Vertaileeko kaikki omia lapsiaan toisiin?
Miehen sisko tekee niin koko ajan - ja mulla menee hermo! Niillä on yksi lapsi joka on vain viikon vanhempi kuin meidän keskimmäinen poika, ja voi herrajesta kun koko ajan kommentoidaan "eikö teidän xx ole vielä yökuiva", ja "kyllä meidän xxx jo viime talvena oli laskettelemassa" ja "xxx on nyt niin innostunut kirjaimista mitä eikö teillä ollakaan" ja "luulis että teidän xx tekis jo sitä ja tätä kun sillä on vanhempi veli josta ottaa mallia" jne.
AARRGGH! Niiden muksu saa ihan rauhassa olla vaikka mikä super-mega-multi-lahjakkuus ja se ei mua haittaa, mutta tällainen kovaääninen vertailu (ja erityisen mielellään muiden kuten isovanhempien ollessa kuulolla) raivostuttaa mua! Keskittyköön omaan muksuunsa ja antaanko meidän poikien sitten olla näitä jälkeenjääneitä-juntteja!
ä
Kommentit (2)
mutta suurin osa on niin fiksuja että tekee sen omassa päässään tai ei ainakaan toisten äidin kuullen. Miehesi sisko kuulostaa ihan omalta siskoltani, joka on kyllä rakas ja hyvä ystävä, mutta jotenkin niin idiootti tämän asian suhteen. koko ajan meidän lapsia vertaillaan hänen ihme-ainokaiseen, joka on kyllä äidin puheista päätellen siunaus koko ihmiskunnalle ja varmaan ratkasee ainakin maapallon lämpiämisen ongelman.
mutta älä välitä, ole ylpeä että olet vähän korrektimpi ja fiksumpi kuin hän! hienoa on nimittäin lukea että suhtaudut asiaan noin: luotat omiin lapsiisi ja heidän taitoihinsa. Joskus on nimittäin nähnyt päinvastaistakin esimerkkiä eli että lasta on alettu kiikuttaa kaikenmaailman testeihin kun ei osaa sitä ja tätä ja vaikka kaikki muka osaavat!
mutta en kyllä vertaile siinä mielessä että pitäisi meidänkin lasten osata kun nuo muutkin osaavat. mutta usein on puheenaiheena toisten äitien kanssa mitä heidän lapsensa tekevät/osaavat ja mitä miedän lapset.