Yksinhuoltajat, mitä tukia Suomessa voi saada?
Olen itse yksinhuoltaja ja kummeksuen luen näitä tämänpäiväisiäkin keskusteluja siitä mitä kaikkia tukia yksinhuoltaja voi yhteiskunnalta saada.
Kun en itse ole saanut muuta kuin korotuksen lapsilisään ja lapsen isältä elatustukea 120 euroa, niin ystävällisesti kysyisinkin teiltä mitä kaikkea ja mistä niitä tukia tai vähennyksiä YKSINHUOLTAJUUDEN perusteella voisikin saada?
Ei kun pino tähän:
Kommentit (7)
tukia tulisi yksinhuoltajille ovista ja ikkunoista?
En edes kehtaa sanoa olevani yksinhuoltaja kun kaikki olettaa minun elävän leveästi tukien avuilla.
Saan yksinhuoltajakorotuksen lapsilisiin. Ja elatusmaksun lasten isältä. Tässä ne tuet ovat.
on tuo yksinhuoltajakorotus ja elatustuki.Muut etuudet ja tuet on sitten tulonormien mukaisia,jotka kuuluvat kaikille,joiden tulot alittavat tuon tietyn normin,ei siis pelkästään yksinhuoltajille.
Minäkin saan minimielarit vain kahdelle lapselle, koska kieltäydyin kolmannen lapsen elareista. Minun palkalla me elämme, se on pieni,mutta ihan hyvin pärjäämme.
Minäkin saan minimielarit vain kahdelle lapselle, koska kieltäydyin kolmannen lapsen elareista. Minun palkalla me elämme, se on pieni,mutta ihan hyvin pärjäämme.
Miksi kieltäydyit? Minäkin saan minimielarit vain kahdelle lapselle, koska kieltäydyin kolmannen lapsen elareista. Minun palkalla me elämme, se on pieni,mutta ihan hyvin pärjäämme.
Sain kuulla olevani rahan perään yms..joten enpä huolinut edes sitä satasta etten sitten ole niin ahne! ;)
loput tuet ovat sitten yhtälailla muillekin vähävaraisille.