoittaa puhelinnumeroni kirjaimina. Onhan suomalaisissa kännyköissäkin kirjaimet kaikissa näppäimissä. Tosin mun puhelinnumero ei ole mikään järkevä sana.
Numero TILAA PIZZA olisi suomalaisessa kännyssä tietysti 84522 74992. Hiukka helpompi muistaa ehkä tuo "sananumero".
Mielestäni tuo jenkkiläinen tapa ilmoittaa puhelinnumerot "nimillä" on tosi näppärä käytäntö. "Puhelinnumerot" on paljon helpompi muistaa, kun muistaa vain firman nimen tms.
Sitten vain katsoo puhelimesta mikä kirjain vastaa mitäkin numeroa.
kun siinä puhelimessa on numeron kohdalle tietty kirjain eli Ny-bagel olisi 69-2245