Jos lapsi oksentaa linja-autoon, joutuuko maksamaan puhdistuksen?
lapsi oksennustaudissa, mutta olis ihan pakko päästä toiselle puolelle kaupunkia. Taksilla ei kannata mennä koska sen puhdistuksen joutuu maksamaan, mutta mites on linja-autoon oksennettaessa?
Kommentit (25)
nyt TÄYTYY mennä hakemaan ne ruokarahat että on taas oksennettavaa viikonloppuna.
Mutta on TYHMÄÄ viedä ehdoin tahdoin sairas lapsi bussiin oksentelemaan ja tartuttamaan muita!
Eikö sulla ap ole mitään muita tuloja kuin elarit? Miten edes olet päätynyt tuollaiseen tilanteeseen?
Sääli nyt vähän lastasi äläkä raahaa häntä kipeänä minnekään! Mikset pyydä jotain naapuria tai tuttua katsomaan lasta sen aikaa kun käyt itse? Vai eikö sulla ole rahaa edes bussiin?
kaappi ihan tyhjä? Eikä oikeasti ole ketään, joka jeesaisi? Siksi epäilen kun kuitenkin niin monella on kuitenkin edes joku pieni mahdollisuus selvitä vastaavasta ilman, että pitää viedä sairas lapsi bussiin ja kauppaan.Eikä mikä tahansa sairas vaan oksennustautinen.
jos ei tosiaan ole ketään joka sitä lasta vois vahtia, ei kai sitä oksentelevaa lasta voi oikein yksinkään kotiin jättää? Ja jos ei ole rahaa edes bussiin, ja vaunujen kans pääsee ilmaiseksi ja on mentävä toiselle puolelle kaupunkia- lähteäkö yksin kävellen vai lapsen kanssa bussilla- kas siinä pulma...
ei maksa paljoo ja leipää. Jos sul on vehnäjauhoja niin leivo ja paista lettuja.
Pystyt kyllä olemaan yhden viikonlopun ilman sidukkaa.
yleensä kaikilla on sen verran ruokaa kotona et selviää pari päivää käymättä kaupassa.
Jos et ole vielä hokannut tätä niin tulevaisuuden varalle osta muutama säilyke purkki, riisiä, pastaa, vehnäjauhoja, tiivistemehua ja hilloo ja mausteita kaappeihisi, niin selviät aina parista päivästä ilman ruokaa jos tulee siis semmottii tilanne et ei pääse kauppoihin.
Korsolaiset, älkää liikkuko tänään bussilla!
funtsipa että miten voisit estää syntymässä olevan vahingon.
Ethän sä voi antaa "tahalleen" lapsen oksentaa, kun nyt kerran tiedät että lapsella on mahatauti.
ajattele vähän niitä muita matkustajiaa, jotka joutuis siellä oksennuksen löyhkässä olemaan..
Hirvee ajatus :S
Mieti jaksaisitko itse matkustaa bussilla? Jos pakko mennä, eikä omaa autoa käytössä, menkää taksilla, suojaat penkin pyyhkeellä ja pussi mukaan. Näin menty omalla autolla sairaalaan lapsen kanssa.
hakemaan rahaa viikonlopun ruokiin. Pöytiä ei tilitetä viikonloppuisin ja tänään pitää rahat hakea.
hakemaan rahaa viikonlopun ruokiin. Pöytiä ei tilitetä viikonloppuisin ja tänään pitää rahat hakea.
Mut taitaa olla provoo kun ensin sanoit ettet voi mennä taksilla kun joutuu maksamaan siivouksen ja nyt sitten ei ole rahaa ruokaan? Millä sen taksin olisit maksanut??
eivätkä anna kirppisrahoja muille kuin minulle. Eivät edes kerro puhelimessa paljonko pöydän myynti on.
Ja kaupassakin on pakko lapsen kanssa käydä kun ei ole ketään vahtimaan.
Käytä ne taksi/bussi rahat ruokaan ja hae kirpparihilut maanantaina.
ja kirppis on tuottanut joka päivä 40€, tarvitsen ne rahat tänään.
Jotta taudin levittäjät voisivat sairastaa kotona
enkä ehtinyt tehdä mitään kun oksennusta oli jo penkillä ja lattialla. En joutunut maksamaan. Kävin kyllä sanomassa kuskille, että tuolla olis siivottavaa. Kuski totesi vaan, että no näitä nyt aina sattuu.
Mutta on TYHMÄÄ viedä ehdoin tahdoin sairas lapsi bussiin oksentelemaan ja tartuttamaan muita!